Znaleziono 0 artykułów
06.06.2023

Najlepsze tegoroczne filmy o osobach LGBT+

06.06.2023
(Fot. materiały prasowe)
(Fot. materiały prasowe)
(Fot. materiały prasowe)
(Fot. materiały prasowe)
(Fot. materiały prasowe)

Dokument o najstarszej polskiej drag queen, queerowe komedie romantyczne i licealne komedie z odkrywaniem tożsamości w tle. Miesiąc Dumy to świetny czas, by obejrzeć tęczowe produkcje z całego świata. Oto nasza lista filmów LGBT+ z kin i platform streamingowych, na które czekamy.

Filmy o osobach LGBT+, na które czekamy

„Boylesque", 15 czerwca, HBO Max

 

Już flirtuje ze śmiercią, ale wciąż szuka miłości życia – najstarsza polska drag queen Lulla La Polaca skończyła niedawno osiemdziesiątkę. Wciąż chce tańczyć, bawić się, kochać. Film dokumentalny Bogny Kowalczyk to szczera, pełna nadziei opowieść o życiu na przekór metryce i konwenansom. Po premierze na tegorocznej edycji LGBT Film Festival „Boylesque” trafi na platformę HBO Max.

„Jesteśmy idealni", 17 czerwca, Netflix

Na casting do filmu „Fanfik” zgłosiło się 300 osób, które chciały wcielić się w transpłciowego Tośka (ostatecznie główną rolę otrzymał Alin Szewczyk). Dokument Marka Kozakiewicza to zapis ich historii, które splotły się dzięki produkcji. „Jesteśmy idealni” to uniwersalna opowieść o potrzebie przynależności i bycia sobą, a zarazem jedna z niewielu polskich produkcji poświęconych osobom transpłciowym i niebinarnym.

„Turkusowa suknia, 7 lipca, kina

 

Przebój ubiegłorocznego Festiwalu Filmowego w Cannes to historia małżeństwa, Halima i Miny, którego dawne tajemnice wychodzą na jaw. Impulsem do stawienia czoła prawdzie jest pojawienie się Youssefa, praktykanta w zakładzie szewskim Halima. Tytułowa „Turkusowa suknia” staje się metaforą złączonych losów bohaterów i ich cichej walki o życie w zgodzie ze sobą. 

„Barbie”, 21 lipca, kina

 

Od chwili, gdy ujawniono, że Greta Gerwig pracuje nad autorską adaptacją losów najsłynniejszej lalki świata, produkcję natychmiast okrzyknięto najważniejszą premierą roku. Po części za sprawą imponującej obsady z Margot Robbie, Ryanem Goslingiem i Hari Nef na czele. Akcja filmu przeniesie nas do idealnego świata zabawek w stylu „Truman Show”. Podobnie jak w kultowym filmie Petera Weira, utopijna rzeczywistość okazuje się fasadą przysłaniającą prawdziwy świat. Kampowość uniwersum Barbie, jej hiperkobiecość i queerowe reinterpretacje uczyniły z niej ulubienicę osób LGBT+.  

„Talk To Me”, 28 lipca, kina

 

„Talk To Me” ma szansę stać się jednym z najstraszniejszych filmów roku. Bohaterką horroru jest Mia (Sophie Wilde), która chcąc choć na chwilę zapomnieć o swojej żałobie, bierze udział w tajemniczym obrzędzie. Mimo ostrzeżeń swojej dziewczyny Mia zgłasza się na ochotniczkę, by wezwać uwięzionego ducha. Niewinna zabawa szybko przeradza się w walkę o przetrwanie.

„Red, White & Royal Blue”, 11 sierpnia, Prime Video

Wyczekiwana adaptacja bestsellerowej powieści Casey McQuiston przypomina fanfik – gdyAlex Claremont-Diaz (Taylor Zakhar Perez z „Minx”), syn prezydentki Stanów Zjednoczonych (Uma Thurman), nadszarpnął wizerunek, zostaje wysłany w oficjalną wizytę do Wielkiej Brytanii. Tam ma spędzić czas z młodym księciem Henrym (Nicholas Galitzine, czyli Luke z „Purpurowych serc”). Początkowo niechętni sobie bohaterowie odkrywają, że łączy ich więcej, niż myśleli. 

„Bottoms”, 2023 rok, kina

Kolejna pozycja obowiązkowa na naszej liście to nowy film Emmy Seligman, reżyserki genialnego „Shiva Baby”. „Bottoms” to „queerowa wersja „Fight Club””. PJ i Josie (w rolach głównych Rachel Sennott i Ayo Edebiri) powołują do życia podziemny krąg, który przed końcem liceum ma pomóc im znaleźć wymarzone osoby partnerskie.

„Every Body”, 2023 rok, kina

 

Według najnowszych badań prawie jeden procent światowej populacji (czyli ok. 80 milionów osób) to osoby interseksualne, które nie mieszczą się w binarnej wizji płci. Znana dokumentalistka Julie Cohen postanowiła poświęcić swój nowy film właśnie im. W „Every Body” trzy osoby bohaterskie opowiadają o swoich doświadczeniach, przymusowych operacjach i odkrywaniu własnej tożsamości.

„Strange Way of Life”, 2023 rok, kina

 

Pedro Pascal i Ethan Hawke jako zakochani kowboje w nowym filmie Pedro Almodovara inspirowanym „Tajemnicą Brokeback Mountain”? Jesteśmy na tak. Krótki metraż reżysera zebrał owacje na stojąco podczas festiwalu w Cannes, podobnie jak stylowa obsada filmu, od stóp do głów ubrana (podobnie jak ich ekranowi bohaterowie) w projekty Saint Laurent.

„My Animal”, 2023 rok, kina

Jeszcze jedna propozycja dla fanów tęczowych horrorów. Heather (Bobbi Salvör Menuez), szkolna outsiderka, zakochuje się w nowej uczennicy Jonny (Amandla Stenberg). Dziewczyna musi jednak uważać, by nie dać ponieść się emocjom, które mogłyby ujawnić jej mroczny sekret.

„Down Low”, 2023 rok, kina

Gary jest niewyoutowanym gejem, który od dekad ukrywa swoją seksualność. Do wyjścia z szafy namawia go nowo poznany Cameron. Młody mężczyzna uważa, że życie w zgodzie ze sobą jest ważniejsze niż wszystko inne. Zakochany bohater filmu podąża za jego radą, przy okazji rujnując kilka postronnych żyć. W rolach głównych Zachary Quinto z „American Horror Story”, Lukas Gage z „Białego Lotosu” i dużo queerowego humoru.

„Cassandro”, 2023 rok, Prime Video

Oparty na prawdziwej historii film Rogera Rossa Williamsa, reżysera świetnego dokumentu „Love to Love You, Donna Summer”, śledzi losy Cassandra, scenicznego alter ego wykreowanego przez Saúla Armendáriza. Jeden z pierwszych wyoutowanych wrestlerów podbił serca fanów swoimi zjawiskowymi kreacjami i teatralnością, które nadały dyscyplinie zupełnie nowy kierunek.

„Fairyland”, 2023 rok, kina

 

Po tragicznej śmierci mamy Alysia (Emilia Jones) wraz ojcem przeprowadza się do San Francisco. Dla obojga jest to szansa na nowy start. Steve (Scoot McNairy) godzi wychowanie córki z karierą literacką, a za sprawą miejscowej bohemy zaczyna w końcu odkrywać własną seksualność. Konserwatywne nastroje i społeczna presja końca lat 70. sprawią jednak, że relacja Steve’a i Alysii zostanie wystawiona na próbę.

„Femme”, 2023 rok, kina

 

Film przedstawia historię Julesa (Nathan Stewart-Jarrett), który pada ofiarą homofobicznego ataku. Gdy jego kariera i życie legły w gruzach, bohater poprzysięga zemstę. Okazja nadarza się, gdy niespodziewanie spotyka jednego ze swoich oprawców, Prestona (George MacKay), w gejowskiej saunie. Jules rozpoczyna niebezpieczną grę, w której stawką jest jego przyszłość.

„Love Lies Bleeding”, 2023 rok, kina

To być może jeden z najważniejszych filmów tego roku dla społeczności LGBT+. „Love Lies Bleeding” to miks romansu i thrillera z Kristen Stewart i Jeną Malone w rolach głównych. Choć szczegółów fabuły dotychczas nie ujawnino, gwiazdorska obsada, reżyserka Rose Glass i scenarzystka Weronika Tofilska oraz stojące za produkcją studio A24 to gwarancja sukcesu.

„Passages”, 2023 rok, kina

 

Bohaterami filmu są Tomas i Martin (Franz Rogowski i Ben Whishaw), małżonkowie z 15-letnim stażem. Ich dotychczasowe życie staje pod znakiem zapytania, gdy jeden z nich wdaje się w romans z Agathe (Adèle Exarchopoulos). Czy otwarcie związku pomoże uratować małżeństwo Tomasa i Martina?

„Queendom” 2023 rok, kina

Gena jest artystką z małego miasteczka w Rosji. Jej występy w dragu, oryginalne kostiumy i radykalne podejście do konserwatywnej wizji świata sprawiają, że ląduje na czarnej liście miejscowych władz. Mimo zagrożenia Gena kontynuuje występy i protesty, domagając się zmiany przestarzałego reżimu.

Julia Właszczuk
  1. Kultura
  2. Kino i TV
  3. Najlepsze tegoroczne filmy o osobach LGBT+
Proszę czekać..
Zamknij