W wieku 93 lat w Warszawie zmarła profesor Maria Janion, wybitna badaczka polskiej literatury.
Napisała ponad 20 książek w tym „Niesamowitą Słowiańszczyznę: fantazmaty literatury” i „Gorączkę romantyczną”, ale zasłynęła też jako wyjątkowa nauczycielka akademicka, która wychowała nowe pokolenie polskich humanistek i humanistów. Była związana Uniwersytetem Warszawskim, Gdańskim i Instytutem Badań Literackich PAN.
W 2016 roku w liście otwartym do uczestników Kongresu Kultury napisała „Czeka nas olbrzymi regres w sferze mitów i wartości”, krytykując polityków, którzy bez względu na frakcję polityczną od wielu kadencji zaniedbali sprawy kultury. „Grzechem poprzedniej władzy było niedocenianie roli twórców i pracowników kultury. Dziś obserwujemy oczywisty, centralnie planowany zwrot ku kulturze upadłego, epigońskiego romantyzmu – kanon stereotypów bogoojczyźnianych i Smoleńsk jako nowy mesjanistyczny mit mają scalać i koić skrzywdzonych i poniżonych przez poprzednią władzę. Jakże niewydolny i szkodliwy jest dominujący w Polsce wzorzec martyrologiczny! Powiem wprost – mesjanizm, a już zwłaszcza państwowo-klerykalna jego wersja, jest przekleństwem, zgubą dla Polski. Szczerze nienawidzę naszego mesjanizmu”.
Maria Janion była zdeklarowaną ateistką, a w wywiadzie rzece jakiego udzieliła Kazimierze Szczuce w 2013 roku dokonała coming outu mówiąc, że jest lesbijką („Janion. Transe – traumy – transgresje. 1: Niedobre dziecię”), tym samym stała się ważną postacią dla środowiska LGBTQ+.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.