Znaleziono 0 artykułów
22.10.2019

Liderzy i liderki nowej ery

22.10.2019
Greta Thunberg (Fot. Michael Campanella/Getty Images)

Ich słowa budzą z uśpienia, porywają miliony, zmieniają świat. Współcześni aktywiści, prorocy i wizjonerzy przygotowują nas na koniec znanego nam świata i początek nowego, który wyłania się na naszych oczach.

Eleonor Roosevelt powiedziała kiedyś, że mierne umysły obgadują innych, przeciętne omawiają wydarzenia, a wielkie dyskutują o ideach. Większość z nas mieści się w jednej z tych kategorii. Są też wśród nas liderzy i liderki, którzy wyraźniej widzą nadchodzące zmiany i niezbędne rozwiązania. 

Są słowa, które wypowiedziane w odpowiednim miejscu i czasie mają moc porywania milionów, zmieniają bieg historii i dokonują niemożliwego. Jak uczynić swoją mowę inspirującą?

Podobno power speech ma trzy podstawowe komponenty: styl wypowiedzi (najlepiej, jeśli mówcy łączą umiejętność pisania i mówienia), doskonałą konstrukcję mowy skoncentrowaną wokół ważnego tematu, niezbędna jest też charyzma, bo to ona angażuje odbiorców. Najlepsze przemowy zmieniają nasze przekonania, zachowując aktualność na kolejne lata.

Od siebie dodałabym jeszcze jeden czynnik. W motywującej mowie niezwykle ważna jest postać, która swoją postawą potwierdza stawianą tezę. Liderzy jak dobrzy terapeuci, którzy zadając nam ważne pytania, burzą status quo.

Dlatego moją listę pięciu najlepszych mówczyń i mówców dedykuję osobom, które żądają systemowych zmian, odpowiadając na podstawowe wyzwania dzisiejszego świata.

Ellen MacArthur o samotnej żegludze dookoła świata

 

Jak poradzić sobie ze zmieniającym się klimatem? Jak projektować rzeczy na nowo? Jak przywracać je do obiegu? Jak stworzyć kraj neutralny węglowo? Jak do tej zmiany przekonać innych? Gdy Ellen MacArthur wyjeżdżała w samotną podróż dookoła świata, nie spodziewała się, że będzie to rewolucja nie tylko w jej życiu, ale w wielu organizacjach i rządach, którym dziś doradza jej fundacja. Jej TEDx Talk obejrzało dwa miliony osób, ale idee, którymi dzieli się Ellen, powinny stać się częścią podstawy programowej w każdej szkole, korporacji czy w każdym urzędzie. MacArthur opowiada o gospodarce cyrkularnej, pyta, po co rozbudowywać gospodarkę opartą na skończonych zasobach i dlaczego marnujemy coś, czego zaraz zabraknie.

Leyla Acaroglu: Dlaczego papier wcale nie jest lepszy niż plastik? 

 

Gdy przypadkowo trafiłam w sieci na wykład Leyli Acaroglu, myślałam, że mój otwarty na nowe idee umysł eksploduje. Leyla jest specjalistką od disruptive design i założycielką antyszkoły dla liderów i liderek zmiany. Nazywa ją „antyszkołą”, bo uczy tam, jak radzić sobie z wyzwaniami dzisiejszego świata, myśląc zupełnie odwrotnie od obecnych rozwiązań. Podpowiada, jak tworzyć produkt od etapu projektowania do końca jego życia. Tłumaczy, jak dobrze zaplanowane produkty mogą zmieniać nasze konsumenckie zachowania. Dowiecie się także, jak to możliwe, że energia zużyta do zagotowania całego czajnika wody (podczas gdy potrzebujemy jedynie kubka wrzątku) mogłaby oświetlić całą Anglię. Layla krok po kroku obala mity, jakie mamy na temat usług i produktów.

Ellen McArthur (Fot. Samir Hussein/Getty Images for The Business of Fashion )

Tshering Tobgay o redukcji emisji dwutlenku węgla

 

Obowiązkowa inspiracja dla wszystkich, którzy są zmęczeni słuchaniem o PKB i nieskończonym wzroście mierzonym w niewidzialnych akcjach i stopach procentowych. Premier Bhutanu Tshering Tobgay opowiada o swoim ujemnym węglowo kraju. Bhutan wytwarza mniej CO2 do atmosfery, niż produkuje. Wszystko dlatego, że ponad 72 proc. powierzchni tego małego kraju zajmują drzewa, a jego konstytucja gwarantuje obywatelom i obywatelkom co najmniej 60 proc. terenów leśnych. Wzrost tego kraju mierzony jest szczęściem mieszkańców, a wiele tzw. dobrodziejstw globalizacji, w tym np. turystyka, pozostaje pod kontrolą.

Simon Sinek o dobrych liderach

 

Wiemy już, że światu potrzebne są radykalne zmiany, bo nie da się uzdrowić złamanego systemu tymi samymi metodami, które doprowadziły nas do jego załamania. Co więcej, ktoś musi wprowadzić nas w nowy świat. Nowy porządek potrzebuje ludzi, którzy traktują przywództwo jako odpowiedzialność, a nie tylko przywilej. To o nich opowiada w swojej książce „Mądrzy liderzy jedzą na końcu” Simon Sinek.

Podczas swojej prezentacji Sinek mówi, jak bardzo potrzeba nam liderów i liderek, którzy są gotowi tłumaczyć nam nadchodzące zmiany. Sinek porównuje dobrych liderów i liderki do rodziców chcących dać dzieciom to, co najlepsze, jednocześnie budując poczucie bezpieczeństwa. To ludzie, którzy wiedzą, że ich prawdziwe poświęcenie oparte na wzajemnej szczerości i zaufaniu do nich powróci.

Greta Thunberg o kryzysie klimatycznym w pigułce

 

Gdybym miała wybrać jedną liderkę nowej epoki pasującą do rysopisu Sinka, byłaby to Szwedka Greta Thunberg. O tej dziewczynie powiedziano już wszystko. Wystąpiła na wszystkich najważniejszych światowych konferencjach poświęconych klimatowi, mówiąc wprost o lęku o przyszłość swojego pokolenia.

Młodą kobietę nieposiadającą nawet prawa do głosowania próbowali uciszyć Władimir Putin i Donalda Trump. Greta cierpliwie tłumaczy, że domaga się działania. I przekazuje światu tylko to, o czym naukowcy z całego świata mówią od blisko 40 lat. Greta wyrasta na prawdziwą liderkę zmieniającego się świata.

Anna Pięta
  1. Ludzie
  2. Talenty
  3. Liderzy i liderki nowej ery
Proszę czekać..
Zamknij