Październik jest miesiącem profilaktyki raka piersi. Przedstawiamy organizacje i firmy, które edukują, pomagają i wspierają finansowo kobiety i ich bliskich. Każdy z nas może przysłużyć się szczytnej sprawie, angażując się w ich działalność.
Rak’n’Roll
Najprężniej działająca organizacja, której celem jest poprawa jakości życia chorych na raka (nie tylko piersi) i, co niebagatelne, społeczna zmiana sposobu myślenia o nich. Fundacja ma na koncie głośne akcje, takie jak program zachęcający do oddawania włosów na peruki dla osób po chemioterapii czy Boskie Matki – ideę bliską założycielce fundacji Magdzie Prokopowicz, czyli wsparcie dla kobiet chorych na nowotwór, które chcą przetrwać ciążę i urodzić zdrowe dzieci. Działalność fundacji obejmuje sporo przemilczanych na co dzień tematów, takich jak seks osób chorych (projekt KancerSutra) czy powrót do życia po wyleczeniu i przepracowanie traumy.
Warto wiedzieć:
Dekalog założycielki fundacji przypomina, że każdy przeżywa diagnozę i leczenie raka inaczej, dlatego trzeba uwrażliwić się na specyficzne potrzeby chorych i zapewnić im leczenie u takiego specjalisty, z którym poczują się komfortowo.
Jak wesprzeć?
Rak’n’Roll można wesprzeć na wiele różnych sposobów: zorganizować zbiórkę na Facebooku lub do puszki, przekazać zdrowe włosy lub darowiznę (ogólnie lub na leczenie konkretnego pacjenta), zaangażować się w wolontariat, oddać 1 proc. podatku, a nawet (tyle że nie w pandemii) wziąć udział w biegu w intencji leczenia nowotworów.
Federacja Stowarzyszeń Amazonki
FSA to największa organizacja pacjencka w Polsce – zrzesza 25 tys. amazonek z ponad 200 regionalnych klubów i stowarzyszeń. Działa od połowy lat 90. na rzecz pomocy kobietom, które doświadczyły raka piersi, i ich bliskim. Szkoli pacjentki, wolontariuszy, personel medyczny i rehabilitacyjny, a przy tym prowadzi kampanie społeczne uświadamiające kobiety nie tylko na temat profilaktyki, lecz także specyfiki poszczególnych odmian nowotworów piersi. Federacja wydaje również poradniki i płyty DVD z medytacjami terapeutycznymi czy poradami rehabilitacyjnymi.
Warto wiedzieć:
FSA zaznacza, że w przypadku pozytywnej diagnozy należy od razu dopytać o rodzaj nowotworu, bo od niego zależy tempo i sposób leczenia. Istnieją bardziej i mniej agresywne typy raka piersi, ale każdy poddaje się leczeniu, zwłaszcza jeśli został wcześnie wykryty.
Jak wesprzeć?
Fundacji można przekazać 1 proc. podatku lub darowiznę, a także wejść w poczet ochotników.
Polskie Amazonki Ruch Społeczny
Organizacja, która w 2009 roku wyewoluowała z FSA, by stać się szerszą platformą konsultacji, dialogu i współpracy na rzecz poprawiania standardów leczenia onkologicznego, nie tylko nowotworów piersi. Sama inicjuje akcje społeczne, a także wspiera działania zaprzyjaźnionych organizacji, w tym FSA.
Warto wiedzieć:
Na stronie PARS znajdziemy darmowe poradniki do pobrania z podstawowym zasobem wiedzy dla chorych na raka płuc, tarczycy, głowy i szyi oraz skóry.
Jak wesprzeć?
Naturalnie przekazując darowiznę lub 1 proc. podatku, ale też np. zgłaszając się do fundacji, by przeszkoliła nas do przeprowadzenia lekcji edukacyjnej dla dzieci o zdrowym trybie życia.
Dziewuchy Dziewuchom
Emanacja facebookowej grupy dla dziewczyn i kobiet wkurzonych próbami ingerencji władzy w prawa reprodukcyjne, która od dwóch lat działa jako „kontynuacja i rozwinięcie działań administratorek grupy” o statusie fundacji. Nagłaśnia działania na rzecz respektowania praw kobiet i prokobiece inicjatywy, informuje, komentuje, edukuje, jednoczy zróżnicowane środowiska i namawia do zaangażowania. A jako że aktywność na rzecz poprawy życia kobiet zakłada również działania poprawiające ich stan zdrowia, włączamy Dziewuchy do naszej listy – tym bardziej że komentują na bieżąco (i to krytycznie) takie wydarzenia medialne, jak wypowiedzi pani prezydentowej Agaty Kornhauser-Dudy na temat profilaktyki raka piersi.
Warto wiedzieć:
Dziewuchy Dziewuchom działają przeciwko dyskryminacji zarówno kobiet, jak i mniejszości seksualnych. Nowotwory raka piersi mogą dotykać też osoby transpłciowe lub niebinarne, które z tego tytułu spotykają się z podwójną stygmatyzacją: jako chorzy i jako osoby LGBTQ+.
Jak wesprzeć:
Angażując się w działania fundacji lub grupy, a także wspierając zbiórki dla podopiecznych fundacji, szukaj informacji o bieżących zbiórkach w poście Dziewuchy Pomagają na grupie na FB.
Estee Lauder Companies
Jedyna firma w tym zestawieniu znalazła się tu nieprzypadkowo. Od blisko 30 lat angażuje się w Kampanię na rzecz Walki z Rakiem Piersi. Dochód ze sprzedaży limitowanych produktów z różową wstążką z portfolio Estee Lauder Companies wspiera badania w Międzynarodowym Centrum Nowotworów Dziedzicznych przy Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie.
Warto wiedzieć:
Każdy z zakupów opatrzonych różową wstążką, dokonany między 1 października 2020 a 30 czerwca 2021, to 20 proc. ceny detalicznej przekazane dla sprawy.
Jak wesprzeć:
Kupując produkty z kolekcji Różowa Wstążka.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.