Znaleziono 0 artykułów
10.09.2020

Targi sztuki Not Fair: Udany eksperyment

Redakcja Vogue.pl

W przestrzeni warszawskiej Desy 16 galerii wzięło udział w pierwszych w Polsce lokalnych targach sztuki współczesnej. Przed wydarzeniem organizatorzy uznawali je za test kondycji rynku, dziś planują kolejną edycję.

W ostatni weekend warszawska Desa gościła targi sztuki współczesnej Not Fair. Czołowe polskie galerie zaprezentowały prace starannie wybranych artystów m.in. Sławka Pawszaka, Jana Możdżyńskiego i Wojciecha Bąkowskiego. Wielu z nich z powodu pandemii nie miało okazji wystawić się na prestiżowych imprezach na świecie. Ta bezprecedensowa sytuacja zmusiła środowisko do wypróbowania niepraktykowanej jeszcze nad Wisłą formuły komercyjnego prezentowania sztuki.
Forma targów polega na tym, że raz do roku, w jednym miejscu, odbywa się wydarzenie, na które zapraszane są najlepsze galerie. Każda z nich przygotowuje niewielką wystawę, prezentującą wybitne dzieła sztuki. Kolekcjonerzy mają szansę zapoznać się z tym, co najciekawsze i najbardziej reprezentacyjne dla danego artysty i programu galerii. Obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, inaczej niż na aukcjach „kto da więcej” – mówi Marta Kołakowska z galerii Leto, współorganizatorka Not Fair.

Anna Theiss i Igor Bloch (Fot. Bartosz Górka)

Pomimo obaw, które towarzyszyły galerzystom jeszcze kilka dni temu, dziś są zgodni, że eksperyment się powiódł. Zainteresowanie było duże – przełożyło się głównie na sprzedaż fotografii, a dopiero w dalszej kolejności malarstwa. Dzięki wydarzeniu połączyły się dwa środowiska. – Not Fair przyciągnęło kolekcjonerów związanych z konkretnymi artystami i galeriami, którzy otworzyli się na nowe nazwiska oraz kolekcjonerów przyzwyczajonych do kupowania prac na aukcjach. Ci z kolei mieli okazję nawiązać bardziej osobiste relacje i poznać całe zaplecze świata sztuki – dodaje Kołakowska.

Michał Woliński (Fot. Bartosz Górka)

Prace wystawione na Not Fair wciąż można oglądać i kupować na stronie Desy. 

1/13Targi sztuki Not Fair: Udany eksperyment

Od lewej: Magda Bulera (Konsultantka biznesowa), Marta Kołakowska (Właścicielka galerii LETO), Juliusz Windorbski ( Prezes Zarządu Desa Unicum), Agata Szkup ( Członek Zarządu Desa Unicum), Michał Woliński (Dyrektor galerii Piktogram)

  1. Kultura
  2. Sztuka
  3. Targi sztuki Not Fair: Udany eksperyment
Proszę czekać..
Zamknij