Między niebem a ziemią
Cielo e Terra, najnowszą kolekcję dla Ceramiki Tubądzin, inspirowaną polskim pejzażem, zaprojektowała artystka Dorota Koziara. Cztery kolory ziemi i cztery kolory nieba uzupełniono pudrowym różem.
Po dziesięciu latach cieszącej się olbrzymią popularnością współpracy z projektantem Maciejem Zieniem, Ceramika Tubądzin tym razem postanowiła zaufać kobiecej intuicji. Dorota Koziara, utytułowana artystka, architektka wnętrz i kuratorka wystaw stworzyła kolekcję inspirowaną wszystkimi barwami polskich krajobrazów. Jej światowa premiera miała miejsce na Targach Cersaie w Bolonii we wrześniu ubiegłego roku.
Dorota Koziara, której studio ma siedzibę w Mediolanie, przez dziesięć lat współpracowała z mistrzem światowego designu, Alessandro Mendinim i Atelier Mendini we Włoszech. Jako kuratorka i organizatorka wystaw, wśród których warto wspomnieć o „Real Industry Future Classics Comforty” w Temporary Museum For New Design Superstudio Piu podczas Salone del Mobile 2011 w Mediolanie, „Polish Design – Tomorrow is Today” podczas Salone del Mobile 2017 czy „Mendini” prezentowanej w Muzeum Narodowym w Poznaniu w 2004 oraz 2014 roku, a także w Galerii Neon oraz Muzeum Architektury we Wrocławiu, przyczynia się do promocji designu na polu międzynarodowym. Swoje własne prace prezentowała natomiast m.in. w Nowym Jorku, Tokio, Paryżu, Mediolanie i Zurychu. Na koncie Doroty Koziary nie brak wybitnych osiągnięć. W 1998 roku opracowała scenografię oraz część dramaturgii do spektaklu „70 Angels on the Facade”, który jako pierwszy na świecie traktował o historii architektury oraz projektowania. Wyreżyserowany dla Piccolo Teatro w Mediolanie, przez jednego z najważniejszych twórców światowego teatru, Roberta Wilsona, był uczczeniem 70-lecia „Domus”, najstarszego na świecie magazynu o designie. Dorota Koziara jest także laureatką międzynarodowego konkursu rzeźbiarskiego „Third Millenium” w Toskanii, w którym nagrodzona została jej instalacja „12 Angeli”, aktualnie znajdująca się w kolekcji Sculpture Park Franciacorta we Włoszech. Artystka w swoim dorobku ma również projekty wnętrz dla takich firm jak Hermès, Swarovski czy Christian Dior.
Jak wyjaśnia projektantka, kolekcja Cielo e Terra by Dorota Koziara jest wypadkową palety barw, które można dostrzec w polskich krajobrazach. Cztery kolory ziemi i cztery kolory nieba uzupełniono pudrowym różem, który oczami projektantki często widziany jest na granicy nieba i ziemi. – Przepracowaliśmy w mojej pracowni kolorystykę polskiego pejzażu. W naszym klimacie nie mamy turkusu, takiego jaki można spotkać na przykład na południu Europy, na Sycylii, czy w Hiszpanii. Nasze kolory są bardziej stonowane, delikatne, a nie krzykliwe – wyjaśnia artystka. Greżom i szarościom towarzyszą więc zgaszona żółć, bliska barwom polskich plaż i przybrudzony błękit. – Chciałam uzbroić architektów w elementy budowania przestrzeni w harmonijnie dobranej i przeanalizowanej gamie kolorystycznej, tak aby kolory wymieszane w różnych konfiguracjach, zawsze prezentowały się spójnie i dobrze. Zarówno we wnętrzach, jak i na elewacjach, tworząc harmonię z otaczającym je pejzażem – tłumaczy.
Ubarwienie najnowszej kolekcji Ceramiki Tubądzin, wyznaczającej trendy wzornicze od ponad 35 lat, idealnie wpisuje się w aktualne nurty kolorystyczne. Na kwietniowych targach Salone de Mobile w Mediolanie królowały bowiem pastelowe odcienie, ze szczególnym uwzględnieniem pudrowego różu. Na 4 Design Days w Katowicach, targach Construma w Budapeszcie czy podczas Coverings 2019 na Florydzie, kolekcja autorstwa Doroty Koziary zachwyciła jednak nie tylko przemyślaną i oryginalną kolorystyką, ale również jakością wykonania.
Na kolekcję Cielo e Terra składa się dziewięć płyt o matowym wykończeniu, których największy format ma wymiary 240 cm x 120 cm. Dzięki barwieniu w masie, polegającemu na wprowadzaniu barwnika do tworzywa w czasie jego wytwarzania, charakteryzują się one niezwykle wysokimi parametrami technicznymi. Idealnie sprawdzą się więc zarówno w domowych wnętrzach, w wykończeniach przestrzeni publicznej, jak i na elewacjach. – Bardzo zależało mi na tym, żeby moja kolekcja spełniania wymagania najwyższej klasy, także z myślą o takich miejscach jak lotniska, restauracje, uczelnie, czy szpitale – wyjaśnia projektantka. Dzięki najwyższej klasie ścieralności, płyty nadają się do użycia nie tylko na ścianach, ale również na podłogach. Modularny charakter elementów pozwala na wykorzystywanie ich pojedynczo lub w zróżnicowanych konfiguracjach, poszerzając spektrum możliwości aranżacji, jakie najnowsza kolekcja Ceramiki Tubądzin daje architektom. Co ciekawe, zakład produkcyjny Tubądzin w Sieradzu, w którym produkowane są płyty z kolekcji Cielo e Terra, powstał specjalnie w tym celu.
Poprzednie kolekcje Ceramiki Tubądzin, powstałe we współpracy z projektantem Maciejem Zieniem, odpowiedzi na potrzeby Polaków poszukiwały w stylu, architekturze i designie światowych metropolii. Nadszedł jednak czas, by mozaikowa Barcelona, czarno-białe Tokio, elegancki Paryż, nowoczesny Berlin i eklektyczny Londyn ustąpiły miejsca Polsce. Takiej, jaką jest. W naszych rodzimych kolorach pozwoli rozkochać się fanom dobrego designu na całym świecie.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.