Znaleziono 0 artykułów
09.06.2024

Najciekawsze książki o wychowaniu, które powinni przeczytać wszyscy rodzice

09.06.2024
Film „Dzień na tak” na Netfixie opowiada o wychowaniu dzieci (Fot. materiały prasowe) 

Praktyczne wskazówki, rady ekspertów, sprawdzone metody – książki o wychowaniu dzieci i nastolatków stanowią dla rodziców nieocenione wsparcie. Polecamy 10 najciekawszych, najważniejszych i najbardziej potrzebnych poradników. 

„Wolne dzieci” Petera Graya: Lekcja samodzielności

(Fot. materiały prasowe) 

Peter Gray dowodzi, że dzieci najlepiej, najłatwiej i najszybciej uczą się poprzez zabawę. Nie dość, że podczas ulubionych aktywności zyskują poczucie sprawczości, to jeszcze nawiązują relacje międzyludzkie, radzą sobie z emocjami, rozwiązują konflikty. Amerykański psycholog przestrzega rodziców przed pułapką nadmiaru obowiązków. Po całym dniu spędzonym w szkole, na zajęciach dodatkowych i odrabianiu prac domowych dzieciom brakuje czasu, by rozwijać się w zabawie. Odbierając im czas na swobodę, odbieramy im też wolność.

„SEXEDPL. Dorastanie w miłości, bezpieczeństwie i zrozumieniu. Przewodnik dla rodziców”: Edukacja domowa

(Fot. materiały prasowe) 

Niełatwo rozmawiać z dziećmi i nastolatkami o seksie. Podręcznik, przygotowany przez ekspertów związanych z Fundacją SEXEDPL, tłumaczy, jak przygotować się do „uświadamiania” dzieci w różnym wieku. Seksualność to niejedyny temat poruszany w książce – dowiemy się także, jak tłumaczyć zmiany zachodzące w ciele, jak przygotować na dojrzewanie, jak wspierać w samoakceptacji. 

„Twoje kompetentne dziecko” Jespera Juula: Relacje oparte na odpowiedzialności 

(Fot. materiały prasowe) 

Jesper Juul to guru rodziców, którzy postanowili wychować dzieci zgodnie z rodzicielstwem bliskości. Duński terapeuta rodzinny wyjaśnia, że wymaganie od dzieci absolutnego posłuszeństwa sprawia, że wyrastają na niesamodzielnych dorosłych. Jak zrozumieć potrzeby własnego dziecka? Jak stawiać mu mądre granice? Jak wzmacniać jego pragnienie samodzielności? Warto przeczytać także „»NIE« z miłości” tego samego autora. 

„Dziecko z bliska. Zbuduj dobrą relację” Agnieszki Stein: Rodzicielstwo bliskości od podszewki

(Fot. materiały prasowe) 

Rodzicielstwem bliskości zajęła się także jedna z najbardziej utytułowanych polskich psycholożek dziecięcych. Agnieszka Stein i w gabinecie, i w swoich publikacjach przypomina, że wszystko, co ważne dla późniejszego rozwoju człowieka, ma miejsce w dziecinnym pokoju. Dziecko, które może obdarzyć zaufaniem rodziców, będzie z ufnością podchodzić także do świata. W „Dziecku z bliska” autorka radzi, jak pomóc dziecku wyrażać emocje, jak ustalać zasady i jak zachować przestrzeń dla siebie.  

„Ostatnie dziecko lasu” Richarda Louva: Kontakt z naturą

(Fot. materiały prasowe) 

Kontakt z przyrodą wspomaga leczenie ADHD, poprawia koncentrację i koordynację ruchową, regeneruje umysł i ciało. Niestety coraz więcej dzieci cierpi na „zespół deficytu natury”. Autor dzieli się prostymi sposobami na codzienny powrót do natury – jego 100 prostych działań można podjąć w domu, w społeczności i w szkole. 

„Nowe cyfrowe dzieciństwo” Jordana Shapiro: Dzieci w internecie 

(Fot. materiały prasowe) 

Zetki, zalfy i alfy to cyfrowi tubylcy. To nie znaczy, że z mlekiem matki wyssali umiejętność poruszania się w cyberprzestrzeni. Jordan Shapiro pokazuje, jak bezpiecznie żyć w globalnej wiosce, szerząc wiarę w postęp. Dzieci obyte z technologią mają szansę stworzyć nowe, postępowe pokolenie. 

„Wychowanie bez nagród i kar” Alfiego Kohna: Złote zasady 

(Fot. materiały prasowe) 

Książka amerykańskiego psychologa obala mity na temat wychowania opartego na dyscyplinie i posłuszeństwie. Alfie Kohn tłumaczy, że dziecko, które czuje warunkową miłość – wyrażaną przez kary i nagrody – nie wyrośnie na spełnionego dorosłego. Życie z poczuciem presji i rywalizacji, sukcesu i współzawodnictwa to także konsekwencja ciągłej oceny zachowań dzieci. Zamiast kontroli dajmy im więc możliwość swobodnego rozwoju. 

„Potęga obecności” Daniela J. Siegela i Tiny Payne Bryson: Pewność siebie 

(Fot. materiały prasowe) 

Nie wystarczy być obok, ale z telefonem w dłoni. Dzieci doceniają prawdziwą, uważną obecność rodzica. Autorzy dowodzą, że przyszli przywódcy, ludzie sukcesu i po prostu szczęśliwi dorośli mieli przy sobie w dzieciństwie dorosłego, który poświęcał im czas. Tylko dziecko dostrzeżone uczy się poczucia własnej wartości, a w efekcie nie obawia się sięgać po swoje marzenia. 

„Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły” Adele Faber i Elaine Mazlish: Sztuka komunikacji

(Fot. materiały prasowe) 

Choć tytuł przypomina trochę frazę z serii „dla opornych”, praca psycholożek oferuje dogłębną analizę codziennej komunikacji. Książka może nas nauczyć nie tylko rozmawiania z dziećmi, lecz także z partnerem, przyjaciółką, samym sobą. Teorii towarzyszą konkretne praktyczne ćwiczenia, także z wchodzenia w świat dziecka i patrzenia z jego perspektywy. Możliwe, że po lekturze tej pozycji już nigdy nie usłyszysz: „Co mówiłeś? Nie słuchałem”. Nie ma natomiast gwarancji, że dziecko nigdy nie powie „nie”. Autorki przypominają też rodzicom o prawie najmłodszych do samostanowienia. Bestseller sprzedał się w Polsce w 500 tysiącach egzemplarzy.

„Kochaj i pozwól na bunt. Jak towarzyszyć nastolatkom w dorastaniu” Joanny Szulc: Bliskość i wolność 

(Fot. materiały prasowe) 

Zanim wypuścimy dziecko z gniazda, musimy nauczyć je latać. Ale jak to zrobić w jego okresie burzy i naporu? Zbuntowany nastolatek wciąż mówi „nie”, mocno stawia granice, zamyka się na komunikację. Polska psycholożka dzieli się własnymi doświadczeniami – lękiem o nastoletnie dzieci, bezsilnością, złością. I wspiera innych rodziców w trudnym momencie odpuszczania kontroli. Jakie granice są nieprzekraczalne? Jak zaufać dziecku? Jak docenić własne rodzicielskie starania? 

Więcej o wychowaniu dowiecie się z dodatku „Vogue Kids”, który po raz pierwszy dołączyliśmy do czerwcowego wydania „Vogue Polska”. Nowy numer w sprzedaży od 23 maja. Zamów go już dziś z jedną z dwóch okładek do wyboru na Vogue.pl.

Anna Konieczyńska
  1. Kultura
  2. Książki
  3. Najciekawsze książki o wychowaniu, które powinni przeczytać wszyscy rodzice
Proszę czekać..
Zamknij