Znaleziono 0 artykułów
26.01.2021

Wegańskie przepisy blogerów

Fot. Małgorzata Minta (@minta_eats)

Polecamy pięć roślinnych przepisów od naszych ulubionych blogerek kulinarnych – na każdą porę dnia i roku, nie tylko dobiegający już końca Veganuary.

Na śniadanie:

Kremowa owsianka z jabłkami w karmelu z miso – Małgorzata Minta (@minta_eats)

Gdy tylko robi się chłodniej, przestawiam się na owsianki. Są rozgrzewające, sycące, dostarczają energii na wiele godzin. Często przygotowuję większą porcję na 2-3 dni i codziennie podaję inaczej, np. z prażonymi jabłkami. Dodatek miso do karmelu nadaje mu głębszego smaku.

Składniki:

1 szklanka płatków owsianych
2 szklanki wody wody
½ szklanki mleka owsianego (lub więcej wody)
szczypta (spora) soli
szczypta przypraw korzennych

Karmel

100 g brązowego cukru
3-4 łyżki wody
1 łyżka jasnego miso
1 duże jabłko

sezam lub inne orzechy do posypania

Przygotowanie:

Przygotuj karmelizowane jabłka. Jabłko obierz, pokrój w kostkę. Na patelnię wsyp cukier, dodaj wodę i miso, wymieszaj. Na małym ogniu doprowadź całość do wrzenia, gotuj przez 2-3 minut, aż syrop nieco zgęstnieje. Dodaj jabłka, i na małym ogniu smaż, aż się skarmelizują (uważaj, by się nie przypaliły). Odstaw.

Płatki owsiane wsyp do sporego rondelka, dodaj sól, przyprawy, wodę i wymieszaj. Odstaw na 10-15 minut, by płatki napęczniały. Włącz pod garnkiem ogień i gotuj całość, od czasu do czasu mieszając, na średnim ogniu (uwaga: mieszanie nie tylko zapobiega przypaleniu owsianki, a to poranny koszmar, ale też sprawia, że jest bardziej kremowa). Gotuj przez 7-8 minut, aż płatki nabiorą odpowiedniej konsystencji. Podawaj z jabłkami i karmelem, posypane orzechami lub sezamem.

Na drugie śniadanie lub na deser:

Niedzielne pancakes z komosą ryżową – Alicja Rokicka (@wegannerdblog)

Fot. Alicja Rokicka (@wegannerdblog)

Podobne artykułyComfort food: Dania, które poprawiają humorJulia WłaszczukAmerykańskie naleśniki to świetny pomysł na leniwe, niedzielne śniadanie. Słodkie śniadania nie muszą być niezdrowe. Dodatek komosy ryżowej w pancakes sprawia, że naleśniki będą pożywniejsze, pełne białka, błonnika, a nawet magnezu czy fosforu.

Składniki:

1 ½ kubka mąki pszennej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżeczka soli
2 łyżki cukru kokosowego lub trzcinowego
1 ¼ kubka mleka roślinnego migdałowego/ryżowego lub sojowego
2 łyżeczki octu jabłkowego
2 łyżki oleju uniwersalnego + kilka łyżek do smażenia
1 kubek ugotowanej komosy ryżowej

syrop ryżowy, klonowy lub inny
owoce

Przygotowanie:

W naczyniu wymieszaj mleko roślinne, ocet i olej.

W misce połącz mąkę, cukier, proszek do pieczenia i sól. Zrób dołek i wlewaj mleko roślinne, mieszając. Dodaj komosę ryżową. Wymieszaj.

Rozgrzej patelnię z 2 łyżkami oleju lub użyj patelni non stick. Porcjuj ciasto łyżką. Smaż na złoto z obu stron. Podawaj ze słodkim syropem, owcami lub ulubionym dżemem.

Na obiad:

Koreańska zupa z kiełków – Basia Starecka (@nakarmiona)

Fot. Basia Starecka (@nakarmiona)

Polska zupa na kaca to najczęściej rosół. W Korei jada się podobnie, tyle że roślinnie. Podstawą zupy są kiełki fasoli mung. W Polsce są również powszechnie dostępne oraz tanie. Mają niewiele kalorii, ale za to bardzo dużo składników odżywczych, przede wszystkim potas, a także magnez, żelazo, fosfor, jod, cynk, wapń. Mają też sporo witamin (w tym wit. B) i wzmacniają odporność. Nic tylko je jeść.

Składniki:

250 g kiełków
5 szklanek wody
pół cebuli
3 ząbki czosnku
3 łyżki sosu sojowego

Przygotowanie:

Kiełki płuczemy parę razy – w garnku lub na sitku. Zalewamy świeżą wodą i ustawiamy na ogniu do zagotowania. Dodajemy do nich cebulę pociętą w piórka oraz czosnek w plasterki. Przykrywamy pokrywką i gotujemy na małym ogniu przez parę minut. Doprawiamy sosem sojowym i zjadamy na ciepło.

Cytrynowe risotto z groszkiem – Justyna Świtaj (@molomo.vegan)

Fot. Justyna Świtaj (@molomo.vegan)

Składniki:

1 średnia cebula
3-4 łyżki łagodnej oliwy
ok 500 ml gorącego bulionu warzywnego, posolonego
ok 140 g ryżu do risotto, np. arborio
250 g mrożonego groszku
1/2 cytryny
pieprz

Przygotowanie:

Na dużej patelni zeszklij na oliwie pokrojoną w drobną kostkę cebulę.

Dosyp ryż i dolej ok 1/3 bulionu warzywnego. Gotuj, mieszając od czasu do czasu, a kiedy ryż wchłonie bulion, dolewaj partiami kolejne porcje.

W tym samym czasie wrzuć groszek do garnka z wrzącą wodą. Gdy woda znów się zagotuje, wyłącz palnik.

Przełóż większość groszku do blendera (resztę przelej zimną wodą i pozostaw w garnku, zalaną wodą), dodaj trochę bulionu lub wody i zblenduj na jak najgładszą masę. Jeśli twój blender nie zrobi idealnie gładkiego kremu groszkowego, przetrzyj go przez sito.

Kiedy ryż będzie już miękki, ale w środku ziarna będzie wyczuwalna cieniutka, twarda strunka, dodaj groszkowy krem i startą skórkę z 2/3 cytryny. Dopraw świeżo zmielonym pieprzem i solą, jeśli będzie taka potrzeba. Risotto ma być gęste, ale jednocześnie rozpływające się. Wyłącz palnik.

Przełóż risotto na talerze, posyp pozostałym groszkiem i resztą cytrynowej skórki. Podaj polane oliwą, z ćwiartką cytryny.

Na kolację:

Dyniowy ramen – Maja, Paulina i Karolina z Roślinnej Bazy (@roslinnabaza)

(Fot. Roślinna Baza)

Nie słuchajcie, gdy mówią, że dynia to sezonowy składnik! Mamy to szczęście, że na targach oraz w internecie nasza jesienna królowa dostępna jest przez cały rok. Dzięki temu ten dyniowy ramen jest w zasięgu waszych rąk zawsze, gdy o nim zamarzycie. Uwaga: to danie naprawdę uzależnia!

Składniki:

Wywar

1/2 pora
1 cebula
2 ząbki czosnku
1 pietruszka
2 marchewki
1 mały seler
plasterek imbiru o grubości 1 cm
1/2 średniej wielkości pomidora
1 łyżeczka soli
1 arkusz nori (opcjonalnie)

Ramen

wywar warzywny (z przepisu)
aquafaba z 1 puszki ciecierzycy
1-2 łyżeczki soli (np. wędzonej)
100 g masła orzechowego
1 łyżka sosu sojowego
1 ząbek czosnku i plasterek imbiru, przeciśnięte
przez praskę
1/2 łyżeczki płatków chipotle chilli

Dodatki

3 porcje makaronu ramen (zamiennie np. udon lub somen)
1-2 łyżeczki oleju sezamowego
2 posiekane cebulki dymki
2 garści szpinaku
10 pomidorków koktajlowych, przypieczonych na patelni
2 podsmażone plastry tofu
2 łyżki prażonego sezamu
3 plastry dyni hokkaido wraz ze skórką upieczonych na al dente

Przygotowanie:

Wywar

Warzywa umyj i obierz. Nie obieraj tylko czosnku i cebuli (odetnij i odrzuć same korzonki oraz nieładnie wyglądające części).
Pokrój wszystko z grubsza i wrzuć na nieprzywierającą patelnię. Palnik ustaw na najwyższą moc. Warzywa powinny lekko się przypalić. Zamieszaj je co około 3 minuty (łącznie przypiekaj przez około 12 minut).
Następnie warzywa przełóż do garnka, zalej 1 litrem wody, zagotuj, zmniejsz moc palnika i gotuj przez minimum godzinę, a optymalnie przez 3 godziny. Po tym czasie dokładnie odcedź wywar.

Ramen

Podobne artykułyWegański lunch z restauracjiJulia WłaszczukZmieszaj wszystkie składniki. Dla ułatwienia pracy skorzystaj z blendera. Dopraw w razie potrzeby. Zupa powinna być dość słona, bo pozostałe składniki takie nie będą.
Zupę podgrzej przed samym podaniem. Nie doprowadzaj do wrzenia.

Makaron ugotuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
Do misek rozłóż makaron, następnie nałóż szpinak i pomidorki. Całość zalej gorącą zupą i polej odrobiną oleju sezamowego. Na koniec nałóż tofu i dynię, posyp cebulką i sezamem. Gotowe!

Porady:
W wywarze warzywnym użyj zielonej części pora. Nic się dzięki temu nie zmarnuje. Aquafabę możesz zastąpić wodą z dowolnej fasoli.

Julia Właszczuk
  1. Styl życia
  2. Kulinaria
  3. Wegańskie przepisy blogerów
Proszę czekać..
Zamknij