Grunge na wybiegu
Grunge wylansowały zespoły rockowe lat 90.: Nirvana, Soundgarden i Pearl Jam. Potem niepokorny styl podchwycili projektanci: Calvin Klein, Hedi Slimane i Marc Jacobs.
Prawdziwi fani grunge’u (znanego też jako Seattle Sound, powstałego na północnym zachodzie Ameryki w późnych latach 80.) nie chcieli, by ich zbuntowany styl znalazł się na wybiegach. Ale projektanci pokochali flanelowe koszule, podarte dżinsy i przybrudzone trampki.
Niszowy gatunek muzyki do mainstreamu wszedł na początku lat 90. jako następca punk rocka i heavy metalu. Na długo zanim nastolatki od Nowego Jorku po Tokio nosiły koszulki z napisem „Nevermind”, w mrocznych klubach w Seattle wyrastały nowe gwiazdy: Mudhoney, Green River, Nirvana, Pearl Jam i Soundgarden. Media najpierw zarzucały zespołom nihilizm, nie rozumiejąc, że pełna melancholii, ale niezbyt skomplikowana melodycznie muzyka (kompozycja trzech akordów) powstała jako przekorny żart, sprzeciw wobec nudy życia na przedmieściach. Właśnie dlatego grunge stał się modny – odrzucał pozorną doskonałość i dobrobyt lat 80.
Nagranie z Kurtem Cobainem śpiewającym po raz pierwszy „Smells Like Teen Spirit” ukazuje chłopaka z Waszyngtonu we flanelowej koszuli założonej na T-shirt. Jego włosy były wtedy czerwone, a przynajmniej takie się wydają w klubowym oświetleniu.
Kiedy jesienią 1991 roku ukazał się drugi album Nirvany – „Nevermind”, świat mody pokochał grunge. Rok później osiemnastoletnia Kate Moss zaprezentowała ubrania w tym stylu na pokazie Calvina Kleina. Wkrótce krata, zabawa proporcjami, przyciasne sukienki babydoll i slip dress stały się niezbędnym elementem pokazów nowojorskiego tygodnia mody. Na wybiegach, tak jak na scenie, następowała zmiana pokoleniowa. W sezonie wiosna-lato 1993 Marc Jacobs pokazał grunge’ową kolekcję dla amerykańskiej marki sportowej Perry Ellis. Projektantowi wystarczyło niecałe pół godziny, by wbić kij w mrowisko. Pokazując na wybiegu młodzieżowy styl, stracił pracę, ale przeszedł do historii. Nie on jeden pokochał grunge. Oto najważniejsze zdjęcia z pokazów mody ze zbuntowanych lat 90.
10/14Jak grunge wdarł się na wybieg?
Ann Demeulemeester wiosna 1997