Znaleziono 0 artykułów
25.10.2024

Dieta na zrelaksowany umysł: Co jeść, by zmniejszyć stres?

25.10.2024
(Fot. Getty Images)

Jak zmniejszyć stres za pomocą… diety? Ekspertka wyjaśnia, w jaki sposób niektóre produkty spożywcze, a dokładnie zawarte w nich składniki, mogą pomóc wyciszyć aktywność mózgu. Warto wziąć je pod uwagę przy najbliższych zakupach.

Powiedzenie „jesteś tym, co jesz” to nie pusty frazes – ma w sobie sporo prawdy. – Niektóre produkty spożywcze pomagają uspokoić mózg – wyjaśnia psycholożka Lourdes Ramón, kierowniczka działu doradztwa w Palasiet Thalasso Clinic & Hotel i ekspertka w dziedzinie żywności wysokoenergetycznej. – Relaks mózgu jest pożądany w dobie wielozadaniowości, przyspieszonego tempa życia i ciągłego rozmyślania – mówi ekspertka. Poza pewnymi nawykami, które pomagają nam się zrelaksować, odżywianie jest decydujące w skutecznym rozluźnieniu.

Jak jedzenie wpływa na mózg?

To, jak myślimy i jak się czujemy, zależy w dużej mierze od tego, co jemy. Tym samym istnieją produkty, które dostarczają nam energii yin, energii odśrodkowej, energii rozproszenia, wibracji i szybkiego działania. Tej powierzchownej, która pobudza i rozszerza naczynia. Przyspiesza to aktywność naszego mózgu i sprzyja stresowi – mówi Ramón. I dodaje: – Potrzebujemy żywności, która dostarczy nam innego rodzaju energii – dośrodkowej, o wolniejszych wibracjach i działaniu.

Żywność, która zmniejsza stres i relaksuje mózg

1.        – Pokarmy bogate w witaminę B1, ponieważ bierze ona udział w tworzeniu neuroprzekaźników i chroni komórki nerwowe – wyjaśnia Ramón. Jakie produkty ją zawierają? Nasiona roślin strączkowych, pełnoziarniste produkty zbożowe, nasiona słonecznika, orzechy włoskie.

2.        Pokarmy bogate w kwasy omega-3, tj. tłuste ryby, takie jak łosoś, makrela, sardynki. Kwasy występują również w nasionach chia. – Regulują przewodnictwo dendrytyczne neuronów – mówi ekspertka. Innymi słowy – połączenia między neuronami, które mają również związek z uczuciem stresu i niepokoju.

3.        – Ważna jest żywność zawierająca tryptofan, aminokwas będący prekursorem serotoniny, która jest niezbędna do poprawy nastroju – mówi Ramón. Tryptofan znajduje się w soi, orzeszkach ziemnych, ryżu, jajach, bananach i produktach mlecznych.

4.        – Fosfolipidy, takie jak lecytyna, również wspomagają wyciszenie aktywności mózgu. Tworzą osłonki otaczające neurony. Zawierają również cholinę, prekursor acetylocholiny, substancji niezwykle ważnej dla naszej pamięci – wyjaśnia ekspertka. Jej źródłem są takie produkty, jak jajka, mleko, kiełki pszenicy, migdały.

Żywność, która przyspiesza pracę mózgu

Nie dziwi fakt, że za wytwarzanie dużych ilości energii odpowiedzialne są alkohol, kawa, herbata, słodkie i gazowane napoje, rafinowany cukier, słodziki, lody, czekolada. – Przetworzone węglowodany i tłuszcze trans, znajdujące się w kromkach chleba, hamburgerach, herbatnikach, maśle, smarowidłach itp., również należą do tej kategorii – mówi ekspertka. Zdrowa dieta jest zatem korzystna nie tylko dla ciała, ale także dla mózgu. Ekspertka ds. żywności wysokoenergetycznej radzi, aby pamiętać, że każdy człowiek powinien być świadomy tego, jaki wpływ na jego nastrój mają określone grupy żywności. – Najważniejsze, by spożywać pokarmy o umiarkowanej wartości energetycznej – wyjaśnia. I dbać o aktywność naszego mózgu – nie tylko poprzez dietę, ale także przez inne zdrowe nawyki.

Nawyki, które pomagają zrelaksować mózg

Dobre codzienne nawyki mogą ułatwić oderwanie się od codzienności. Dlatego ważne jest, aby każdego dnia znaleźć chwilę na zadbanie o siebie, np. zajęcie się czytaniem, sztuką lub rękodziełem. Warto także przed snem spisać swoje negatywne myśli, zmartwienia lub po prostu listę rzeczy do zrobienia na następny dzień. Dzięki temu możemy się wyciszyć i nie zabierać tych myśli ze sobą do łóżka. Według psycholog Bárbary Tovar ważne jest również, aby stworzyć przestrzeń dla siebie – na przykład poprzez tzw. me-time – aby pomyśleć o własnych zmartwieniach i „naprawić te emocje, na które nie mamy czasu w ciągu dnia, biorąc pod uwagę szybkie tempo naszego życia”. Zarezerwuj sobie trochę czasu w ciągu dnia, aby porozmawiać ze swoim mózgiem i uwolnić się od zmartwień, dzięki czemu nie będą one zatruwać reszty dnia.

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue.es.

Ana Morales
  1. Uroda
  2. Zdrowie
  3. Dieta na zrelaksowany umysł: Co jeść, by zmniejszyć stres?
Proszę czekać..
Zamknij