Znaleziono 0 artykułów
25.04.2025

W majówkę startujemy z siódmym sezonem podcastów „Vogue Polska”

Siódmy sezon podcastów „Vogue Polska” / Fot. Materiały prasowe

Wiosną na podcastowej platformie „Vogue Polska” oprócz formatów cieszących się niesłabnącą popularnością usłyszymy zupełnie nowe audycje, a znani prowadzący zaproponują inne programy. 

W wiosennej ramówce znalazło się 25 podcastów. W nowych audycjach skupimy się na psychologii, relacjach i dobrostanie.

Wśród nowości pojawią się podcasty psychologiczne

Podcastem „No generation like this” na naszych łamach debiutuje Aleksandra Charzewska. Przedstawicielka generacji Z w swoim cyklu wraz z gośćmi, ekspertami, psychologami i rówieśnikami przygląda się „najbardziej osamotnionemu pokoleniu” w historii. – W „No generation like this” rozmawiamy o wyzwaniach, zmieniających się wartościach i normach kulturowych, dysonansach społecznych i międzypokoleniowych potyczkach, dynamicznie ewoluującej rzeczywistości i znajdowaniu w niej naszego miejsca – zapowiada Charzewska. 

Małgosia Minta poprowadzi „Podcast terapeutyczny” z matką, psychoterapeutką Dorotą Mintą. – Podcast przynosi najważniejsze, co trzeba wiedzieć o psychoterapii: kilka odcinków o kluczowych nurtach, jeden o poppsychologii, kilka o tym, jak wybrać terapeutę i jak się do terapii przygotować – mówią autorki.

„Pozytywną furię” prezentuje Alicja Wysocka-Świtała, autorka książki „Pozytywna furia, czyli jak sięgać po więcej” i współwłaścicielka agencji Clue PR. Dzieli się swoimi doświadczeniami w biznesie, rozmawia z psychologami, socjologami, przedsiębiorcami o tym, jak odzyskać wpływ na własne życie i otoczenie, jak zbudować pewność siebie i niezależność. Wśród gości znaleźli się psycholog prof. Bartłomiej Dobroczyński czy seksuolożka i psycholożka Dorota Wiszejko-Wierzbicka. Alicja definiuje pozytywną furię jako motor napędowy do zmian, impuls do tego, by niezgodę na zastany porządek przekuć w twórczą energię. Jak skutecznie prosić o pomoc? Co oznacza działanie na własnych zasadach? Jak stworzyć markę osobistą?

Znany z podcastu „Męskie światy” seksuolog i psycholog dr Robert Kowalczyk w tym sezonie proponuje nowy program w duecie z dziennikarzem i filozofem Dawidem Krawczykiem. W „Optimum” prowadzący przyglądają się zjawiskom kształtującym nasze codzienne życie, z naukową precyzją i reporterską uważnością rozmawiają o tym, jak rozwijać się z sensem, bez nadmiernej presji i ambicji. Jednym słowem, optymalnie. – Temat główny to samorozwój – szukamy odpowiedzi na pytanie, czym dziś właściwie jest rozwój osobisty. W świecie, gdzie wszystko można zoptymalizować – ciało, umysł, sen, budżet, a nawet odpoczynek – pytamy ekspertów: czy warto rozwijać się zawsze i wszędzie – wyjaśnia Kowalczyk. W programie pojawią się psycholożka Marta Niedźwiecka, dr n. med. Tadeusz Oleszczuk czy filozof Tomasz Stawiszyński.

W duecie podcast „Popkultura u psychologa” poprowadzą Anna Konieczyńska z „Vogue Polska” i psycholożka Joanna Gutral. Autorki nakreślą portret psychologiczny ikon popkultury, szukając w nich śladów narcyzmu, toksycznej męskości, neurotyczności itd. – Przykładamy współczesną miarę, w tym kategorie współczesnej psychologii i antropologii kultury, do archetypicznych bohaterów – wyjaśnia Konieczyńska. Wśród bohaterów i bohaterek m.in. Bridget Jones, pan Darcy, Carrie Bradshaw.

Powracają znane programy o kulturze. Zadebiutują też nowe audycje

Od psychologii zmierzamy w stronę popkultury. Dziennikarze Anna Tatarska i Jakub Wojtaszczyk prezentują podcast „W ostatnim odcinku”. Twórcy cyklu zaczynają rozmową o pokazywanym właśnie drugim sezonie popularnego serialu „The Last of Us”. Rozmawiają też o zapomnianych aktorach i aktorkach, dla których udział w serialach stał się nowym początkiem.

Redaktorka „Vogue Polska” i szefowa wydawnictwa Osnova Maria Fredro-Smoleńska już po raz piąty powraca z serią podcastów „Słowo za słowo”, w których rozmawia o najciekawszych książkach, m.in. z Małgorzatą Czyńską, Kingą Wyrzykowską czy Arkiem Kowalikiem.

Już po raz siódmy posłuchamy „Czasu odzyskanego” pisarza i eseisty Wojciecha Engelkinga. Autor reagując na aktualne wydarzenie kulturalne, przygląda się ideom i ich roli w naszym życiu. Do studia zaprosi tym razem Krzysztofa Vargę, Andrzeja Chyrę i Vincenta Severskiego.

Nadchodzi też „Szturm sztuk” dziennikarki i doradczyni kolekcjonerów Anny Theiss, której goście komentują zjawiska z pola sztuki lub rynku sztuki współczesnej. – Najnowszy sezon dotyczy szeroko rozumianych debiutów. Mamy więc ponowne debiuty, instytucje sztuki z nowymi misjami, osoby, które inicjują nowe kariery w świecie sztuki, nowych galerzystów, osoby, które wydobywają z zapomnienia świetne figury artystyczne (czyli de facto wytwarzają powtórny debiut) – tłumaczy Theiss. Wśród gości dr hab. Agnieszka Lajus, galeria TBA i Petro Vladimirov, dr Ewa Ziembińska  czy Joanna Bury, nowa gwiazda krytyki sztuki.

Podcast „Vogue Polska Living” o designie przejmuje nowa prowadząca. Na miejscu dyrektorki wydawniczej Hanny Rydlewskiej pojawi się specjalistka od sztuki Basia Czyżewska, znana dotychczas z podcastu „Temat rzeka”. Z gośćmi rozmawia m.in. o wystawie Fundacji Visteria w Mediolanie, polskiej ekspozycji na Biennale Designu w Londynie czy wystawie „Znaleźne. Przeszłość i przyszłość Kamionka” w Muzeum Warszawy.

Modę z innej perspektywy pokazują audycje popularnych prowadzących

Z nowym podcastem „Raport o stanie mody” debiutuje Zuzanna Krzątała, modelka, sustainability manager w „Vogue Polska”, entuzjastka sztruksów i męskich marynarek w kratę, oczywiście vintage. Jak mówi: – Moda to zwierciadło, w którym odbijają się emocjonalne zawirowania naszych czasów. W „Raporcie” komentujemy to, czym żyje branża, śledzimy globalne zjawiska i lokalne dramy, analizujemy trendy, które zmieniają się szybciej niż dyrektorzy kreatywni w Gucci. Czy moda wciąż projektuje, czy tylko reaguje? Wśród jej gości pojawią się czołowe nazwiska tegorocznej edycji Business Fashion Environment Summit, Orsola de Castro – założycielka globalnego ruchu Fashion Revolution, Julie Pelipas.

Harel poprowadzi „Encyklopedię mody”. – W planach mam rozpracowanie następujących zagadnień: kanony piękna, prognozowanie trendów, materiały przyszłości czy też dziennikarstwo i krytyka mody – tłumaczy.

„Ikony stylu lat 90.” już drugi sezon prezentuje Natalia Hołownia, dziennikarka i ekspertka od mody z czerwonego dywanu. W planach następujące ikoniczne bohaterki: Angelina Jolie, Cindy Crawford, Winona Ryder, Julia Roberts, Madonna, Britney Spears, Gwen Stefani, Alicia Silverstone.

O tym, że pod modnym opakowaniem powinny być zdrowa cera i sprawny organizm, opowiada podcast o kosmetykach „Dobry skład” doświadczonej dziennikarki urodowej Marii Kowalczyk (@nostressbeauty). W tym sezonie rozmowa o najlepszym składniku kosmetycznym z Karoliną Malinowską, o kofeinie z Bartoszem Florczakiem (dietetykiem i trenerem) czy o róży w perfumach z Aliną Szyrle-Kustosz z Galilu.

Podcasty przedstawiają też wyjątkowe osobowości

Z nowym sezonem powracają podcasty pokazujące różne życiowe wybory współczesnych Polek i Polaków. W „Deal with Queer” Mikołaj Jabłoński sprawdza, jak żyje się w Polsce osobom nieheteronormatywnym. W drugim sezonie porozmawia np. o osobach queerowych po pięćdziesiątce, aromantyczności czy bifobii. Szefowa działu kultury „Vogue Polska” Anda Rottenberg  zaprasza na kolejną odsłonę „Innej strony świata”, poświęconą osobom wyróżniającym się zawodem, nietypową tożsamością czy korzeniami etnicznym. Drugi sezon „Emigrantów” dziennikarki Natalii Szymańczyk zabiera nas do Chin, Niemiec czy Brazylii, dokąd emigrują Polacy. Wśród rozmówców projektant Arkadius.

O Stanach Zjednoczonych w wirze zaskakujących zmian opowiada ponownie amerykanistka dr hab. Małgorzata Zachara-Szymańska w podcaście „Wolna Amerykanka”. Z Adamem Balcerem rozmawia o rdzennych Amerykanach i ich sytuacji za rządów Donalda Trumpa, a z dr Agnieszką Bryc o kreowaniu przez Trumpa i Putina wizerunku tzw. prawdziwego mężczyzny.

Dziennikarka kulturalna i historyczka sztuki współpracująca z „Vogue Polska” Anna Sańczuk w podcaście „Jak ona to robi” kontynuuje rozmowy z twórczymi kobietami, które wybierają własną drogę. Jak radzą sobie z kryzysami? Co tracą, a co zyskują? Skąd czerpią energię do działania? W tym sezonie pojawią się Justyna Sobczyk, reżyserka i pedagożka teatru, założycielka Teatru 21 i Centrum Sztuki Włączającej, zapraszająca do tworzenia teatru ludzi z niepełnosprawnościami; Dorota Masłowska, jedna z najwybitniejszych pisarek wsłuchanych we współczesność; Malwina Konopacka, ilustratorka, projektantka ceramiki i przedmiotów, w tym ikonicznego już wazonu OKO, czy Julia Fiedorczuk, poetka, pisarka, tłumaczka (m.in. Laurie Anderson), współzałożycielka Szkoły Ekopoetyki.

Kolejne sezony szykują nasze biznesowe podcasty – „Moja droga” prowadzona przez Dagmarę Brzezińską i Barbarę Mierzwińską – praktyczki biznesu i przyjaciółki, które prezentują przedsiębiorców niesytych nowych wyzwań i poszukujących swojej drogi, oraz „Branża” Szymona Machnikowskiego, dyrektora marketingu i PR „Vogue Polska”, który ze swoimi gośćmi rozmawia o różnych obliczach pracy.

W poszukiwaniu dobrostanu sięgamy po rady ekspertów

Redaktorka Vogue.pl Paulina Klepacz, która w poprzednim sezonie opowiadała w swoim podcaście o seksie i związkach, wraca z nowym programem „Feel good”. – Skupimy się na rozmowach o cielesności, przyjemności, dbaniu o siebie i nasz dobrostan. Zastanowimy się wraz z ekspertkami i ekspertami, co zrobić, by spojrzeć na ciało jak na źródło przyjemności, a nie tylko wymagać od niego, by wpisywało się w kanony, co z gruntu bywa skazane na porażkę – wyjaśnia.

Nie zabraknie kolejnego cyklu „Osobistych rozmów holistycznych” Oriny Krajewskiej, aktorki i założycielki Fundacji Małgorzaty Braunek „Bądź”. Autorka rozmawia z terapeutkami, specjalistami i autorami książek o równowadze wewnętrznej i zdrowiu psychicznym. Z Tenzinem Wangyalem Rinpoczem o tybetańskiej sztuce zdrowia, z Anją Franczak o stracie i nowym początku, z Agatą Ziemnicką o diecie, z Ewą Woydyłło o długowieczności, a z Robertem Kowalczykiem – o przyjemności.

Sposobów na polepszenie, choć odrobinę, tego świata poszukuje reporterka Justyna Kopińska w swoim znanym już formacie „O milimetr do przodu”. Audycję odwiedzą: neuroarchitektka Asia Jurga, terapeutka Kinga Rajchel czy wokalistka Edyta Bartosiewicz.

Pogłębiony dobrostan częściej towarzyszy ludziom, którzy filozofują i z namysłem przyglądają się światu, do czego przekonują autorki podcastu „Filozofia jest dla dziewczyn” – historyczka sztuki i dziennikarka Anna Sańczuk oraz dziennikarka i filozofka dr Katarzyna Kasia. W trzecim i ostatnim sezonie tego cyklu autorki porozmawiają m.in. o Marii Ossowskiej, jednej z pierwszych kobiet polskiej filozofii, która zajmowała się systemami moralności, ale też o prawdzie w świecie fake newsów oraz o wojnie i pokoju, pomiędzy którymi toczy się nasza codzienność. Uwikłani w wiry historii filozofowie mają na ten temat sporo do powiedzenia.

Redakcja Vogue.pl
  1. Styl życia
  2. Społeczeństwo
  3. W majówkę startujemy z siódmym sezonem podcastów „Vogue Polska”
Proszę czekać..
Zamknij