Znaleziono 0 artykułów
03.09.2020

Kino MacGregor: Joga to podróż

03.09.2020
Kino MacGregor (Fot. Materiały prasowe)

Szanuję wszystkie style jogi, które wspierają rozwój duchowy. Nie ma znaczenia, czy praktykujesz iyengarę, hatha jogę czy jogę yin – mówi guru astangi, Kino MacGregor.

Kino MacGregor mieszka w Miami, mekce joginów. Przygodę z jogą zaczęła już w wieku 19 lat (dziś ma 43). Ze stylem jogi z Mysore zetknęła się w Nowym Jorku. Przez siedem lat podróżowała do Indii, żeby pogłębiać wiedzę i umiejętności. Jako najmłodsza joginka na świecie, w wieku 29 lat, została certyfikowaną nauczycielką astangi (taki tytuł nadaje K. Pattabhi Jois z Mysore z Indii).

Dziś kanał Kino na YouTube ma 140 mln odsłon, a konto na Instagramie ponad milion obserwatorów. Założyła też kanał z odpłatnymi zajęciami jogi Omstars, który cieszy się coraz większą popularnością. MacGregor jest też autorką kilku książek, wykładowczynią, nauczycielką techniki medytacji i jogi Yin. Joginka prowadzi też wyjazdy poświęcone holistycznej odnowie, które łączą jogę, medytację i zdrowy styl życia.

Kino nie lubi się ograniczać. Jest otwarta na wszystkie style jogi. Dla niej joga to nie tylko trening, lecz także droga duchowa, nauka otwartości, wiedza o ciele. Wie, że dwie osoby, które po raz pierwszy idą na lekcję jogi, mogą być na przeciwległych biegunach sprawności. Jedna z nich doskonale poradzi sobie w pozycjach siłowych (np. kij, czyli chaturanga – pompka nisko zawieszona nad ziemią), a druga jest gibka, więc świetnie się wygina. Mają na to wpływ zarówno uprawiane wcześniej dziedziny sportu, jak i budowa ciała. Na co warto się zapisać na początku? – Początkującym oferuję hatha jogę, bo nie każdy może przejść od razu do podstawowej serii astangi. To praktyka bardzo wymagająca – astanga obliguje do ćwiczenia sześć dni w tygodniu. Mam szczególny szacunek dla hatha jogi. Natomiast w tradycyjnej metodzie Mysore [mekka joginów, miejsce, z którego wywodzi się astanga – przyp. red.] wszystkie poziomy są mile widziane. Każdy może przyjść na zajęcia, a nauczyciel dostosowuje astangę do poszczególnych uczestników. Starsze osoby można nauczyć np. praktyki przy użyciu krzesła (tzw. chair yoga) – mówi Kino MacGregor.

Kino MacGregor (Fot. Materiały prasowe)

Ona przygodę z jogą zaczynała od Sivanandy, która jest rodzajem hatha jogi. Następnie przez kilka lat praktykowała sama, szukając inspiracji w książkach o jodze i uczestniczyła w różnych zajęciach.

Dopiero gdy odkryłam astangę, zaangażowałam się w praktykę. Od tego czasu zaczęłam ćwiczyć sześć razy w tygodniu (60-90 minut). I nie próbowałam już innych technik. Nigdy nie uczestniczyłam w zajęciach jogi w stylu iyengar [wersja hatha jogi – przyp. red.] czy bikram [tzw. hot joga, która odbywa się w pomieszczeniu o temp. 41 stopni, aby głębiej wchodzić w pozycje – przyp. red.]. Szanuję wszystkie style jogi, które w swojej misji wspierają rozwój duchowy. Nie ma znaczenia, czy praktykujesz iyengar, hatha jogę, jogę yin, astangę, jeśli tylko jesteś duchowo zaangażowana – mówi joginka. Kino MacGregor nie ćwiczy codziennie. Otwarcie mówi, że ciało potrzebuje regeneracji.

Zamiast treningu

Astanga od innych rodzajów jogi różni się dynamiką ćwiczeń. W astandze sekwencje asan (pozycji) toczą się bardzo szybko. Praktyka nie polega na koncentracji na dokładnym ustawieniu ciała. Niektórzy nazywają astangę także power jogą lub jogą dynamiczną. Czy taki rodzaj treningu wystarczy, żeby wyrzeźbić mięśnie i dbać o linię?

Podobne artykułyWygraj zaproszenie na weekendowe warsztaty jogi z Kino MacGregorRedakcja Vogue.pl Jeśli praktykujesz regularnie jogę, nie potrzebujesz żadnych innych form aktywności fizycznej. Chyba że twoja praktyka jest spokojniejsza i brakuje w niej elementów wzmacniających układ sercowo-naczyniowy. Wówczas warto wybrać się na długi spacer, przejażdżkę rowerową lub zajęcia fitness. Jeśli ćwiczysz astangę (zwłaszcza asany z drugiej serii) lub inne formy intensywnych ćwiczeń przez godzinę, to jest to już praktyka wymagająca. I staje się twoją główną dyscypliną fizyczną. Ważne, aby się nie przesilać, więc jeśli z zaangażowaniem ćwiczysz regularnie jogę, uszanuj to, by nie czuć presji na kolejne aktywności. Zachowaj równowagę – radzi Kino MacGregor.

Elementem równowagi jest także stopniowe zdobywanie umiejętności. – Zazwyczaj oczekujemy szybkich efektów. Joga to podróż. Są dwie zasady wykonywania asan. Po pierwsze: zawsze upewnij się, że masz odpowiednią modyfikację, która sprawdzi się w danym momencie twojego rozwoju i pracy nad asaną [są pozycje uproszczone, pośrednie lub dla zaawansowanych – przyp. red.]. A po drugie, dążąc do osiągnięcia określonej pozycji, nie podejmuj więcej niż trzech prób dziennie. Aby praktykowanie danej asany nie stało się obsesyjne. Wówczas twoje ego będzie naciskać, aby wykonać pozycję perfekcyjnie, a to prowadzi do rozczarowania – wyjaśnia Kino MacGregor.

Kino MacGregor (Fot. Materiały prasowe)
Kino MacGregor (Fot. Materiały prasowe)

Na shali czy online

Gdy podczas pandemii ćwiczyliśmy w domu, często brakowało nam energii, która towarzyszy praktyce w sali (zwanej shalą). Kino MacGregor prowadzi kanał OMSTARS na YouTubie, gdzie można znaleźć szeroki wybór zajęć.

To błogosławieństwo, że możemy ćwiczyć z trenerem w domu. Niektórym taka forma odpowiada bardziej – nie czują skrępowania, które może towarzyszyć zajęciom na shali – mówi Kino MacGregor.

Wybierając zajęcia, warto poszukać dobrego nauczyciela, który ma długie doświadczenie praktyki. Joga ma być doświadczaniem, a nie samą gimnastyką – znajdźmy więc sposób praktyki, który daje nam poczucie spełnienia. Kino MacGregor więcej czasu niż na jogę poświęca na medytację.

Medytuję każdego dnia, dwa razy dziennie, rano i wieczorem, w pozycji siedzącej. To dla mnie ćwiczenie umysłu. Rano medytuję przez około godzinę, natomiast moja wieczorna medytacja przebiega różnie. Styl, który najbardziej mi odpowiada, nazywa się vipassana (wgląd w siebie) – mówi Kino MacGregor. – Relaksuję się też przez yin jogę i jogę nidrę. Wierzę, że uspokojenie układu nerwowego i poświęcenie czasu, aby wejść w głębszy poziom umysłu, niezwykle ważne. Uczę również yin jogi. To wspaniała metoda, niezwykle korzystna, aby odłączyć się od codziennych stresów – dodaje Kino MacGregor. – Zyskujemy świadomość.  Zwracamy się ku jodze, poszukując ścieżek duchowych, które pozwolą znaleźć odpowiedzi na głębsze pytania – dodaje MacGregor.

W naszym konkursie możecie wygrać zaproszenie na warszawskie warsztaty jogi z Kino MacGregor, które odbędą się 11-13 września. Szczegóły w artykule: Wygraj zaproszenie na weekendowe warsztaty jogi z Kino MacGregor

Maria Kowalczyk / nostressbeauty
  1. Ludzie
  2. Talenty
  3. Kino MacGregor: Joga to podróż
Proszę czekać..
Zamknij