Stalowy long board Oskara Zięty, organiczna rzeźba Marcina Rusaka, monumentalny stół Tomka Rygalika. Na charytatywnej aukcji fundacji BRDA będzie można kupić prawie 40 prac najlepszych polskich designerów. Cały dochód wesprze akcję odbudowy w Ukrainie „Okno”.
Akcja „Okno” wspiera odbudowę Ukrainy
Okno jest wymownym symbolem komunikacji – łączy ze światem, otwiera na przestrzeń i dalekosiężną perspektywę. W wojennej rzeczywistości jest początkiem degradacji. Eksplozja czy ostrzał w pierwszej kolejności wybijają szyby w budynkach. A uszkodzone okna przestają chronić nie tylko przed zimnem i deszczem, ale też szabrem i przemocą. Naprawa w warunkach wojennych jest utrudniona, zwłaszcza że jeszcze przed wojną aż 70 proc. szyb i okien w Ukrainie importowano z terenów Rosji i Białorusi.
Dziś dostawcą staje się Polska, a jak przekonują aktywiści z fundacji BRDA, gigantyczne zapotrzebowanie mogą zmniejszać okna z rozbiórek, demontaży oraz te zalegające w magazynach. Dzięki projektowi „Okno” kilkadziesiąt plastikowych okien z przestarzałego biurowca Atrium, który rozebrano niedawno w Warszawie, zamiast na wysypisko śmieci trafiło do niewielkiej wsi Kamionka, gdzie po odpowiedniej adaptacji budynków dalej spełniają swoją funkcję. – Każdy transport wysyłany przez „Okno” to około 300 okien, które po dotarciu do Charkowa czy Chersonia rozchodzą się w mniej niż dwa tygodnie – mówi Zofia Jaworowska, współtwórczyni akcji, i podkreśla, że projekt z założenia pomocowy trudno finansować z grantów, a koszty transportu i logistyki pochłaniają około 60 proc. budżetu fundacji.
– Najpierw okna muszą trafić z różnych miejsc w Polsce do naszego magazynu w Warszawie. Następnie musimy je spakować na drewniane stojaki, owinąć stretchem i spiąć bandownicą. Najbardziej kosztowny jest transport do odległych miast w Ukrainie – tłumaczy Jaworowska.
Szukając wsparcia, fundacja zwróciła się do wybranych designerów z prośbą o przekazanie prac na aukcję charytatywną. Wśród prawie czterdziestu twórców, których prace zostaną zlicytowane, znaleźli się m.in.: Marcin Rusak, Oskar Zięta, Magdalena Jurek czy Tomek Rygalik. – Zależało nam na przedstawicielach i przedstawicielkach współczesnego designu. Czuliśmy, że niewiele jest obszarów, w których polski design wybrzmiewa poza branżowymi eventami. A to, co my robimy w ramach fundacji, czyli działanie z materiałami budowlanymi, drewnem, kamieniem czy choćby z oknami, jest bliskie projektowaniu. Dlatego nie planowaliśmy aukcji sztuki, projektanci i projektantki są najbliżej idei naszego projektu – dodaje Zofia, pokazując szeroki przekrój prac: od taktylnego obrazu Agnieszki Owsiany przez wazon UAU Project powstały w technice druku 3D aż po rzeźbę Marka Bimera „No title needed”, zatopioną w żywicy epoksydowej, czy ceramiczny obiekt „Plateau – Płaskowyż” Alicji Patanowskiej.
Fundacja BRDA pyta o ekologiczny wymiar projektowania i wprowadza prekursorskie rozwiązania
A młode pokolenie architektów i krytyków architektury idzie o krok dalej i w kontekście globalnego kryzysu politycznego pyta, czy projektując nowe budynki, nie powinniśmy zacząć korzystać z wtórnych elementów i już na początkowym etapie projektowania myśleć o tym, co się potem z nimi stanie. Z jakich materiałów budować, by potem gruz nadawał się do przetworzenia?
Zajmujący się tym zagadnieniem projekt „Poetics of necessity” Zofii Jaworowskiej, Petra Vladimirova (współtworzą fundację BRDA i akcję „Okno”) oraz Michała Sikorskiego był pokazywany na londyńskim London Design Biennale i zdobył główną nagrodę tegorocznej wystawy. – Równolegle do „Okna” rozwijamy projekt BUDO, w ramach którego zachęcamy deweloperów, inwestorów i zarządców budynków do mądrego, odpowiedzialnego środowiskowo rozbierania budynków i opróżniania biur. W ten sposób pozyskujemy materiały, z których część dostępna jest w naszym sklepie, a reszta trafia do organizacji społecznych – mówi Jaworowska. W sklep.projektbudo.org można kupić m.in. drewniany parkiet, wyposażenie biurowe czy oświetlenie. – Udało nam się już uratować ponad 50 ton komponentów budowlanych i elementów fit-outowych przed trafieniem na wysypisko. Planujemy także warsztaty architektoniczno-urbanistyczne w zespole polsko-ukraińskim – podsumowuje Jaworowska.
Aukcja charytatywna fundacji BRDA na rzecz projektu „Okno” odbędzie się 27 listopada 2023 roku o godz. 19.00 w Warszawie w DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.