Polecenia redakcyjne: „Tacy właśnie jesteśmy”, „Tata nie ma siły”, „Jadłonomia nadaje”

Jesienna oferta kulturalna jest tak bogata, że właściwie należałoby przy ekranie, głośniku i lekturze spędzać całe dnie. A skoro za oknem szaro, to kto nam zabroni zamknąć się w domu z książką, filmem i serialem?
Film: „Szkoła czarownic”
Niemal 25 lat po kinowej premierze gotycki horror dla nastolatek szturmem zdobywa Netfliksa. Równolegle powstaje druga część filmu – „The Craft. Legacy” o nowym pokoleniu przyjaciółek-czarownic. Pierwowzór oglądamy dla zbuntowanych aktorek z lat 90. – Neve Campbell, Fairuzy Balk i Robin Tunney, grunge’owych stylizacji i kampowej estetyki. „Szkołę czarownic” oglądałam jeszcze w podstawówce, o czym chyba nie wiedzieli moi rodzice, bo mogliby się przerazić, że ich dorastającą córkę fascynują siostrzeństwa krwi, mściwe zaklęcia i nieuniknione ofiary domorosłych czarów.
Serial: „Tacy właśnie jesteśmy”

Nastoletni Fraser Wilson i Caitlin Harper dorastają w amerykańskiej bazie wojskowej pod Wenecją. Chociaż fabuła nowego serialu Luki Guadagnino, reżysera „Tamtych dni, tamtych nocy”, na HBO GO przypomina dotychczasowe historie o dojrzewaniu, dzieciaki z generacji Z wydają się mieć większą samoświadomość niż ich poprzednicy. Każdy z bohaterów – Fraser, Caitlin i ich przyjaciele – całość tożsamości wykuwają sami. Nie są zaprogramowani na bycie heteronormatywnymi. Gender i seksualność są negocjowalne. Niezmienne pozostają nastoletnie uczucia, które tak łatwo zranić. Guadagnino opowiada o nich z czułością, jakby dobrze pamiętał, jak nieszczęśliwym można być nastolatkiem, gdy od innych odróżnia nas nadwrażliwość.
Książki: Bożena Kowalkowska, „Odzyskać czas. Jak zrobić porządki w kalendarzu, pracy, głowie i wreszcie mieć czas na życie”, wyd. Wielka Litera

Autorka cyklu na Vogue.pl zbiera praktyczne porady w jednym tomie. Z wydanej właśnie książki dowiemy się, jak znaleźć czas na relaks, jak osiągnąć sukces w pracy i jak ułatwić sobie codzienność. Przyprawione osobistymi historiami, oparte na doświadczeniu i poparte wieloletnimi badaniami zasady naprawdę warto wcielić w życie. Przynajmniej spróbować.
Krzysztof Wiśniewski i Błażej Staryszak, „Tata nie ma siły”, wyd. Buchmann

Aktorzy z Teatru Improwizowanego Klancyk zawodowo zajmują się kulturą. A po godzinach – świadomym ojcostwem. Błażej ma siedmioletnią córkę, Krzysztof – dwóch synów. Jak wszyscy rodzice z pokolenia wczesnych milenialsów albo późnych przedstawicieli generacji X borykają się z wyzwaniami rodzicielstwa bliskości, terrorem zdrowego życia i współczesną rolą ojca. Na kartach książki robią to z dystansem i humorem jak na twórców Klancyka przystało. Jako mama trzylatka widzę w ich opowieściach siebie – wiecznie niepewną, czy prawidłowo postępuję, i mojego męża – tatę na miarę XXI wieku, który też czasami nie ma już siły.
Wystawa: „Czas nasz – Unsere Zeit – Our Time”

Jutowe rzeźby Magdaleny Abakanowicz ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu powędrowały do drezdeńskiego Albertinum, a w Pawilonie Czterech Kopuł we Wrocławiu będzie można obejrzeć instalację Günthera Ueckera. Polkę i Niemca łączy głęboka diagnoza kondycji współczesnego człowieka. Wystawom w obu miastach towarzyszą wydarzenia specjalne. W Dreźnie ze zwiedzającymi spotka się Katarzyna Kozyra oraz Christa Jeitner, która od lat inspiruje się Abakanowicz. We Wrocławiu natomiast z kuratorami porozmawia Michel Kluth, który od lat z kamerą towarzyszy Ueckerowi.
Podcast: „Jadłonomia nadaje”

Audioteka pozwala posłuchać najlepszych podcastów sezonu. Oprócz „Nie Wiem” Filipa Springera i „Rzeczy Ulubionych” Anny Gacek, na pewno posłucham „Jadłonomia Nadaje” Marty Dymek. Nasza stała współpracowniczka udowodni, że kuchnia wegańska jest dla wszystkich. Jako że staram się stopniowo rezygnować z jedzenia mięsa, tę drogę chętnie przebędę z najlepszą w Polsce specjalistką od kuchni roślinnej.
Wydarzenie: Koreańska Jesień w Warszawie

Festiwal kultury koreańskiej ma już dziesięcioletnią tradycję. W tym roku potrwa cały październik. Dziś, 5 października o godz. 19.00, odbędzie się panel dyskusyjny „Prosto z ulic Seulu: moda koreańska”. Basia Starecka zapyta Harel oraz Kimikohime o inspiracje ulicą Seulu. Przez cały miesiąc w Łazienkach Królewskich odbędą się koncerty, wystawy i warsztaty, a wydarzenie zwieńczy Warsaw Korean Film Festival.
Moda: Sukienka Martini, The Odder Side

Przed październikową pluchą zamierzałam uciec na południe. Pandemia zdecydowała inaczej, ale za to w Warszawie znów słońce. Przyda mi się złocista sukienka na ramiączkach z oferty marki założonej przez przyjaciółki – Justynę Przygońską i Brygidę Handzelewicz-Wacławek, które doskonale wiedzą, w czym wygląda się najpiękniej. W otulającej ciało kreacji w klimacie lat 90. mam nadzieję poczuć się jak Kate Moss na imprezach z Johnnym Deppem. Mimo oczywistej różnicy w rozmiarze.
Uroda: Tusz do rzęs Virtuosa Mascara marki Jusee

Julia Wieniawa jest fenomenem. Gra, śpiewa, buduje własną markę – na Instagramie i w realu. Przekonała mnie nie tylko historia stojąca za marką Jusee, ale też konkretne produkty, które jako pierwsze wypuszczono do sprzedaży. Maskara w głębokim odcieniu Lady in Black nie obciąża rzęs, a nadaje głębi spojrzeniu. Na dzień pokrywam rzęsy tylko jedną warstwą tuszu, wieczorem pozwalam sobie na pełen dramatyzmu efekt.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.