Paul Mescal równie dobrze odnajduje się w rolach „normalnych” ludzi co legendarnych wojowników. Przy okazji premiery filmu „Gladiator II” (a także „The History of Sound” i „Merrily We Roll Along”) wybieramy najlepsze role irlandzkiego aktora.
„Normalni ludzie”: Głośny debiut
Występ w serialowej adaptacji bestsellerowej powieści Sally Rooney niemal z dnia na dzień uczynił z Paula Mescala najgorętszego gwiazdora pandemicznego roku i... najbardziej prześladowanego człowieka w Londynie. Aktor wcielił się w Connella, wrażliwego jocka, który zakochuje się w wyniosłej outsiderce (Daisy Edgar-Jones). Jego kreacja poważyła telewizyjne stereotypy męskości, otwierając dyskusję na temat nowych wzorców, jak ukuta niedługo później kategoria babygirl men. Zdaniem użytkowników TikToka do ich grona zaliczają się i Connell, i sam Paul.
„Córka”: Na drugim planie
W obsypanym nagrodami reżyserskim debiucie Maggie Gyllenhaal irlandzki aktor wcielił się w pracownika plażowego baru na greckim wybrzeżu, gdzie chwili wytchnienia szuka Leda (Olivia Colman). O kreacji Mescala trudno zapomnieć, po części za sprawą jego szortów w odcieniu pastelowego różu. Empatia, z jaką aktor podszedł do postaci Willa, zapewniła mu rolę w późniejszym „Aftersun”. Po seansie „Córki” Charlotte Wells wiedziała, że właśnie znalazła swojego Caluma. Filmowy debiut Mescala był również zapowiedzią jego zwrotu ku kinu niezależnemu.
„Stworzenia boże”: Wiwisekcja
Paul Mescal przyzwyczaił nas do ról sympatycznych chłopaków z sąsiedztwa. W „Stworzeniach bożych” udowodnił jednak, że może być równie przekonujący jako czarny charakter. Grany przez niego Brian, ku uciesze matki Aileen (Emily Watson), wraca do rodzinnej miejscowości na irlandzkim wybrzeżu. Niedługo później zostaje przez byłą partnerkę Sarę (Aisling Franciosi) oskarżony o gwałt. Kreacja Mescala budzi niepokój. Urok, który aktor przelewa na Briana, zdaje się bowiem maskować jego prawdziwą twarz.
„Aftersun”: Oscarowy występ
Choć sam jeszcze nie jest ojcem, Mescal świetnie odnalazł się w roli Caluma, młodego taty 11-letniej Sophie (równie wspaniała Frankie Corio). Duet spędza razem wakacje w jednym z tureckich kurortów obleganych przez brytyjskich turystów. Z biegiem czasu wkraczająca w dojrzałość Sophie zaczyna dostrzegać, że coś jest nie tak, choć nie umie tego jeszcze nazwać. Mescal z przejmującą subtelnością pokazuje pełnego rozterek, obaw i wątpliwości bohatera, któremu również brak słów na to, z czym się w milczeniu mierzy. Za występ w debiucie Charlotte Wells gwiazdor otrzymał zasłużoną nominację do Oscara w kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy.
„Dobrzy nieznajomi”: Chłopak z sąsiedztwa
Po premierze „Dobrych nieznajomych” reżyser Andrew Haigh okrzyknął Andrew Scotta i Paula Mescala najgorętszym duetem roku, z czym chętnie zgodzili się internauci. I choć w filmie pierwsze skrzypce gra Scott, to Mescal doskonale odnajduje się w roli jego ekranowego partnera. Aktor wcielił się w Harry’ego, czarującego sąsiada, w którym zakochuje się (z wzajemnością) Adam. Obaj Irlandczycy dają z siebie wszystko, na przemian bawiąc, wzruszając i skłaniając nas do refleksji. Dzięki nim chwytający za serce finał zostanie z wami na długo po seansie.
Zobacz także:
- Niezbędnik codziennych stylizacji Paula Mescala? Bardzo krótkie shorty
- Wszystko, co wiemy o filmie „Gladiator II” z Paulem Mescalem w tytułowej roli
- Paul Mescal, Saoirse Ronan, Barry Keoghan. Nowe pokolenie irlandzkich aktorów podbija kino
Więcej o fenomenie Paula Mescala przeczytasz na łamach nowego wydania „Vogue Polska Leaders”. Numer możesz zamówić już teraz. Jest też dostępny w kioskach do stycznia 2025 roku
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.