Znaleziono 0 artykułów
06.07.2023

Premiera albumu „Agata Bogacka. Obrazy 2016-2022”

06.07.2023
Agata Bogacka, Fot. Marcin Kontraktewicz

Agatę obserwuję i podziwiam od dawna. W latach 2000. swoją sztuką komentowała rzeczywistość, której czułem się częścią. Była jednym z głosów mojego pokolenia. Z wielkim zainteresowaniem obserwuję ewolucję jej twórczości, która – w moim odczuciu – niesie coraz większy ładunek emocjonalny – mówił Filip Niedenthal, szef wydawnictwa 77 Press podczas uroczystej premiery albumu „Agata Bogacka. Obrazy 2016-2022”. Książka jest efektem współpracy wydawnictwa z Gunia Nowik Gallery, a wydarzenie odbyło się w kawiarni Kawa Popularna na Pańskiej. Na ścianach lokalu zawisły prace artystki, m.in. obraz „Equality Dream”, który znalazł się na kolekcjonerskiej okładce majowego wydania „Vogue Polska”.

Album „Agata Bogacka. Obrazy 2016-2022” to po „Niedenthal. Na freelansie. Polska lat 70.” ze zdjęciami Chrisa Niedenthala druga publikacja młodego wydawnictwa. – Miałem to szczęście, że tuż po premierze poprzedniej publikacja zwróciła się do mnie Gunia Nowik z propozycją, by wspólnie z jej galerią Gunia Nowik Gallery wydać album Agaty, którą Gunia reprezentuje. Wybranym dyrektorem artystyczny był Błażej Pindor, co też mnie bardzo zachęciło do współpracy – tłumaczy Niedenthal.

Perfekcjonizm popłaca 

W liczącej blisko 260 stron publikacji znajdziemy ponad 110 doskonałej jakości reprodukcji, zdjęcia z wystaw i eseje autorstwa historyczki sztuki i kuratorki Cariny Plath, dyrektory Central European Research Institute for Art History (KEMKI), Dávida Fehéra oraz Post Brothers, czyli projektu krytycznego. Jak zdradza Niedenthal, praca nad projektem trwała ponad dwa lata.
– Z mojego punktu widzenia największe wyzwanie stanowiły ostatnie tygodnie, a nawet dni, kiedy to razem z Agatą i odpowiedzialnym za postprodukcję Tomkiem Kubaczykiem spędziliśmy niejeden wieczór w drukarni, pilnując, by reprodukcje na stronach albumu, wraz z okładką, jak najwierniej oddawały niuanse obrazów Agaty. Współpraca z Agatą i Tomkiem wiele mnie nauczyła. Przede wszystkim utwierdziła mnie w przekonaniu, że perfekcjonizm popłaca – tłumaczy Filip. 

Filip Niedenthal: W 77 Press wydaję to, co mnie interesuje 

Profil 77 Press jego szef określa krótko: – Wydaję to, co mnie interesuje. Czyli przede wszystkim fotografię, ale nie tylko. W przyszłym roku pojawią się co najmniej dwie książki. Pracuję też nad albumem i wystawą nieżyjącego już fotografa, którego twórczość pora przypomnieć. Ale w pierwszej kolejności, jeszcze w tym roku, pojawi się album „Winter Girl”, czyli zbiór zdjęć z 25 lat pracy Małgosi Beli, w tym takich legend fotografii jak Richard Avedon, Steven Meisel czy Peter Lindbergh. Niedługo idziemy do druku. Po dwóch latach pracy nie mogę się doczekać, aż będę trzymał go w rękach.

Agata Bogacka, Gunia Nowik (Gunia Nowik Gallery) Filip Niedenthal (77 Press), Paulina Kardas (Kawa Popularna na Pańskiej)

Agata Bogacka,  Anda Rottenberg (Szefowa działu kultura w „Vogue Polska”)

Łukasz Aksamit (Dyr. Artystyczny „Vogue Polska”), Filip Niedenthal (77 Press), Anda Rottenberg (Szefowa działu kultura „Vogue Polska”), Magdalena Bodis

Natalia Bimer, Aleksandra Krasny, Hanna Rydlewska (Dyr. Wydawnicza „Vogue Polska”), Basia Czyżewska (Creative Editor Vogue.pl)

Agnieszka Dorotkiewicz, Gunia Nowik (Gunia Nowik Gallery), Magdalena Bodis

Chris Niedenthal

Paulina Kardas i Kamil Jaskulski (Kawa Popularna na PAńskiej)

Flip Niedenthal, Maciej Zawadzki, Maciej Kuziemski

Anda Rottenberg (Szewowa działu kultura „Vogue Polska”), Hanna Rydlewska (Dyr. Wydawnicza „Vogue Polska”)

Redakcja Vogue.pl
  1. Kultura
  2. Sztuka
  3. Premiera albumu „Agata Bogacka. Obrazy 2016-2022”
Proszę czekać..
Zamknij