26 redaktorów naczelnych „Vogue’a” wybiera zdjęcia dające nadzieję w 2020 roku
Po raz pierwszy w 128-letniej historii „Vogue’a” wszystkie 26 edycji z całego świata jednoczy się wokół tematu nadziei. Z okazji rozpoczęcia projektu, każdy redaktor naczelny udostępnia zdjęcie ze swojego nowego wydania i opowiada nam, dlaczego daje mu ono nadzieję na przyszłość.
Dziecko wpatrujące się w aparat, wschód słońca w Hongkongu, uśmiechnięta twarz brytyjskiego stulatka kapitana Toma – to tylko niektóre ze zdjęć, które można znaleźć we wrześniowych numerach 26 światowych edycji „Vogue’a”, zgodnie zjednoczonych wokół tematu nadziei.
Z okazji rozpoczęcia projektu, każdy z 26 redaktorów naczelnych wybrał jedno zdjęcie lub ilustrację ze swojego wydania i opowiedział nam, dlaczego daje mu ono nadzieję na przyszłość. Niektóre z prac oddają cześć osobom publicznym pracującym na rzecz wspierania ludzi najbardziej dotkniętych pandemią, inne ukazują artystów przekraczających granice sztuki, spokojne krajobrazy przypominające nam o potędze natury czy wreszcie młodych – zdeterminowanych, aby uczynić świat lepszym miejscem. Obejrzyjcie te spektakularne zdjęcia i poznajcie stojące za nimi wzruszające historie, opowiedziane przez samych redaktorów naczelnych.
6/2626 redaktorów naczelnych „Vogue’a” wybiera zdjęcia dające nadzieję w 2020 roku
Vogue China, Angelica Cheung
Artysta Wang Yong, tworząc dzieło zatytułowane „Krąg”, szukał inspiracji w historii starożytnych Chin. Wang poszukiwał inspiracji szczególnie w dynastii Han, panującej ok. 2 tys. lat temu i znanej jako epoka rozkwitu sztuki i architektury. W epoce tej bardzo popularne były elementy budowlane, takie jak okrągłe okapy z wygrawerowanymi rysunkami i tekstami, za pomocą których wyrażane były pragnienia i nadzieje na przyszłość.
Wang wzorował się na dachówce z tamtego okresu, grawerując 12 znaków, które są przesłaniem pokoju i pomyślności dla ludzi na całym świecie. Okrąg reprezentuje liczbę zero, odzwierciedlając pragnienie artysty, aby liczba osób zakażonych COVID-19 osiągnęła właśnie ten poziom. Krąg reprezentuje również całość i doskonałość.
Artysta potraktował projekt bardzo poważnie i zagłębił się w historię Chin, aby znaleźć odpowiednią inspirację. Każdy, kto czyta te znaki w języku chińskim, zrozumie, że artysta poruszając tak smutny temat, przygotował dla nas przesłanie, wedle którego ludzie powinni być nastawieni pozytywnie i z nadzieją patrzeć w przyszłość. Przesłanie to jest skierowane do nas wszystkich żyjących w tych niespokojnych czasach. Wang pracuje z wieloma materiałami, ale w tym przypadku trzymał się podstaw, używając atramentu, papieru i odrobiny czerwieni – koloru symbolizującego szczęście w chińskiej kulturze.