Czym są neuroprzekaźniki i jaką funkcję pełnią? Jak bardzo nasze zdrowie na poziomie psychicznym i fizycznym jest od nich zależne? I czemu warto wiedzieć jak działają?
Neuroprzekaźniki, inaczej neurotransmitery, to cząsteczki chemiczne, dzięki którym możliwe jest przekazywanie sygnałów pomiędzy komórkami nerwowymi. Zaburzenia ich funkcjonowania mogą prowadzić do różnych schorzeń. Jednym z najbardziej znanych neuroprzekaźników jest serotonina. Jej funkcje często przypisuje się regulacji nastroju, a niskie poziomy konotowane są z depresją. Dopamina jest znowu związana z przyjemnością i nagrodą. Zaburzenia funkcjonowania dopaminy mogą mieć związek chociażby z uzależnieniami. Czym warunkowany jest ich poziom, jak je regulować oraz wiedzę na temat jakich neuroprzekaźników warto przyswoić, by żyć w większej równowadze?
Asia Podgórska – doktorka nauk biologicznych w dyscyplinie biochemii Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN, konsultantka naukowa, autorka publikacji naukowych, wykładowczyni SWPS. Popularyzuje wiedzę naukową na swoim profilu na instagramie. Autorka książki „Tak działa mózg”.
Zobacz także:
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.