Znaleziono 0 artykułów
18.05.2022

Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy 2022: Trwa głosowanie

18.05.2022
Piwnice Leżakowni (Fot. Grzegorz Marcinek)

Fantastyczne budynki i niezwykłe wydarzenia, a do tego zapierający dech w piersiach widok na centrum Warszawy. Na 27. piętrze biurowca Widok Towers możemy zobaczyć najlepsze realizacje minionego roku, które powalczą w 8. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy, której patronuje „Vogue Polska”. Jedną ze statuetek przyznają mieszkańcy miasta, a głosowanie online właśnie wystartowało.

Miasto to wspólny dom wszystkich mieszkańców. Dlatego tak ważne jest, byśmy mieli wpływ na to, jak wygląda i funkcjonuje. – Razem zmieniamy Warszawę. Chcemy, by była atrakcyjna i wygodna do życia dla wszystkich, i bardziej zielona. Teraz wybieramy najlepsze budynki, przestrzenie publiczne i wydarzenia architektoniczne z 2021 roku. Jury nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy wskazało najciekawsze realizacje w sześciu kategoriach. Zaczynamy najbardziej emocjonującą część naszego konkursu. To mieszkanki i mieszkańcy Warszawy wskażą, co zasługuje na ich nagrodę – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. 

Plaża Romantyczna (Fot. Karol Żurawski)

O nagrodę walczą inwestycje duże i małe, drapacze chmur i niewielkie obiekty. A także związane z architekturą wydarzenia i publikacje. Wszystkie nominacje w 8. edycji konkursu można zobaczyć na wystawie w położonym przy Alejach Jerozolimskich 44 wieżowcu Widok Towers. Warto się na nią wybrać nie tylko ze względu na prezentowane realizacje, ale i wyjątkowy widok na panoramę Warszawy roztaczający się z okien ostatniego piętra budynku. Wystawę można zwiedzać do 27 maja. Kto jednak nie zdąży dotrzeć w tym terminie, będzie miał drugą szansę już po ogłoszeniu wyników konkursu, w czerwcu.

Jakie inwestycje i wydarzenia biorą udział w plebiscycie? Jury wyłoni zwycięzców aż w sześciu kategoriach: architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa, architektura komercyjna, nowe życie budynków, projektowanie przestrzeni publicznej oraz wydarzenie architektoniczne. – W naszej pracy wykorzystujemy wiedzę ekspertów. Oceniamy architekturę i założenia urbanistyczne pod kątem rozwiązań środowiskowych. Sprawdzamy, czy spełniają wymogi projektowania uniwersalnego. Dlatego jury w naszym konkursie przyznaje też nagrodę za rozwiązania proekologiczne oraz nagrodę za rozwiązania, które zapewniają dostępność wszystkim, a szczególnie osobom o ograniczonej mobilności lub percepcji – wyjaśnia Marlena Happach, architektka miasta. 

Wydziały neofilologii i lingwistyki stosowanej (Fot. Nate Cook)

Opisy i zdjęcia zgłoszonych inwestycji oraz wydarzeń architektonicznych można też zobaczyć na stronie internetowej konkursu (www.nagroda-architektoniczna.pl). Tam też do 27 maja można zagłosować w plebiscycie, który wyłoni Nagrodę Mieszkańców. Mieszkanki i mieszkańcy Warszawy wybierają w głosowaniu jedną realizację lub jedno wydarzenie.

Natalia Jeziorek
  1. Kultura
  2. Design
  3. Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy 2022: Trwa głosowanie
Proszę czekać..
Zamknij