Związki międzypokoleniowe od dawna fascynują zarówno widzów, jak i filmowców. Za sprawą takich produkcji, jak „Na samą myśl o tobie” i „Sprawa rodzinna”, historie miłości z różnicą wieku powróciły do mainstreamu. Wybieramy 10 tytułów, które opowiadają je bez uprzedzeń.
„Szarada”: O różnicy wieku z morderstwem w tle
Regina Lampert (Audrey Hepburn) postanawia rozwieść się z mężem. Po powrocie z wakacji dowiaduje się jednak, że Charles został zamordowany. Wkrótce na jaw wychodzą jego podejrzane interesy, a życiu Reginy zagraża niebezpieczeństwo. Z pomocą przybywa jej tajemniczy i dużo starszy Peter (Cary Grant). Wspólne dochodzenie (i poczucie humoru) zbliża do siebie dwójkę nieznajomych.
„Harold i Maude”: Wiele odcieni miłości mimo różnicy wieku
Wśród znanych filmów o różnicy wieku nie mogło zabraknąć „Harolda i Maude”. Zafascynowany śmiercią dwudziestolatek (Bud Cort) jest stałym bywalcem miejscowych pogrzebów. Na jednym z nich poznaje starszą o 60 lat Maude (Ruth Gordon), w której zakochuje się od pierwszego wejrzenia. Kobieta postanawia pokazać dwudziestolatkowi, jak piękne potrafi być życie. „Harold i Maude” to równie mroczna, co zabawna opowieść o wielu definicjach miłości.
„I twoją matkę też”: Miłosny trójkąt ze starszą partnerką
Zanim Alfonso Cuarón na dobre podbił Hollywood, stworzył film o dwóch nastoletnich przyjaciołach (Diego Luna i Gael García Bernal), którzy na weselu poznają dojrzałą kobietę (Maribel Verdú). Chcąc jej zaimponować, zapraszają ją na wycieczkę na legendarną sekretną plażę zwaną Ustami Nieba. Cała trójka wyrusza w podróż, która niebawem okazuje się polem do odkrywania ich płynnej seksualności.
„Między słowami”: Niewypowiedziany związek międzypokoleniowy
Przypadkowe spotkanie świeżo upieczonej absolwentki filozofii (Scarlett Johansson) i podstarzałego aktora (Bill Murray) w zjawiskowym, ale obcym Tokio daje początek relacji, która wymyka się tradycyjnym definicjom. „Między słowami” to ciepła historia o samotności, poszukiwaniu siebie i potrzebie bliskości, opowiedziana w drobnych gestach, uśmiechach i chwilach ciszy.
„Carol”: Queerowy film o różnicy wieku
Poruszająca historia zakazanej miłości dojrzałej kobiety i młodej dziewczyny na tle Nowego Jorku początku lat 50. XX wieku to kolejny głośny romans z motywem różnicy wieku. Carol (Cate Blanchett) od lat tkwi w małżeństwie bez miłości, brakuje jej jednak odwagi, żeby porzucić dotychczasowe życie. Pewnego dnia poznaje Theresę (Rooney Mara), 19-letnią ekspedientkę, która marzy o pracy fotografki. To spotkanie odmienia ich losy na zawsze.
„Tamte dni, tamte noce”: Miłość w różnym wieku i w różnym czasie
Nastoletni Elio (Timothée Chalamet) odkrywa swoją seksulaność u boku starszego doktoranta Olivera (Armie Hammer) podczas jednego, pamiętnego lata na włoskiej prowincji. Choć w tym romansie wszystko rozgrywa się w półtonach, sceny miłosne aż kipią od namiętności. Związek bohaterów prezentowany jest niczym zakazany owoc (w tym przypadku brzoskwinia), po który ostrożnie sięgają.
„Nić widmo”: Gorący romans z różnicą wieku na drugim planie
Reynolds Woodcock (Daniel Day-Lewis) jest wybitnym projektantem, który wraz z siostrą prowadzi najznakomitszy dom mody w Londynie w latach 50. ubiegłego stulecia. O jego kreacjach marzą wszyscy – od gwiazd filmowych po członkinie rodziny królewskiej i brytyjskiej socjety. Uporządkowane życie twórcy modowego imperium, który mimo wielu inspirujących kobiet wokół nigdy się nie ożenił, burzy pojawienie się młodej Almy (Vicky Krieps). Młodsza partnerka staje się muzą i kochanką Woodcock, bez której projektant nie wyobraża sobie życia.
„Licorice Pizza”: Od zauroczenia do miłości
Jeszcze jeden film Paula Thomasa Andersona w naszym zestawieniu to równie zabawna, co urocza komedia romantyczna o różnicy wieku. Tym razem reżyser zabiera nas do roztańczonych lat 70. XX wieku. Przypadkowe spotkanie trzydziestoletniej Alany (Alana Haim) i nastoletniego Gary’ego (Cooper Hoffman) daje początek serii przygód, które budują między nimi szczególną więź.
„Na samą myśl o tobie”: Romans z motywem pozornego niedopasowania
Solène Marchand (Anne Hathaway) jest samodzielną mamą Isabelle, która z niepokojem wygląda swoich 40. urodzin. Pewnego dnia zabiera córkę na koncert jej ulubionego boysbandu, na którym zupełnie przypadkiem poznaje przystojnego frontmana Hayesa Campbella (Nicholas Galitzine). Obydwoje wkrótce łaczy gorący romans. Kontrowersje budzi jednak wiek bohaterów – Solène jest niemal dwa razy starsza od Hayesa.
„Sprawa rodzinna”: Udana komedia romantyczne o różnicy wieku w związku
Jeszcze jeden nowy film o różnicy wieku. W nowej komedii Netflixa Nicole Kidman, Joey King i Zac Efron wcielają się matkę, córkę i jej sławnego szefa uwikłanych w emocjonalny trójkąt. „Sprawa rodzinna” przywodzi na myśl „Na samą myśl o tobie” podkręcone o sytuacyjny humor rodem z komedii romantycznych z początku lat 2000.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.