Wino to nie tylko napój, ale też ludzie, którzy za nimi stoją, oraz kultura, która je otacza. Planując wakacje w Polsce, warto pomyśleć o odwiedzeniu miejsc, w których powstaje polskie wino, zwłaszcza że coraz więcej winiarni oferuje enoturystyczne atrakcje dla swoich gości. Oto pięć winnic, które warto odwiedzić.
Winnica Silesian
Rodzinna winiarnia znajduje się w okolicy Świdnicy, a wygodnie można się do niej dostać nie tylko samochodem, lecz także pociągiem (z Wrocławia niespełna godzina!). Rodzinny charakter da się tu zauważyć na każdym kroku – od etykiet win, na których widnieją zdjęcia członków familii Mazurków, po sposób podejmowania gości. Winiarnia zajmuje odrestaurowany historyczny folwark z padokiem dla koni. Winnica Silesian zaprasza utalentowanych szefów i szefowe kuchni z całej Polski, na folwarku odbywają się też pikniki. Oprócz imprez o charakterze enogastronomicznym na terenie winnicy lub sąsiadujących z nią pól lawendy odbywają się sesje jogi kundalini, plenery czy vintage disco z firmowymi bąbelkami.
Dwór Sanna i Nizio Naturals
To obowiązkowy adres dla miłośników natury, tej dzikiej i tej zaprzyjaźnionej z człowiekiem. Znajdujący się w otoczeniu roztoczańskich pagórków i wąwozów dwór jest również miejscem powstawania naturalnych win i rzemieślniczych serów z mleka od własnych owiec, a dopełnieniem całości jest ekologiczna farma zasilająca spiżarnię dworskiej restauracji. Najlepiej wybrać się tu na weekend, by w pełni docenić ten holistyczny i prawdziwie unikalny projekt, w który zaangażowana jest cała rodzina Niziów. Szczególnie warto wypatrywać organizowanych tu specjalnych wydarzeń – kolacji degustacyjnych, premier win czy winnych campów (pierwszy odbył się kilka miesięcy temu i pewnie na pierwszym się nie skończy!).
Winnica Kamil Barczentewicz
Jeden z najgłośniejszych winiarskich debiutów ostatnich lat, wina Kamila Barczentewicza, podbił podniebienia koneserów win. Najlepiej jednak będzie doświadczyć ich na miejscu, bo założyciel winnicy pomyślał także o zapleczu enoturystycznym i należytym przyjmowaniu wizytujących ich gości. Na miejscu czeka nas wycieczka po winnicach porastających nasłonecznione stoki, degustacja w pięknie zaprojektowanej sali oraz możliwość spróbowania win w połączeniu z lokalnymi serami, podanymi na ręcznie robionej ceramice żony Kamila Barczentewicza, Ani.
Winnica Widokowa
Nazwa winnicy nie jest przypadkowa, bo rozpościera się z tego miejsca doprawdy magiczny widok. Właśnie tu, na zalanym słońcem tarasie, odbywają się degustacje wytwarzanych na miejscu win. Podczas degustacji można wysłuchać inspirującej historii winnicy, opowieści o kulisach produkcji wina, a także o okolicy i Podkarpaciu, którego właściciele Widokowej są świetnymi ambasadorami.
https://www.winnicawidokowa.pl
Winnica Turnau
Największa polska winnica, licząca niemalże 40 hektarów, położona jest w Baniewicach w Zachodniopomorskiem. Zrodzona z przyjaźni i wspólnej pasji do wina, działa od ponad 10 lat i jest zdecydowanie najbardziej rozpoznawalną polską winiarnią, nie tylko w naszym kraju. Wśród powstających tu win na pewno na uwagę zasługuje tak zwany „szlachetny zbiór”, wino wytwarzane z winogron pokrytych szlachetną pleśnią, złote i oleiste w teksturze, o głęboko słodkim smaku. Winnica Turnau regularnie organizuje w swojej siedzibie imprezy, m.in. kolacje degustacyjne, pikniki oraz – czego można się spodziewać, biorąc pod uwagę, że jednym z jej założycieli jest Grzegorz Turnau – koncerty i recitale.
Świetną okazją do zapoznania się z polskimi winiarniami oraz winami jest Festiwal Polskich Win Białe Czerwone. Trzecia edycja tego wyjątkowego wydarzenia odbywa się 12 maja 2024 w Fortecy Kręglickich przy ul. Zakroczymskiej w Warszawie.
Wydarzenie jest okazją do poznania winiarek i winiarzy – tych znanych i tych dopiero debiutujących – z całej Polski, spróbowania ich win oraz kupienia ulubionych etykiet do domu. Więcej o Festiwalu na stronie https://www.bialeczerwone.pl/.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.