Znaleziono 0 artykułów
Podcast „Temat rzeka”, s. 6, odc. 4: Filip Springer o architekturze bez przyszłości Podcast „Temat rzeka”, s. 6, odc. 4: Filip Springer o architekturze bez przyszłości Komu służą budynki? Jaka przyszłość z nich wynika? Pyta Filip Springer w swojej najnowszej książce „Szara godzina. Czas na nową architekturę”.
Czerwony dom na mazowieckiej wsi. Aleksandra Hyz reinterpretuje styl cottage Czerwony dom na mazowieckiej wsi. Aleksandra Hyz reinterpretuje styl cottage Jak wygląda współczesny dom wakacyjny na wsi? Projektantka wnętrz Aleksandra Hyz reinterpretuje styl cottage.
Podcast „Temat rzeka”, s. 6, odc. 2: Weronika Kostyrko o Róży Luksemburg Podcast „Temat rzeka”, s. 6, odc. 2: Weronika Kostyrko o Róży Luksemburg Ta książka to jest historia emancypacji – mówi Weronika Kostyrko o swojej książce „Róża Luksemburg. Domem moim jest cały świat”.
Sztuka redukcji. Zaglądamy do 57-metrowego mieszkania na Woli Sztuka redukcji. Zaglądamy do 57-metrowego mieszkania na Woli Polsko-szwajcarska pracownia Ewa / Thomas Studio zaprojektowała wnętrze 57-metrowego mieszkania na warszawskiej Woli. Wyzwaniem było wprowadzenie doń wizualnej ciszy – ważnej dla inwestorów, którzy na co dzień pracują z obrazami.
Praca Nikity Kadana „Balkon i flaga. Dolyna” dołącza do Parku Rzeźby na Bródnie Praca Nikity Kadana „Balkon i flaga. Dolyna” dołącza do Parku Rzeźby na Bródnie Pierwsza praca Nikity Kadana stanęła w Polsce. To „Balkon i flaga. Dolyna” – instalacja osadzona w kontekście wojny i socrealistycznego dziedzictwa.
Wybrane obiekty w szlachetnej ramie. Zaglądamy do mieszkania w warszawskim Śródmieściu Wybrane obiekty w szlachetnej ramie. Zaglądamy do mieszkania w warszawskim Śródmieściu Eleganckie mieszkanie, które pozwala odpocząć po pracy. Projektantka Agata Melerska oprowadza nas po nowej realizacji
Przypływ to nowy ważny adres. W Gdyni otworzyła się prywatna galeria sztuki Przypływ to nowy ważny adres. W Gdyni otworzyła się prywatna galeria sztuki W programie pierwszej prywatnej galerii znajdą się artyści i artystki z Trójmiasta – Kacper Kowalski, Magdalena Pela i Marcin Zawicki – ale też nowe ciekawe zjawiska.
Kim jest Dominika Kowynia, która stworzyła obraz na okładkę kolekcjonerską „Vogue Polska”? Kim jest Dominika Kowynia, która stworzyła obraz na okładkę kolekcjonerską „Vogue Polska”? Malarka Dominika Kowynia na okładkę kolekcjonerską „Vogue Polska” stworzyła obraz „Głośniej”.
Moc ciała czarnoskórej kobiety. Tschabalala Self o feminizmie Afroamerykanek Moc ciała czarnoskórej kobiety. Tschabalala Self o feminizmie Afroamerykanek Jedna z najciekawszych amerykańskich artystek młodego pokolenia walczy w swoich pracach ze stereotypami. Z Tschabalalą Self rozmawiamy przy okazji wystawy w Espoo Museum of Modern Art.
Jan Bogusławski. Zapomniany wizjoner nowoczesnej Warszawy Jan Bogusławski. Zapomniany wizjoner nowoczesnej Warszawy O wizjonerze nowoczesnej Warszawy, twórcy ikonicznych budynków, rozmawiamy z Weroniką Sołtysiak, kuratorką wystawy „Jan Bogusławski (1910-1982)”.
W tej luksusowej willi mieszkają trzy pokolenia. Oglądamy dom we wrocławskim Zalesiu W tej luksusowej willi mieszkają trzy pokolenia. Oglądamy dom we wrocławskim Zalesiu Dom we wrocławskim Zalesiu zaprojektowano tak, by wygodnie żyła w nim trzypokoleniowa rodzina. Kamila Piętka-Rakowiecka z pracowni Na Antresoli oprowadza nas po wnętrzu.
Jak Polki po trzydziestce oceniają jakość swojego życia? Marta Majchrzak analizuje nowe badania Jak Polki po trzydziestce oceniają jakość swojego życia? Marta Majchrzak analizuje nowe badania Agencja badawcza Herstories przebadała Polki między 30. a 60. rokiem życia, żeby dowiedzieć się, jak oceniają jakość swojego życia. Analizujemy wyniki tych ankiet z badaczką Martą Majchrzak.
10 książek, które uzdrowią twoją relację z ciałem 10 książek, które uzdrowią twoją relację z ciałem Reportaże, biografia, poradniki i komiks. Wybraliśmy 10 tytułów, które sprawią, że na swoje ciało spojrzysz w nowy sposób.
Podcast „Temat rzeka”, s. 5, odc. 3: Czarnoskóra Polka o życiu w Polsce Podcast „Temat rzeka”, s. 5, odc. 3: Czarnoskóra Polka o życiu w Polsce „Czarne ciało jest zawsze opowieścią” pisze Oliwia Bosomtwe w książce „Jak biały człowiek. Opowieść o Polakach i innych”.
Podcast „Temat rzeka”, s. 5, odc. 2: Jakub Szczęsny o zawodzie architekta Podcast „Temat rzeka”, s. 5, odc. 2: Jakub Szczęsny o zawodzie architekta Z Jakubem Szczęsnym, autorem książek „Azyle, nisze i enklawy, czyli katalog małych utopii” i „Witaj w świecie bez architektów”, rozmawiam o tym, jak wygląda życie architekta w Polsce i co aktualnie zaprząta jego uwagę.
Dokąd na wakacje? Niektórzy wolą zostać w domu Dokąd na wakacje? Niektórzy wolą zostać w domu Jak spędzić wakacje bez stresu? Najważniejsze, to nie poddawać się presji. Przedsiębiorczyni i prawniczka opowiadają, jakie sposoby znalazły.
Godzina wilków i zapomniany kościół. Co zobaczymy w estońskim pawilonie w Wenecji? Godzina wilków i zapomniany kościół. Co zobaczymy w estońskim pawilonie w Wenecji? Odwiedziliśmy pracownię rzeźbiarki Edith Karlson w Tallinnie, żeby zobaczyć przygotowania do wystawy „Hora lupi”. Artystka reprezentuje Estonię podczas 60. Biennale Sztuki w Wenecji.
Cezary Poniatowski w prestiżowej kolekcji Celine Art Project Cezary Poniatowski w prestiżowej kolekcji Celine Art Project Praca Cezarego Poniatowskiego znalazła się we flagowym butiku Celine w Amsterdamie, który po remoncie otwiera się w nowej odsłonie i jest deklaracją kierunku rozwoju marki.
Performans Katarzyny Krakowiak-Bałki przygotowuje na zmiany w Zachęcie Performans Katarzyny Krakowiak-Bałki przygotowuje na zmiany w Zachęcie „Autorytarny sposób zarządzania, ideologizacja programu i powrót do stęchłych poglądów zabrudziły gmach” – pisze kuratorka Anda Rottenberg o Zachęcie w kontekście performansu Katarzyny Krakowiak-Bałki.
Homo Faber Fellowship: Sposób na uratowanie lokalnego rzemiosła Homo Faber Fellowship: Sposób na uratowanie lokalnego rzemiosła Szwajcarska Fundacja Michelangelo rozpoczyna nabór do programu Homo Faber Fellowship, który pozwoli przetrwać ginącemu rzemiosłu. Będzie przynawać stypendia duetom mistrz–uczeń.
Turnus: Galeria na Woli staje się artystycznym zjawiskiem Turnus: Galeria na Woli staje się artystycznym zjawiskiem Miejsce, które zdobyło nagrodę specjalną Fundacji Sztuki ING, gdzie w kolorowym tłumie spotykają się studenci ASP, znani artyści, galerzyści. Dlaczego Turnus jest tak ważną dziś galerią?
Podcast „Temat rzeka”, s. 4, odc. 5: Męska seksualność Podcast „Temat rzeka”, s. 4, odc. 5: Męska seksualność „Sztuka obsługi penisa 2. Nowe wzywania” Andrzeja Gryżewskiego i Przemysława Pilarskiego bierze pod lupę uzależnienie od pornografii, czy środków na potencję.
Podcast „Temat rzeka”, s. 4, odc. 4: Samotność Podcast „Temat rzeka”, s. 4, odc. 4: Samotność O życiu w pojedynkę rozmawiam z Katarzyną Tubylewicz, autorką książki „Samotny jak Szwed? O ludziach Północy, którzy lubią być sami”.
Patryk Różycki: Portret ojca w chorobie, żałobie i kryzysie Patryk Różycki: Portret ojca w chorobie, żałobie i kryzysie Chciałem zobaczyć rodziców samotnych i zmęczonych. A jednocześnie indywidualnych i podmiotowych – mówi Patryk Różycki, którego wystawę „Syn maluje nasze życie” można oglądać do 16 stycznia 2024 r. w Polana Institute w Warszawie.
„Stos zdjęć”. Zbigniew Libera i Łukasz Chotkowski wydali wspólną książkę „Stos zdjęć”. Zbigniew Libera i Łukasz Chotkowski wydali wspólną książkę Na „Stos zdjęć” składa się 100 fotografii i 100 krótkich opowieści, które przeprowadzają nas po fenomenie twórczości Zbigniewa Libery, jego obserwacjach i poglądach.
Podcast „Temat rzeka”, s. 4, odc. 2: Praca seksualna w Polsce Podcast „Temat rzeka”, s. 4, odc. 2: Praca seksualna w Polsce O kulisach powstania książki „Niech żyją ku*wy. O pracy seksualnej w Polsce” rozmawiam z jej autorką Aleksandrą Kluczyk.
„Ziemianki”: Droga do niezależności „Ziemianki”: Droga do niezależności Marta Strzelecka w debiutanckiej książce „Ziemianki. Co panie z dworu łączyło z chłopkami” opowiada o emancypacji poprzez edukację.
Harold Gillies: Ojciec chirurgii plastycznej Harold Gillies: Ojciec chirurgii plastycznej Dał nową twarz tysiącom żołnierzy, ale pomógł im odzyskać coś znacznie cenniejszego niż wygląd. Historię Harolda Gilliesa w książce „Facemaker. Historia człowieka, który stworzył chirurgię plastyczną” opisuje Lindsey Fitzharris.
Podcast „Temat rzeka”, s. 3, odc. 6: Niepłodność Podcast „Temat rzeka”, s. 3, odc. 6: Niepłodność Niepłodność jest chorobą i tak powinniśmy do niej podchodzić – mówi Anna Wietrzykowska, psycholożka i psychoterapeutka, autora książki „Niewidzialni rodzice”.
Inny Poznań”: Queerowe historie mieszkańców miasta, w którym homofobia nie przejdzie Inny Poznań”: Queerowe historie mieszkańców miasta, w którym homofobia nie przejdzie Mike Urbaniak przedstawia w swojej książce historie osób ze społeczności queerowej, ale też nazwiska, twarze. – W 2023 roku nie robię już rozmów z osobami LGBTQ+, które nie wyszły z szafy – mówi.
„Poetics of necessity”: Polski pawilon nagrodzony na London Design Biennale „Poetics of necessity”: Polski pawilon nagrodzony na London Design Biennale Czy projektując nowe budynki, nie powinniśmy korzystać z wtórnych elementów i od początku myśleć o tym, co się z nimi potem stanie? – pytają twórcy polskiego pawilonu w Londynie.
Podcast „Temat rzeka”, s. 3, odc. 2: Męska depresja Podcast „Temat rzeka”, s. 3, odc. 2: Męska depresja O tym, czym różni się doświadczenie choroby u mężczyzn, na czym polega leczenie, i jak wspierać bliskie osoby w kryzysie depresji, rozmawiamy z psychiatrą i psychoterapeutą Krzysztofem Krajewskim Siudą.
Postromantyczne zetki. Jak młode pokolenie zmienia nastawienie do seksu Postromantyczne zetki. Jak młode pokolenie zmienia nastawienie do seksu O tym, jak zmienia się nasza seksualność, czym jest dla młodego pokolenia, jakiego rodzaju związki wybiera generacja Z, rozmawiamy z Agatą Stołą, psychoterapeutką, seksuolożką, współzałożycielką Instytutu SPLOT.
Poronienie: Utrata kontroli i marzeń Poronienie: Utrata kontroli i marzeń Jak może przebiegać poronienie? Czy zawsze jest traumą? Z jakimi mechanizmami psychologicznymi wiąże się opłakiwanie straty? Jak się wzajemnie wspierać?
Dziewczyny w mundurach: Codzienność po roku wojny w Ukrainie Dziewczyny w mundurach: Codzienność po roku wojny w Ukrainie Z trzema młodymi kobietami, które zostały w Ukrainie, żeby walczyć za swój kraj, rozmawiamy ponownie, rok po wybuchu wojny.
Męska niepłodność: Wyzwanie dla mężczyzny i związku Męska niepłodność: Wyzwanie dla mężczyzny i związku Z doktorem nauk medycznych Łukaszem Kupisem rozmawiamy o męskiej perspektywie starania się o dziecko, niepłodności oraz sposobach jej leczenia.
Podcast „Temat rzeka”, s. 2, odc. 8: Ostatnie miłości Podcast „Temat rzeka”, s. 2, odc. 8: Ostatnie miłości O pierwszych miłościach powiedziano prawie wszystko, o tych ostatnich – nie wiemy prawie nic. Z takiego założenia wyszła reportażystka Agata Romaniuk, autorka książki „Krótko i szczęśliwie. Historie późnych miłości”.
Z wizytą u Zuzy Kuczyńskiej Z wizytą u Zuzy Kuczyńskiej W mieszkaniu Zuzy Kuczyńskiej i Wojtka Boreckiego w kamienicy w warszawskim Śródmieściu meble zmieniają miejsce, a rozkład ewoluuje.
Podcast „Temat Rzeka”, s. 2, odc. 4: Rozczarowanie macierzyństwem, reportaż z internetu Podcast „Temat Rzeka”, s. 2, odc. 4: Rozczarowanie macierzyństwem, reportaż z internetu Do kolejnego odcinka podcastu „Temat Rzeka” Basia Czyżewska zaprosiła Magdalenę Kostrzyszyn, która dekadę temu założyła profil Ch***owa Pani Domu. Rozmawiają o jej książce „Ja też tak mam”.
Podcast „Temat rzeka”, s. 2, odc. 3: Kobieca dojrzałość Podcast „Temat rzeka”, s. 2, odc. 3: Kobieca dojrzałość Wiek to w świecie kobiet najbardziej newralgiczny z tematów. Poruszam go z Alicją Długołęcką, psychoterapeutką, edukatorką seksualną i autorką książki „Przypływ. O emocjach i seksualności dojrzałych kobiet”.
Stalking: Gdy „kocham Cię” brzmi jak groźba Stalking: Gdy „kocham Cię” brzmi jak groźba – Bezradność i poczucie utraty kontroli – mówi o swoim doświadczeniu Julia Strużycka, w której życiu pojawił się stalker.
Kantor: Wizjoner, reżyser, kostiumograf Kantor: Wizjoner, reżyser, kostiumograf W krakowskiej Cricotece otwarto pierwszą w historii wystawę, badającą fenomen kostiumów w teatrze Tadeusza Kantora. Można ją oglądać do lutego przyszłego roku.
Podcast „Temat rzeka”, odc. 4: Surogacja Podcast „Temat rzeka”, odc. 4: Surogacja O perspektywie rodziców, surogatek i dzieci rozmawiamy z Jakubem Korusem, dziennikarzem śledczym „Newsweek Polska” i autorem książki „Surogatki. Historie kobiet, które rodzą »po cichu«”.
Podcast „Temat rzeka”, odc. 3: Praca seksualna Podcast „Temat rzeka”, odc. 3: Praca seksualna W kolejnym odcinku podcastu „Temat Rzeka" rozmawiam z Karoliną Rogaską, autorką reportażu „Bez wstydu: Sekspraca w Polsce”.
Zaszyte historie: Wystawa Bownika w Łodzi Zaszyte historie: Wystawa Bownika w Łodzi „Podszerstek” to retrospektywna wystawa prac Pawła Bownika. Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi pokazuje jego dobrze znane fotografie w nowym świetle.
Podcast „Pola Godot o tarocie i wróżbach”, odc. 1: Wielkie Arkana Podcast „Pola Godot o tarocie i wróżbach”, odc. 1: Wielkie Arkana Czym są 22 karty tarota zwane Wielkimi Arkanami i jaka kryje się w nich opowieść? Co przedstawiają kolejne karty i jak były interpretowane na przestrzeni stuleci? Jak czytać ich znaczenie w rozkładzie?
Wazektomia: 15 minut, plasterek i spokój Wazektomia: 15 minut, plasterek i spokój – Jestem dumny, że mogę zadbać o komfort swój i partnerki – mówi Karol Zaczyński, który kilka tygodni temu zdecydował się na wazektomię, w Polsce wciąż rzadką metodę antykoncepcji dla mężczyzn.
Surogacja: Gorzki sen o rodzicielstwie Surogacja: Gorzki sen o rodzicielstwie Czym jest surogacja dla bezpłodnych par? Czym dla surmam? Opowiada Jakub Korus, autor książki „Surogatki. Historie kobiet, które rodzą po cichu”.
Anja Franczak: Przyjąć śmierć Anja Franczak: Przyjąć śmierć Anja Franczak – pierwsza w Polsce towarzyszka w żałobie wyjaśnia sens dawnych obrzędów żałobnych i opowiada o nowej kulturze związanej ze śmiercią.
Jan Możdżyński: Malując, porządkuję siebie Jan Możdżyński: Malując, porządkuję siebie Wystawę „Idźmy więc, ty i ja” Jana Możdżyńskiego można oglądać w ramach Warsaw Gallery Weekend 2021. Rozmawiamy z artystą o jego obrazach i higienie pracy.
Anoreksja. Pięć lat po terapii  Anoreksja. Pięć lat po terapii Anoreksja to choroba, która nigdy nie mija do końca. Marta, która mierzyła się z anoreksją dwukrotnie opowiada swoją historię pięć lat po terapii.
Wypalenie rodzicielskie: Jak nauczyć się odpuszczać? Wypalenie rodzicielskie: Jak nauczyć się odpuszczać? Polska ma jeden z najwyższych wskaźników wypalenia rodzicielskiego na świecie. Model wielopokoleniowej rodziny przeszedł do historii.
„Giganci”. Opowieść o życiu w kryzysie bezdomności „Giganci”. Opowieść o życiu w kryzysie bezdomności Karol Grygoruk dokumentuje życie osób w kryzysie bezdomości. Opowiada nam, czego dowiedział się na ulicy.
Muzyka ważna jak obraz Muzyka ważna jak obraz Z kompozytorem soundtracków rozmawiamy o fenomenie nowej muzyki filmowej i kulisach jej powstawania.
Jak świętować w izolacji Jak świętować w izolacji Grudzień to zaraz po wrześniu drugi najcięższy miesiąc w gabinecie psychoterapeuty – psycholożka o tym, jak oswoić święta.
Rodziny przeciw fanatykom: Zwyciężymy ich miłością Rodziny przeciw fanatykom: Zwyciężymy ich miłością O polskości, która stawia nowe wyzwania, rozmawiamy z Olgą Łacną i Piotrem Kowalskim z grupy „Rodziny przeciw fanatykom”.
Romantyczne małżeństwo to sztuczna konstrukcja Romantyczne małżeństwo to sztuczna konstrukcja Ustalanie winy za rozpad związku jest próbą powrotu do binarnego świata, którego już nie ma – mówi Izabela Kosmala/Świerczyńska, autorka książki „Projekt rozwód”.
 Czy i jak łączyć pracę z miłością? Czy i jak łączyć pracę z miłością? O tym, czy łączyć życie zawodowe z uczuciowym, oraz jak sprawić, żeby wzajemnie się zasilały, rozmawiamy z psycholożką i sex coachem Martą Niedźwiecką.
I żyła długo i szczęśliwie, z HIV I żyła długo i szczęśliwie, z HIV Katarzyna ma 31 lat, od sześciu wie, że jest nosicielką wirusa HIV. Diagnoza, choć szokująca, nie okazała się wyrokiem ani nie złamała jej życia.
Lepszy seks, czyli warsztaty intymności Lepszy seks, czyli warsztaty intymności Agnieszka Szeżyńska, autorka książki „Warsztaty intymności”, edukatorka seksualna i coachka podpowiada sposoby, jak dogadać się w seksie.
Prezenty na święta: Dla ekolożki Prezenty na święta: Dla ekolożki Mogą być pomysłowe, piękne i dizajnerskie, a jednocześnie ekologiczne. W czasach postępującego kryzysu klimatycznego troska o środowisko staje się naszym wspólnym obowiązkiem.
Moda to adrenalina Moda to adrenalina Dominika Piekutowska-Swed, młoda polska projektantka, która właśnie została „lewą ręką” Paula Andrew, dyrektora kreatywnego Ferragamo.
Plan na przyszłość Plan na przyszłość – Mój syn nie będzie miał samochodu, nie będzie jadał steków ani brał długich kąpieli – usłyszałam na jednej z konferencji dotyczącej wyzwań, jakie niesie przyszłość – mówi Katarzyna Andrzejczyk-Briks
Szymon Komasa: Jeszcze nie jestem królem Szymon Komasa: Jeszcze nie jestem królem – Pieśń jest dla mnie najintymniejszą formą połączenia ze słuchaczem – mówi pochodzący z artystycznej rodziny baryton Szymon Komasa, który wydał niedawno album „Polish Love Story”, przywracający należne miejsce polskim pieśniom.
Na podbój Paryża Na podbój Paryża Twórcy MISBHV, Natalia Maczek i Tomek Wirski zadebiutowali w Paryżu, pokazując nie tylko markę, ale również swoją wizję współczesnego świata.
Bez koronek i bez retuszu Bez koronek i bez retuszu Majtki to fajne słowo – mówią przyjaciółki, które wypuściły własną linię prostych codziennych fig. EŻ Undies powstała pod skrzydłami portalu Element Żeński tworzonego przez Paulinę Puchalską i Monikę Kucel.
Jak projektować zastawę stołową w poszanowaniu dla odmienności kulturowej? Jak projektować zastawę stołową w poszanowaniu dla odmienności kulturowej? Międzynarodowa grupa projektantów wybiera się w podróż, która pozwoli im porzucić stereotypy dotyczące jedzenia w różnych kulturach. Jak te odkrycia wpływają na design?
Podcast „Temat rzeka”, s. 6, odc. 3: O starzeniu się jako codziennym doświadczeniu Podcast „Temat rzeka”, s. 6, odc. 3: O starzeniu się jako codziennym doświadczeniu Z filozofką i artystką Katarzyną Sobczuk rozmawiamy o doświadczaniu starzenia się i jej nowej książce „Mała empiria”.
Wstydź się! Ewa Woydyłło o tym, co robi nam wstyd i jak się z nim uporać Wstydź się! Ewa Woydyłło o tym, co robi nam wstyd i jak się z nim uporać Zaglądamy do książki Ewy Woydyłło i Martyny Harland „O wstydzie bez wstydu. Poczuj się dobrze ze sobą”
Podcast „Temat rzeka”, s. 6, odc. 1: Katarzyna Tubylewicz o wolności Podcast „Temat rzeka”, s. 6, odc. 1: Katarzyna Tubylewicz o wolności W podcaście „Temat rzeka” rozmawiamy z Katarzyną Tubylewicz o kulisach powstania książki „Wolności moja. Książka o poszukiwaniu”.
Młoda polska artystka Agata Ingarden otwiera wystawę w Muzeum Sztuki w Łodzi Młoda polska artystka Agata Ingarden otwiera wystawę w Muzeum Sztuki w Łodzi Wizjonerstwo prac Agaty Ingarden zapewniło jej uznanie międzynarodowej krytyki.
Jaką instytucją będzie warszawskie CSW ZU? Rozmawiamy z Kamilą Bondar Jaką instytucją będzie warszawskie CSW ZU? Rozmawiamy z Kamilą Bondar 50 lat wideo-artu w U-jazdowskim. Kamila Bondar o misji warszawskiego Centrum Sztuki Współczesnej.
Seks i związki 60 lat wcześniej. Co na temat seksualności pisał magazyn „Ty i Ja”? Seks i związki 60 lat wcześniej. Co na temat seksualności pisał magazyn „Ty i Ja”? Rozmawiamy z Julią Liberą i Agata Szydłowską, kuratorkami wystawy „Ty i Ja. Lajfstajlowy magazyn z Peerelu”, którą od 26 września można oglądać w DSH w Warszawie.
W małym wnętrzu liczą się detale. Zaglądamy do 31-metrowego mieszkania w Krakowie W małym wnętrzu liczą się detale. Zaglądamy do 31-metrowego mieszkania w Krakowie Diana Żurek z Furora Studio o projekcie wnętrza kawalerki na Starym Mieście w Krakowie.
Krzesło wije się jak roślina. Maria Jeglińska-Adamczewska o nowym projekcie Krzesło wije się jak roślina. Maria Jeglińska-Adamczewska o nowym projekcie Projektantka Maria Jeglińska-Adamczewska opowiada o pracy nad nową kolekcją mebli ogrodowych „Flaner” marki MDD.
Japonia w Warszawie poza schematem. Zaglądamy do kameralnej knajpki Mori Mori Japonia w Warszawie poza schematem. Zaglądamy do kameralnej knajpki Mori Mori Są tu dekorowana komoda z laki, ryciny, ale też krzesła vintage i fornirowane stoły. Maciej Ryniewicz z pracowni Akurat opowiada o restauracji Mori Mori.
Podcast „Temat rzeka”, s. 5, odc. 5: Piotr Jacoń o rodzinie LGBT+ Podcast „Temat rzeka”, s. 5, odc. 5: Piotr Jacoń o rodzinie LGBT+ Piotr Jacoń, autor książki „Wiktoria. Transpłciowość to nie wszystko”, mówi o tym, w jakich stereotypach tkwił i jak udało mu się je przepracować, na czym polega wsparcie rodziny oraz dlaczego coming out dotyczy wszystkich jej członków.
Czy ekoseksualność uratuje świat? Annie Sprinkle i Beth Stephens na wystawie w Warszawie Czy ekoseksualność uratuje świat? Annie Sprinkle i Beth Stephens na wystawie w Warszawie Annie Sprinkle i Beth Stephens łączą siły z Justyną Górowską i Eweliną Jarosz, otwierając wystawę w galerii lokal_30 w Warszawie.
Bovska najlepiej czuje się w swoim wyjątkowym domku na działce Bovska najlepiej czuje się w swoim wyjątkowym domku na działce
Yoko Ono i John Lennon. Co kryje się za jednym z najsłynniejszych zdjęć popkultury? Yoko Ono i John Lennon. Co kryje się za jednym z najsłynniejszych zdjęć popkultury? „Bed-ins for peace”, czyli łóżkowy protest Johna Lennona i Yoko Ono z 1969 roku to jedno z najciekawszych działań na granicy aktywizmu i sztuki.
NADA Villa Warsaw: 44 międzynarodowe galerie w Warszawie NADA Villa Warsaw: 44 międzynarodowe galerie w Warszawie Już w dniach 16-19 maja zapomniany pałacyk Gawrońskich odrodzi się jako NADA Villa Warsaw. To efekt współpracy warszawskich galerzystów oraz prestiżowego amerykańskiego stowarzyszenia NADA.
Podcast „Temat rzeka”, s. 5, odc.1: Bartek Kieżun o Neapolu Podcast „Temat rzeka”, s. 5, odc.1: Bartek Kieżun o Neapolu Nowa książka Bartka Kieżuna „Neapol. Łakomym okiem” jest osobistym przewodnikiem po mieście, do którego autor jeździ od 12 lat. Pozycja zawiera cenne adresy, mapki, wskazówki i przepisy.
Aborcja: Takiej szansy na zmiany w prawie nie było od dekad Aborcja: Takiej szansy na zmiany w prawie nie było od dekad Aborcja znów stała się wiodącym tematem w debacie politycznej. Cztery projekty zmian trafiły do sejmu, aktywistki intensyfikują działania – takiej szansy na reformy prawa nie było od dekad.
„Więcej światła”. I edycja programu Kunszt rozstrzygnięta „Więcej światła”. I edycja programu Kunszt rozstrzygnięta Kunszt to jest maestria, precyzja. Wiedza i doświadczenie – mówi Anna Woźniak-Starak, fundatorka i kolekcjonerka, tłumacząc ideę projektu Kunszt, który wspiera twórców i twórczynie rzemiosła artystycznego w Polsce.
Rewolucja francuska: Czego w kwestiach aborcji możemy się nauczyć od Francji? Rewolucja francuska: Czego w kwestiach aborcji możemy się nauczyć od Francji? O tym, dlaczego mimo ponad 30-letniej walki Polki wciąż nie są słyszane przez polityków, rozmawiamy z Krystyną Kacpurą, prezeską zarządu Federy.
Malarka Sana Shahmuradova Tanska mimo trwającej wojny wciąż tworzy w Kijowie Malarka Sana Shahmuradova Tanska mimo trwającej wojny wciąż tworzy w Kijowie O doświadczeniu imigracji, decyzji o powrocie do Ukrainy i tworzeniu w czasie wojny opowiada artystka Sana Shahmuradova Tanska.
Polska wciąż z najgorszym dostępem do antykoncepcji w Europie Polska wciąż z najgorszym dostępem do antykoncepcji w Europie O tym, jakie rozwiązania dotyczące dostępu do antykoncepcji powinniśmy wprowadzić, ucząc się od innych europejskich krajów, rozmawiamy z Marceliną Kurzyk.
Zaglądamy do wnętrza Tonari, japońskiej knajpki na Jeżycach Zaglądamy do wnętrza Tonari, japońskiej knajpki na Jeżycach To restauracja podobna do tych, które działają przy podmiejskich dworcach Tokio czy na prowincji Kraju Kwitnącej Wiśni. Z projektantką wnętrz Mają Uzarowicz i restauratorem Jakubem Tepperem rozmawiamy o Tonari.
 A jeśli nie będę matką? Na wrocławskiej wystawie Agnieszka Bar opowiada o doświadczeniu poronień A jeśli nie będę matką? Na wrocławskiej wystawie Agnieszka Bar opowiada o doświadczeniu poronień Poronienia, pożegnania z macierzyństwem i próba odnalezienia się w życiu na nowo to tematy osobistych prac, które w Galerii SIC! BWA Wrocław możemy oglądać do 25 lutego.
 Nowy numer „Vogue Polska Living”: Ścieżki indywidualistów Nowy numer „Vogue Polska Living”: Ścieżki indywidualistów W ponad 300-stronicowym wydaniu znalazły się zachwycające wnętrza z Polski i świata, wyselekcjonowany dizajn, nieoczywiste historie wzornictwa sprzed lat i polecenia zupełnie nowych miejsc, które warto odwiedzić.
Podcast „Temat rzeka”, s. 4, odc. 3: Dojrzałość Podcast „Temat rzeka”, s. 4, odc. 3: Dojrzałość Jak pogodzić się z przeciętnością, nieidealnym związkiem i rozczarowaniem? Z psycholożką i psy-choterapeutką Joanną Flis rozmawiamy o dojrzałości, która jest tematem jej najnowszej książki „Madame Monday. Po dorosłemu”.
„Teraz polski dizajn”: Kim są i jak pracują współcześni rodzimi projektanci? „Teraz polski dizajn”: Kim są i jak pracują współcześni rodzimi projektanci? Książkę „Teraz polski dizajn” można uznać za katalog współczesnego rodzimego wzornictwa, które powinno stawać się alternatywą dla klasyków ze świata.
 Alina Szapocznikow i Teresa Rudowicz: Kobiece perspektywa Alina Szapocznikow i Teresa Rudowicz: Kobiece perspektywa Wystawa „Szczeliny istnienia. Teresa Rudowicz | Alina Szapocznikow”, którą można oglądać w Spectra Art Space Fundacji Rodziny Staraków zestawia twórczość awangardowych artystek i przypomina postać Rudowicz.
Aborcja: W lipcu 2023 roku legalnie przerwałam ciążę w Polsce Aborcja: W lipcu 2023 roku legalnie przerwałam ciążę w Polsce Jestem uprzywilejowana, nie mam złudzeń, tylko dlatego to się udało – mówi Julia Krysztofiak-Szopa, która upublicznia swoją historię aborcyjną.
Jakub Szczęsny: Architektura z wartościami Jakub Szczęsny: Architektura z wartościami Wystawa „Jakub Szczęsny. Polskie Projekty Polscy Projektanci” w Muzeum Miasta Gdyni to wciągająca opowieść o tym, jak architektura i design mogą zmieniać rzeczywistość.
Kojenie zmysłów. Taktylne obrazy Agnieszki Owsiany Kojenie zmysłów. Taktylne obrazy Agnieszki Owsiany Mięsiste, chropowate, włochate. Obrazy Agnieszki Owsiany mają w sobie coś z abstrakcyjnych kompozycji Alexandra Caldera i ogrodów zen, emanują ciszą i równowagą.
Książki, które warto kupić młodym czytelnikom nie tylko na Dzień Dziecka Książki, które warto kupić młodym czytelnikom nie tylko na Dzień Dziecka Komiks o fake newsach, poradnik o empatii, historia odkrywania tożsamości. Przeglądamy nowości wydawnicze i wybieramy najcie-kawsze lektury dla dzieci i młodzieży.
Postmodernistyczna harmonia domu Margaret Postmodernistyczna harmonia domu Margaret W domu Małgorzaty „Margaret” Jamroży i Piotra „KaCeZeta” Kozieradzkiego pozornie sprzeczne elementy łączą się w postmodernistycznej harmonii.
Nie tylko Mata. Fakty i mity na temat uzależnienia od marihuany Nie tylko Mata. Fakty i mity na temat uzależnienia od marihuany Myślałem, że mam nad tym kontrolę – mówi Michał „Mata” Matczak o paleniu marihuany w „Mixtape 420”. O działaniu konopi indyjskich rozmawiamy ze specjalistką leczenia uzależnień Marią Banaszak.
Męska depresja: Emocje w pancerzu Męska depresja: Emocje w pancerzu Wśród osób leczonych w Polsce na depresję mężczyźni stanowią 25 procent. Nie dlatego, że nie chorują. Nie chcą okazywać słabości, niechętnie mówią o emocjach, mają też specyficzne objawy.
„Głodne”: Reportaże o zaburzeniach odżywiania „Głodne”: Reportaże o zaburzeniach odżywiania Klaudia Stabach odwiedzała prywatne domy, ale też państwowe i prywatne ośrodki zdrowia, by stworzyć przewodnik, który tłumaczy naturę i społeczny mechanizm funkcjonowania choroby.
Pamiątka na życie: Rozmawiamy z Anią Wibig, fotografką dokumentującą narodziny Pamiątka na życie: Rozmawiamy z Anią Wibig, fotografką dokumentującą narodziny Nie chciałabyś zobaczyć swojej mamy, jak płacze ze szczęścia, trzymając cię po raz pierwszy w rękach? – pyta Ania Wibig, fotografka dokumentująca porody. Rozmawiamy o jej pracy.
Archiwa Jacka Poremby: Kayah Archiwa Jacka Poremby: Kayah Naszym największym przebojem były zdjęcia z Goranem Bregovićem – mówi Jacek Poremba, wspominając wieloletnią współpracę z Kayah. Od przełomowego albumu „Kamień” aż po teledysk, w którym wystąpił w 2000 roku.
Podcast „Temat rzeka”, s. 2, odc. 7: Dziewczynka, dziewczyna, kobieta Podcast „Temat rzeka”, s. 2, odc. 7: Dziewczynka, dziewczyna, kobieta Kiedy „dziewczynka” zostaje „dziewczyną”, a kiedy „kobietą”? O tym, co jest momentem kobiecej inicjacji, rozmawiamy z Weroniką Murek, autorką książki „Dziewczynki. Kilka esejów o stawaniu się”.
 Aborcja: Niechciana ciąża po pierwszej randce Aborcja: Niechciana ciąża po pierwszej randce Bohaterka cyklu o aborcji opowiada nam o ciąży, w którą zaszła mimo przyjętej tabletki „dzień po”. I o swojej decyzji, żeby przerwać tę ciążę.
Laureatka Paszportu „Polityki” Marta Nadolle to ceniona artystka i „pani od plastyki” Laureatka Paszportu „Polityki” Marta Nadolle to ceniona artystka i „pani od plastyki” Rozmawiamy z Martą Nadolle, laureatką Paszportu Polityki, cenioną artystką i nauczycielką prowadzącą ognisko plastyczne dla dzieci na warszawskim Żoliborzu.
Archiwa Jacka Poremby:  Początki i spotkanie z Korą Archiwa Jacka Poremby: Początki i spotkanie z Korą Fotograf Jacek Poremba otwiera przed nami swoje archiwa, a przy okazji opowiada historię – swoją i polskiej popkultury, bo są mocno splecione.
Podcast „Temat rzeka”, odc. 6: Zaburzenia odżywiania Podcast „Temat rzeka”, odc. 6: Zaburzenia odżywiania Z Aleksandrą Pakiełą rozmawiamy o jej książce „Oto ciało moje”, odsłaniającej realia życia anorektyczki i bulimiczki.
„Kto napisze historię łez”: Artystki o aborcji „Kto napisze historię łez”: Artystki o aborcji „Kto napisze historię łez” to wystawa o aborcji, bez polityki i medialnych haseł. Opisujemy najważniejsze prace, które można oglądać w warszawskim Muzeum nad Wisłą
Podcast „Temat rzeka”, odc. 2: Co ćpają Polacy? Podcast „Temat rzeka”, odc. 2: Co ćpają Polacy? O tym, jak narkotyzują się Polacy i z czego nie zdają sobie sprawy, rozmawiam z dr Marią Banaszak, psychoterapeutką i współautorką książki „Hajland. Jak ćpają nasze dzieci”.
Podcast „Pola Godot o tarocie i wróżbach”, odc. 3: Astrologia Podcast „Pola Godot o tarocie i wróżbach”, odc. 3: Astrologia Czy horoskopy z magazynów mają coś wspólnego z astrologią? Co według tradycji sięgającej starożytności można wyczytać z gwiazd?
 Teresa Gierzyńska: Życie kobiety w obrazkach Teresa Gierzyńska: Życie kobiety w obrazkach W latach 70. Teresa Gierzyńska zaczęła fotografować ciało. Nagie, erotyczne, ale też bezbronne czy cierpiące. Okrzyknięta jedną z najważniejszych polskich fotografek IIpołowy XX wieku, sama nie nazywa się artystką.
 Aborcja: Nie byłabym dobrą mamą Aborcja: Nie byłabym dobrą mamą – Nie byłabym dobrą mamą – mówi bohaterka naszego cyklu „Aborcja”. Wysłuchujemy kobiet, które rozważały lub zdecydowały się przerwać ciążę.
Aborcja: Gratuluję, nie jesteś w ciąży Aborcja: Gratuluję, nie jesteś w ciąży Tak, jak ciąża nie zawsze jest wyczekiwana, tak reakcja kobiety na jej usunięcie jest bardzo indywidualna. Cykl „Aborcja” to prawdziwe historie kobiet.
Helena Bohle-Szacka: Jej historia podsuwa odpowiedzi Helena Bohle-Szacka: Jej historia podsuwa odpowiedzi Wystawa „Helena Bohle-Szacka. Przenikanie” do marca 2022 czynna w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Kurator Marcin Różyc zaprosił młodych artystów.
Zofia Krawiec: Moje stopy to fetysz Zofia Krawiec: Moje stopy to fetysz Artystka, krytyczka, kuratorka Zofia Krawiec wywołała burzę w polskim świecie sztuki. Jako krytyczka i kuratorka, założyła na Instagramie profil Nuerotic Girl. Ostatnio najchętniej fotografuje swoje stopy.

Jak otworzyć się na sztukę? Jak otworzyć się na sztukę? Historyczka i popularyzatorka sztuki Grażyna Bastek zaleca, by do sztuki podchodzić jak do filmów na Netfliksie – śmiało szukać nowych przyjemności.
Plan na weekend: Almodóvar, Biennale, Witkacy Plan na weekend: Almodóvar, Biennale, Witkacy W związku z otwarciem kin, teatrów i galerii startujemy z cyklem poleceń weekendowych. Co tydzień będziemy dla was wybierać najciekawsze wydarzenia z pogranicza sztuki, mody i stylu życia.
Miłość jest możliwa Miłość jest możliwa Jak w dobie Tindera troszczyć się o związki? – mówi neuropsycholożka dr Olga Kamińska.
Jak zrobiłam apostazję Jak zrobiłam apostazję W wieku 26 lat Patrycja Wieczorkiewicz, dziennikarka, aktywistka i współautorka książki „Gwałt polski”, postanowiła symbolicznie zamknąć przeszłość, odcinając się od Kościoła aktem apostazji.
Jak kochać i być kochaną Jak kochać i być kochaną „Książka o miłości. Uwaga: bawiąc uczy” to słodko-gorzka maść na złamane serduszko i lektura, która rozwiewa romantyzm, ale przywraca nadzieję.
 Dobra śmierć, czyli nowa kultura pożegnania z życiem Dobra śmierć, czyli nowa kultura pożegnania z życiem Śmierć powoli wychodzi ze strefy tabu, staje się tematem książek, warsztatów, wystaw czy designu. Ma być dobra, czyli unaoczniona, spokojna, wśród ludzi i nieszkodliwa dla środowiska.
Martyna Czech: Nałóg malarski Martyna Czech: Nałóg malarski – Nie jestem feministką, ani ekolożką. W moim świecie panują prawa przyrody – przetrwają najsilniejsi. Dlatego oswajam cierpienie. Tylko tak mogę nad nim zapanować – mówi Martyna Czech.
 „Szare miraże”, czyli poszukiwanie wolności „Szare miraże”, czyli poszukiwanie wolności Zamknięci w domu artyści stworzyli serię surrealistycznych autoportretów. „Szare miraże” to wizualna wędrówka przez ich kulturowe fascynacje. Projekt został doceniony przez włoską edycję „Vogue’a”.
 Kariera w modzie: Studentka fotografii tworzy kampanię Marni Kariera w modzie: Studentka fotografii tworzy kampanię Marni Przydrożny hotel gdzieś w Polsce, grupa dzieciaków w surrealistycznych pozach i luksusowe torebki. Karolina Wojtas, 23-letnia studentka fotografii, zinterpretowała Trunk Reverse, nowy model torebki włoskiego domu mody
Prezenty na święta: Dla miłośniczki dizajnu Prezenty na święta: Dla miłośniczki dizajnu Przedmioty zaprojektowane świadomie, pełne ukrytych znaczeń, oddające ducha swoich czasów. Funkcjonalne, czasem zabawne, ale zawsze wyrafinowane estetycznie. Oto kilka pomysłów na podarunek dla osoby, która pasjonuje się wzornictwem.
Instagram: Drugie życie ubrań Instagram: Drugie życie ubrań Kupowanie używanych ubrań na Instagramie to zwiastun rewolucyjnej zmiany w podejściu do estetyki i do samej mody.
Zuza Krajewska: „Powinno być dobrze” Zuza Krajewska: „Powinno być dobrze” Znana fotografka sportretowała młode Polki i Polaków. Premiera projektu „Powinno być dobrze” już jutro.
Zawalcz o ciało Zawalcz o ciało Ciało kobiety ma być świątynią, a równocześnie atrakcyjnym opakowaniem, ale też pomnikiem osobowości i charakteru.
Alice Zielasko: Wszystko pod kontrolą Alice Zielasko: Wszystko pod kontrolą Pierwsza polska influencerka mieszka w Londynie, ale ostatnio najbardziej inspiruje ją styl dziewczyn z Los Angeles. Alicepoint, która była gościem Vogue Polska Festiwal, jako jedna z nielicznych blogerek wciąż ściśle oddziela pracę od prywatności.
Prognozy na 2019 rok: społeczeństwo Prognozy na 2019 rok: społeczeństwo Czeka nas rok refleksji i przewartościowań. Zaczniemy przedkładać głębokie więzi nad powierzchowne kontakty zapośredniczone przez nowoczesne technologie, jeszcze mocniej zwrócimy się ku ekologii, a w Polsce postępować będzie zeświecczenie.
Maciej Musiał: Poszerzenie perspektywy Maciej Musiał: Poszerzenie perspektywy Cudowne dziecko polskich seriali otwiera nowy rozdział w swojej karierze. Tuż przed premierą „1983” spotkaliśmy się z Maciejem Musiałem, aktorem i producentem wykonawczym pierwszej polskiej produkcji Netfliksa, żeby porozmawiać o ambicjach, aspiracjach i autorytetach.

Autor: Basia Czyżewska

Creative Editor w Vogue.pl, pisze też regularnie do magazynu „Vogue Polska” i wydania „Vogue Polska Living”. Specjalizuje się w tematach związanych ze sztuką i designem. Prowadzi autorski podcast „Temat rzeka”, w którym rozmawia z autorami i autorkami najciekawszych reportaży ostatnich lat i miesięcy.

Nowy numer „Vogue Polska Living”: Pochwała indywidualizmu Nowy numer „Vogue Polska Living”: Pochwała indywidualizmu Od wiktoriańskiego domu Iny Lekiewicz Levy po pracownie Marii i Aleksandra Oniszhów, Barbary Falender i Zofii Wyganowskiej – najnowszy numer „Vogue Polska Living” wypełniają przestrzenie osobistych wyborów.
Joanna Warsza została kuratorką Hamburga. Jej działania twórcze mają wymiar społeczny Joanna Warsza została kuratorką Hamburga. Jej działania twórcze mają wymiar społeczny Zdaniem Joanny Warszy, instytucje sztuki powinny reagować na zmieniającą się rzeczywistość. Polka została kuratorką Hamburga. Jakie zmiany wprowadzi w niemieckim mieście?
Mozaika z gorsecików i pamiątki z Tajlandii. Oglądamy mieszkanie na warszawskim Powiślu Mozaika z gorsecików i pamiątki z Tajlandii. Oglądamy mieszkanie na warszawskim Powiślu Mieszkanie na Powiślu wymagało gruntownego remontu. Marcin Czopek ze studia Mistovia oprowadza nas po nowej realizacji.
Emocje to fala, z którą trzeba nauczyć się płynąć. Rozmawiamy z Martą Niedźwiecką Emocje to fala, z którą trzeba nauczyć się płynąć. Rozmawiamy z Martą Niedźwiecką Terapeutka, podcasterka, autorka książek, Marta Niedźwiecka o psychoedukacji, przeżywaniu emocji i konsekwencjach płynących z ich tłumienia.
Warsaw Gallery Weekend 2024 wciąż trwa. Na jakie wydarzenia warto zwrócić uwagę? Warsaw Gallery Weekend 2024 wciąż trwa. Na jakie wydarzenia warto zwrócić uwagę? Większość wystaw WGW można nadal oglądać w najbliższych tygodniach. Towarzyszy im bogaty program.
Wazon OKO ma 10 lat. Malwina Konopacka otwiera jubileuszową wystawę Wazon OKO ma 10 lat. Malwina Konopacka otwiera jubileuszową wystawę Wazon OKO Malwiny Konopackiej wpisał się w kanon modnego wnętrza. Wystawa świętuje 10. urodziny powstania projektu.
Tadeusz Rolke i jego zapomniana fotografia wydarzeniem Hotel Warszawa Art Fair 2024 Tadeusz Rolke i jego zapomniana fotografia wydarzeniem Hotel Warszawa Art Fair 2024 Fotograf legenda Tadeusz Rolke i Banda Editions wydają zapomniany portret Aliny Szapocznikow w edycji liczącej 100 zdjęć.
Podcast „Temat rzeka”, s. 5, odc. 8: Co kompensuje nam praca? Podcast „Temat rzeka”, s. 5, odc. 8: Co kompensuje nam praca? Zadałam sobie pytanie, komu i czemu służy język, którym mówimy o pracy – opowiada gościni podcastu Zofia Smełka-Leszczyńska, autorka książki „Cześć pracy. O kulturze zap***dolu”.
Podcast „Temat Rzeka”, s. 5, odc. 7: Niezwykła droga fotografki Zofii Rydet Podcast „Temat Rzeka”, s. 5, odc. 7: Niezwykła droga fotografki Zofii Rydet Po aparat sięgnęła po 40. urodzinach. Kim była Zofia Rydet, autorka słynnego „Zapisu socjologicznego”, który trafił na listę UNESCO?
10 książek na lato 2024. Co z nowości wydawniczych warto spakować przed wyjazdem? 10 książek na lato 2024. Co z nowości wydawniczych warto spakować przed wyjazdem? Od szwedzkiego kryminału, przez wciągający reportaż, zaskakującą biografię, po wakacyjną powieść obyczajową. Oto 10 książek, które sprawdzą się na plaży.
Jak odzyskać sens posiadania przedmiotów Jak odzyskać sens posiadania przedmiotów Concept store Sār selekcjonuje wyjątkowe wzornictwo z Polski i Indii. Rozmawiamy z jego twórcami, Julią Piekiełko i Piotrem Niemyjskim.
Podcast „Temat rzeka”, s. 5, odc. 4: Paulina Januszewska o pracy współczesnych dziennikarzy Podcast „Temat rzeka”, s. 5, odc. 4: Paulina Januszewska o pracy współczesnych dziennikarzy W jakie pułapki wpada współczesne dziennikarstwo? Jaką ma dziś funkcję i z jakimi wyzwaniami się mierzy? Rozmawiamy z Pauliną Januszewską, autorką książki „Gównodziennikarstwo”.
Obrotowy dom. Budynek, który podąża za słońcem Obrotowy dom. Budynek, który podąża za słońcem Tak działa obrotowy dom: wystarczy wcisnąć guzik pilota, a budynek poru-szy się wolno. W ten sposób możesz szukać idealnego widoku.
Inwestując w vintage, zacznij od krzesła. Rozmawiamy z Krześlarzem Inwestując w vintage, zacznij od krzesła. Rozmawiamy z Krześlarzem O klasykach designu, mądrym inwestowaniu w vintage i perłach wzornictwa, które wciąż można złowić, ratując cenne obiekty przed zniszczeniem, rozmawiamy z Mateuszem Frankowskim, twórcą platformy Krześlarz.
Projektantka Maja Ganszyniec podjęła współpracę z marką BMW Projektantka Maja Ganszyniec podjęła współpracę z marką BMW Maja Ganszyniec, która specjalizuje się w tworzeniu mebli i naczyń, zaprojektowała stanowisko wystawowe dla BMW.
Aborcja: Zamówiłam tabletki, żeby nie panikować Aborcja: Zamówiłam tabletki, żeby nie panikować 41-letnia Paulina, która obawiała się późnej i nieplanowanej ciąży, dzieli się swoją historią w cyklu „Aborcja”.
Pełen kontrastów warszawski apartament Natalii Maczek z MISBHV Pełen kontrastów warszawski apartament Natalii Maczek z MISBHV Architektka Katarzyna Baumiller zaprojektowała warszawskie mieszkanie dla Natalii Maczek z marki MISBHV.
Constellation: 10 wystaw otwiera się w weekend w Warszawie Constellation: 10 wystaw otwiera się w weekend w Warszawie W ramach wydarzenia Constellation 10 prywatnych galerii z Warszawy zaprasza zaprzyjaźnione galerie z Europy. Tak powstaje 10 wspólnych wystaw, które reprezentują polskich i zagranicznych artystów.
Jak wygląda terapia par w Polsce, relacjonuje Marta Szarejko Jak wygląda terapia par w Polsce, relacjonuje Marta Szarejko Na czym opiera się wspólna praca z terapeutą? Kiedy ma szanse powodzenia? Ile kosztuje? Na te pytania odpowiada Marta Szarejko, autorka książki „Terapia par. Historie z gabinetów”.
Podcast „Temat rzeka”, s. 4, odc. 7: O designie kojącym zmysły Podcast „Temat rzeka”, s. 4, odc. 7: O designie kojącym zmysły W podcaście „Temat rzeka” autorka książki „Szałas na hałas” Joanna Jurga opowiada o designie kojącym zmysły.
Duet UAU Project wykorzystuje drukarkę 3D do tworzenia oryginalnych obiektów Duet UAU Project wykorzystuje drukarkę 3D do tworzenia oryginalnych obiektów Justyna Fadzińska i Miłosz Dąbrowski z UAU Project tworzą obiekty za pomocą drukarki 3D. Na tym polu są pionierami już od ponad dekady.
Tkanina we wnętrzu, czyli operacja na zmysłach Tkanina we wnętrzu, czyli operacja na zmysłach REST studio przedstawia się jako projektowo-badawcze studio tkackie z Polski. Sprawdzamy, jakimi metodami tworzą swoje multisensoryczne tkaniny.
Żeby wybaczać, trzeba zrozumieć. Z autorką „Chłopek” rozmawiamy o kulisach pracy nad książką Żeby wybaczać, trzeba zrozumieć. Z autorką „Chłopek” rozmawiamy o kulisach pracy nad książką Pisałam książkę jedną ręką. Cierpiałam na potworny ból barku. Jak zobaczyłam propozycję okładki – kobietę z wiadrami na ramionach – pomyślałam, że ten ból był rodzajem współodczuwania – opowiada Joanną Kuciel-Frydryszak.
Wystawa „Dobry Wzór” opowiada o 30 latach polskiego wzornictwa Wystawa „Dobry Wzór” opowiada o 30 latach polskiego wzornictwa „Dobry Wzór”, czyli najstarszy polski konkurs wzorniczy, obchodzi 30. urodziny. Z tej okazji Maria Jeglińska-Adamczewska zajrzała do archiwów Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie i ułożyła retrospektywną wystawę.
Riot Vases: Wazon w 21 odsłonach Riot Vases: Wazon w 21 odsłonach Dobry wazon nie potrzebuje kwiatów. Design broni się sam – mówi Arkadiusz Szwed, kurator wystawy “Riot Vases”, która inauguruje nową przestrzeń poświeconą wzornictwu w Warszawie – Riot Gallery.
Lekcja polskiego: Jak nowocześnie mówić o kwestiach płci i społeczności LGBT+? Lekcja polskiego: Jak nowocześnie mówić o kwestiach płci i społeczności LGBT+? Archie Pałka (on, ono/jego), osoba trenerska w grupie Stonewall i osoba członkowska kolektywu Rada Języka Neutralnego odpowiedzialnego m.in. za zaimki.pl, podpowiada, jak nowocześnie rozmawiać o kwestiach LGBT+.
Lekcja polskiego: Jak nowocześnie mówić o aborcji? Lekcja polskiego: Jak nowocześnie mówić o aborcji? Język zmienia się szybciej niż podręczniki i słowniki. O najczęściej popełniane błędy w rozmowach wokół aborcji zapytaliśmy Martę Paczkowską, wiceprezeskę FEDERY.
Nie piję, bo nie chcę. Dlaczego młode osoby rezygnują z alkoholu Nie piję, bo nie chcę. Dlaczego młode osoby rezygnują z alkoholu Lubię pamiętać, co mówiłam, nie musieć przepraszać nikogo za głupie zachowanie poprzedniego wieczoru – mówi 23-letnia Mariana. Przywołujemy historie młodych kobiet, które zrezygnowały z alkoholu.
Podcast „Temat Rzeka”, s. 3, odc. 5: Wojciech Czuchnowski o chorobie i śmierci żony Podcast „Temat Rzeka”, s. 3, odc. 5: Wojciech Czuchnowski o chorobie i śmierci żony Jak budować nową normalność, kiedy czas dramatycznie ucieka? Jak dobrze się pożegnać? Z Wojciechem Czuchnowskim rozmawiamy o jego prywatnym życiu i najnowszej książce „Dzbanek rozbity. Sceny z życia, choroby, śmierci i żałoby”.
Podcast „Temat rzeka”, s. 3, odc. 4: Energia seksualna i postporno Podcast „Temat rzeka”, s. 3, odc. 4: Energia seksualna i postporno Po głośnych „Heksach” Agnieszka Szpila wydaje „Octopussy. Opowiadania postporno”. Rozmawiamy o energii seksualnej, postporno i niedokończonej rewolucji seksualnej.
 „Jesteśmy rodziną”: Bart Staszewski o tęczowych rodzinach „Jesteśmy rodziną”: Bart Staszewski o tęczowych rodzinach W Polsce żyje nawet 50 tysięcy tęczowych rodzin. O niektórych z nich opowiada serial dokumentalny „Jesteśmy rodziną” Barta Staszewskiego.
Kobieca optyka, czyli kim są i jak pracują designerki w Polsce Kobieca optyka, czyli kim są i jak pracują designerki w Polsce Dobre projektowanie wiąże się z wiedzą, doświadczeniem, umiejętnościami, ale też z emocjami – mówi Agnieszka Jacobson-Cielecka, współkuratorka wystawy „Looking Through Objects” poświęconej designerkom.
Szymon Rogiński archiwizuje architekturę, której nie chcemy zauważać Szymon Rogiński archiwizuje architekturę, której nie chcemy zauważać Polski pejzaż z początku XXI wieku to kraina architektonicznego chaosu. – Ten krajobraz dużo mówi o naszej słowiańskiej mentalności – mówi Szymon Rogiński, twórca VR-owego doświadczenia „Solastalgia”.
 Kalibabka: Koniec toksycznej legendy Kalibabka: Koniec toksycznej legendy Książka „Kalibabka. Historia największego uwodziciela PRL” Wiktora Krajewskiego demaskuje mit wielkiego uwodziciela Polski lat 80., poznajemy wyrachowanego przestępcę.
Objadanie się, porno i leki. Nowe nałogi Polaków Objadanie się, porno i leki. Nowe nałogi Polaków Z psychoterapeutką Marią Banaszak rozmawiamy o świeżo opublikowanym „Raporcie z Ogólnopolskiego Badania Nałogów 2022”.
Queer after Poland: Społeczność LGBT+ w obiektywie Joanny Musiał Queer after Poland: Społeczność LGBT+ w obiektywie Joanny Musiał – Właściwie wszyscy moi bohaterowie w jakiś sposób opowiadają o relacji z ciałem. Każdy z nich coś przepracował, coś zaakceptował, ale też coś sobie wybrał – mówi fotografka Joanna Musiał.
Studium przedmiotu we wnętrzu Studium przedmiotu we wnętrzu Zaglądamy do mieszkania Zofii Ursic na warszawskim Żoliborzu, którego wystrój stanowią perełki włoskiego designu.
Podcast „Temat rzeka”, s. 2, odc. 6: Medyczna marihuana Podcast „Temat rzeka”, s. 2, odc. 6: Medyczna marihuana Jak wygląda dostęp do terapii medyczną marihuaną w Polsce i dlaczego wciąż budzi ona nieufność środowisk medycznych, rozmawiamy z dr n. med. Dorotą Rogowską-Szadkowską, autorką książki „Komu pomaga medyczna marihuana?”.
Anish Kapoor: Ograniczenia nie istnieją Anish Kapoor: Ograniczenia nie istnieją W czym tkwi tajemnica sukcesu Anisha Kapoora? W niebywałym rozmachu, wyobraźni, a może w grze na emocjach widzów, którzy oglądając jego prace, często czują się zdezorientowani?
Podcast „Temat rzeka”, s. 2, odc. 2: Macierzyństwo w pojedynkę Podcast „Temat rzeka”, s. 2, odc. 2: Macierzyństwo w pojedynkę O świadomym wchodzeniu w rolę samodzielnej matki rozmawiamy z Joanną Szulc, psycholożką, dziennikarką i autorką książki „Sama mama. Jak przejść przez rozwód i żyć dalej”.
Podcast „Temat rzeka”, odc. 8: Ile kosztuje żona? Podcast „Temat rzeka”, odc. 8: Ile kosztuje żona? Z Violettą Rymszewicz, autorką reportażu „Ile kosztuje żona”, rozmawiamy o kryzysie instytucji małżeństwa.
 Bartek Wieczorek: Szukając ojca w sobie Bartek Wieczorek: Szukając ojca w sobie Bartek Wieczorek, syn Adama i tata Miry, starannie wybiera kadry i układa z nich opowieść o ojcostwie – projekt fotograficzny „Adam’s Song”.
Cały ten drag Cały ten drag Z Jakubem Wojtaszczykiem, autorem reportażu „Cudownego przegięcie”, rozmawiamy o polskim dragu i o ludziach, którzy go tworzą.
 Fatofobia: Małe jest piękne, a duże wrażliwe Fatofobia: Małe jest piękne, a duże wrażliwe W książce „Gruba. Reportaż o wadze i uprzedzeniach” Maria Mamczur rozmawia z dużymi kobietami i opisuje fatofobię spłycającą problem otyłości.
Codzienność w schronach Kijowa Codzienność w schronach Kijowa Rozmowa z Anną Ozerchuk, ukraińską fotografką ukrywającą się przed atakami bombowymi w piwnicach Kijowa, która dokumentuje codzienne życie.
Aborcja: Lekarka spytała, czy mam pracę i partnera Aborcja: Lekarka spytała, czy mam pracę i partnera Kolejna bohaterka naszego cyklu tekstów o aborcji dzieli się swoją historią. Nie dostała fachowej konsultacji medycznej, usłyszała za to moralną ocenę
Karol Grygoruk: Migracja nie zniknie, kiedy postawi się mur Karol Grygoruk: Migracja nie zniknie, kiedy postawi się mur Karol Grygoruk, fotograf i dokumentalista, od lat zajmuje się tematem migrantów. Podróżując po świecie, nie spodziewał się, że podlaska wieś jego dziadka też znajdzie się na uchodźczej mapie.
 Aborcja: 17 lat temu, w klasie maturalnej Aborcja: 17 lat temu, w klasie maturalnej W nowym cyklu „Aborcja” wysłuchujemy prawdziwych historii kobiet, które rozważały lub zdecydowały się na aborcję.
NOMUS: Muzeum sztuki nowoczesnej otwiera się w Gdańsku NOMUS: Muzeum sztuki nowoczesnej otwiera się w Gdańsku Nowy oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku NOMUS będzie się specjalizować w sztuce współczesnej. Rozmawiamy z Anetą Szyłak – kierowniczką, kuratorką i twórczynią NOMUS-u oraz Małgorzatą Ludwisiak główną kuratorką działu.
Rozmiar 75G: Ciężar dużych piersi Rozmiar 75G: Ciężar dużych piersi Fotografka Ola Walków opowiada o życiu z dużym biustem, operacji zmniejszania piersi i projekcie artystycznym związanym z osobistym doświadczeniem.
Wieczór w Cannes: jak to jest na czerwonym dywanie Wieczór w Cannes: jak to jest na czerwonym dywanie Przejście czerwonym dywanem to doświadczenie jedyne w swoim rodzaju. Nie można go kupić, dostępują go wybrani – twórcy najważniejszych filmów albo specjalni goście partnerów festiwalu.
Nietypowa retrospektywa Katarzyny Kozyry Nietypowa retrospektywa Katarzyny Kozyry 250 rekwizytów, które Katarzyna Kozyra wykorzystywała w swoich pracach, można zobaczyć na wystawie „Świat wzorcowy” w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego.
 To oni dokumentują przemianę To oni dokumentują przemianę Fotoreporterki i fotoreporterzy, którzy stworzyli Archiwum Protestów Publicznych, opowiadają, jak dokumentują przemiany.
„Noccc”: Zmysłowe ćwiczenie wyobraźni „Noccc”: Zmysłowe ćwiczenie wyobraźni Wyobraź sobie, że możesz chodzić po swoim najbardziej niesamowitym śnie, czuć ciało, ale go nie mieć. Rozmawiamy z reżyserkami nowatorskiego filmu, który będzie miał premierę na festiwalu Sundance.
Elliot Page: Co zmienia płeć Elliot Page: Co zmienia płeć – Im więcej marzę, tym bardziej moje serce rośnie i tym bardziej rozkwitam – napisał na Instagramie 34-letni Elliot Page, wyznając, że zawsze czuł się mężczyzną i teraz stanie się nim również dla świata.
Kolekcja Reserved Premium Sustainable: Ciepła, wygodna, zrównoważona Kolekcja Reserved Premium Sustainable: Ciepła, wygodna, zrównoważona W ostatnich miesiącach zmieniło się nasze podejście do mody. Szukamy ubrań wykonanych z ekologicznych tkanin, które dzięki uniwersalnym fasonom przetrwają wiele sezonów.
Sprandi: Trzy wcielenia sneakersów Sprandi: Trzy wcielenia sneakersów Jak na bieżnię, zgodne z najnowszymi trendami, a może romantyczne? Sportowe buty dopasowują się do naszego stylu życia.
Marta Dymek: Przyjemność tworzenia Marta Dymek: Przyjemność tworzenia „Jadłonomia po polsku” na listach bestsellerów wyprzedziła kryminały. Sprawdzamy, kim jest dziewczyna, która miesza nam w talerzach.
 „Nightwalk”: O modzie i płci „Nightwalk”: O modzie i płci Zrealizowany dla marki Miu Miu film Małgorzaty Szumowskiej, osadzony w scenerii zimowej Warszawy, miał wczoraj premierę w trakcie nowojorskiego tygodnia mody.
 Trendy przyszłości: Płynność płciowa, ekologia i wspólnota Trendy przyszłości: Płynność płciowa, ekologia i wspólnota Ubranie wciąż jest zakodowaną informacją na temat tego, jak żyjemy i do czego aspirujemy, to jej szyfr się zmienia.
Daniel Lismore: Pokaż siebie Daniel Lismore: Pokaż siebie Bądź sobą, wszyscy inni są już zajęci – mówi brytyjski artysta, którego wystawę już w listopadzie będziemy oglądać w poznańskim Starym Browarze.
Pola Godot: neowróżka Pola Godot: neowróżka Już jutro na Vogue.pl horoskop lunarny. Dziś przedstawiamy Polę Godot – jego autorkę.
Sisters of Europe: Siła sióstr Sisters of Europe: Siła sióstr Aż 42 proc. kobiet w Polsce ma wrażenie, że inne kobiety czują satysfakcję z ich porażek, a w grupie najmłodszej – 18–24 lata – takie wrażenie ma aż 58 proc. Dlatego dobrą alternatywą dla zaangażowanego politycznie słowa „feminizm” może być społeczne „siostrzeństwo”– mówi Marta Majchrzak, psycholożka społeczna i badaczka, współorganizatorka polskiej edycji programu Sisters of Europe, który startuje z pierwszym wydarzeniem już w najbliższą niedzielę w warszawskiej Wozowni.
Wołga w „Vogue’u”, czyli burza wokół naszej okładki Wołga w „Vogue’u”, czyli burza wokół naszej okładki Rok od publikacji zdradzamy kulisy powstania i analizujemy fenomen zdjęcia, które trafiło na okładkę pierwszego numeru „Vogue Polska”. Przypominamy też wariacje na jej temat, które niosły się w sieci jeszcze wiele dni po premierze pisma, a także komentarze, które ukazały się w prasie.
Archeologia rodzinnych fotografii Archeologia rodzinnych fotografii Projekt „Odkurzamy domowe archiwa” od ośmiu lat pomaga rozwikłać zagadki domowych albumów. – Stare zdjęcie opatrzone opisem okoliczności jego powstania staje się opowieścią – mówi Karolina Puchała-Rojek z Archeologii Fotografii. Te opowieści w fundacji snuje się z każdym, kto przyniesie swoje zdjęcia do rekonstrukcji.
Zuza Krajewska: Nie lubię prostego piękna Zuza Krajewska: Nie lubię prostego piękna Konstruowanie kanonów piękna to nic innego, jak polityka, a ich przełamywanie to proces emancypacyjny. Powtórzyłam tę lekcję, będąc dorosłą kobietą – mówi Zuza Krajewska o swoim projekcie „Goddesses”.
Budżet i wolność potrzebne jak tlen. Kolekt to nowy inkubator artystycznych projektów Budżet i wolność potrzebne jak tlen. Kolekt to nowy inkubator artystycznych projektów Xenia Kwiatkowska, Julia i Aleksandra Powalacz stworzyły inkubator artystycznych projektów Kolekt.
Z czego zasłynęła porcelana z Zakładów Bogucice? Zaglądamy na wystawę w Muzeum Śląskim Z czego zasłynęła porcelana z Zakładów Bogucice? Zaglądamy na wystawę w Muzeum Śląskim Serwis na 50-lecie ślubu, figurki Engelsa, talerze „Picassy”. Co pozostało po Zakładach Porcelany Bogucice
Współczucie to kolorowa włóczka. Karolina Balcer i Michalina Kacperak o uzależnieniu Współczucie to kolorowa włóczka. Karolina Balcer i Michalina Kacperak o uzależnieniu Karolina Balcer i Michalina Kacperak na wystawie „Auć” w galerii Jednostka opowiadają o rodzinie w kryzysie.
„Vogue Polska” startuje z szóstym sezonem podcastów. Jakie premiery przygotowaliśmy? „Vogue Polska” startuje z szóstym sezonem podcastów. Jakie premiery przygotowaliśmy? W szóstym sezonie podcastów „Vogue Polska” startują nowe programy – „Emigranci” Natalii Szymańczyk, „Ikony stylu lat 90.” Natalii Hołowni oraz „Wspólna kuchnia” Oriny Krajewskiej.
Obiekty, nie przedmioty. Pierwsza galeria collectible designu otworzyła się w Warszawie Obiekty, nie przedmioty. Pierwsza galeria collectible designu otworzyła się w Warszawie Z twórczynią pierwszej galerii collectible designu, Aleksandrą Krasny, rozmawiamy o nowej roli wzornictwa.
Eksperymentalna przestrzeń z dizajnem i sztuką odczarowuje warszawską starówkę Eksperymentalna przestrzeń z dizajnem i sztuką odczarowuje warszawską starówkę Concept_11 to 235 m2 z dizajnem i sztuką. Dyrektor kreatyna Goszcz Design, Monika Goszcz-Kłos, oprowadza nas po wnętrzu na warszawskiej starówce.
Modernizm i vintage. Zaglądamy do mieszkania pary na Starym Mokotowie Modernizm i vintage. Zaglądamy do mieszkania pary na Starym Mokotowie Surowość powojennego mieszkania jako tło dla wyselekcjonowanych mebli vintage – tak Agata Melerska potraktowała przestrzeń mokotowskiej kamienicy.
Berta Weissberger, zapomniana fotografka Powstania Warszawskiego, towarzyszyła słynnemu Sylwestrowi „Kris” Braunowi Berta Weissberger, zapomniana fotografka Powstania Warszawskiego, towarzyszyła słynnemu Sylwestrowi „Kris” Braunowi Berta Weissberger, zapomniana fotografka Powstania Warszawskiego, przekazała Muzeum Warszawy bezcenne odbitki. Jak to się stało – opowiada Piotr Głogowski, kurator wystawy „Sylwester »Kris« Braun. Fotograf od powstania”.
Podcast „Temat Rzeka”, s. 5, odc. 6: O kobietach w Szwajcarii Podcast „Temat Rzeka”, s. 5, odc. 6: O kobietach w Szwajcarii Agnieszka Kamińska w „Złotej klatce” opowiada o historii ruchu emancypacyjnego i dzisiejszych Szwajcarkach.
„Wiktoria”: Piotr Jacoń przyznaje się do błędów i daje lekcję budowania relacji „Wiktoria”: Piotr Jacoń przyznaje się do błędów i daje lekcję budowania relacji „Wiktoria. Transpłciowość to nie wszystko” to rozpisana na głosy opowieść o kryzysie w relacji i o tym, jak udało się z niego wyjść.
Otwiera się nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Czego możemy się spodziewać? Otwiera się nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Czego możemy się spodziewać? Muzeum Sztuki Nowoczesnej w nowej siedzibie otworzy swoje podwoje 25 października. Co zobaczymy?
„Warszawskie mieszkania”: Nowa książka o stylu warszawskich wnętrz „Warszawskie mieszkania”: Nowa książka o stylu warszawskich wnętrz Autorzy „Warszawskich mieszkań”, opisując warszawski styl, zaglądają do mieszkań Małgorzaty Szumowskiej, Andy Rottenberg czy Mai Ganszyniec. Ale ich książka mówi też o ludziach i charakterach miejsc.
Jak w dorosłym życiu w zdrowy sposób odciąć się od rodziców? Jak w dorosłym życiu w zdrowy sposób odciąć się od rodziców? Żeby wejść w dorosłość, trzeba pożegnać się z dzieciństwem. O tym, jak to zrobić, w książce „Co powie mama? Jak się uniezależnić i uzdrowić relacje z rodzicami”, pisze psycholożka Sandra Konrad.
Przyroda, słowiańszczyzna, eklektyzm. Oglądamy wnętrza hotelu Glar Przyroda, słowiańszczyzna, eklektyzm. Oglądamy wnętrza hotelu Glar Piotr Maciaszek i Karol Pasternak z pracowni NOKE Architects opowiadają o wnętrzach hotelu Glar na wyspie Wolin.
„To nawet lepiej”: Joanna Chmura uczy w swojej książce, jak trudności zamieniać w szanse „To nawet lepiej”: Joanna Chmura uczy w swojej książce, jak trudności zamieniać w szanse W swojej nowej książce psycholożka Joanna Chmura pisze o umiejętności przeżywania chwil złych, ale też radosnych. Oraz o planowaniu zmian i o tym, jak podchodzić do nich bez lęku.
Sztuka napędza kreatywność Sztuka napędza kreatywność Kacper Studencki, dyrektor marketingu BMW Polska, podsumowuje bogate portfolio projektów zrealizowanych w ciągu ostatnich lat.
Toksyczna relacja, a może wyzwanie dla związku? Toksyczna relacja, a może wyzwanie dla związku? O toksycznych relacjach i poppsychologicznych kliszach rozmawiamy z Dr. Nerwicą, czyli Marcinem Matychem, terapeutą i autorem książki „Bliskość i lęk. Jak budować lepsze relacje”.
Sen o Warszawie. Jak Siemaszko fotografował powojenną stolicę Sen o Warszawie. Jak Siemaszko fotografował powojenną stolicę Wystawę jednego z najważniejszych twórców fotografii ulicznej w Polsce „Zbyszko Siemaszko. Fotograf Warszawy” można oglądać do 8 września DSH albo online.
27-metrowa kawalerka z kolekcjonerskimi fotografiami Helmuta Newtona 27-metrowa kawalerka z kolekcjonerskimi fotografiami Helmuta Newtona 27-metrowe mieszkanie w ścisłym centrum Warszawy zostało zaprojektowane jak idealny mebel. Katarzyna Schudy, architektka wnętrz oprowadza nas po swojej nowej realizacji.
Sztuka Mariji Prymaczenko, lekarstwo na czasy terroru, na wystawie w Warszawie Sztuka Mariji Prymaczenko, lekarstwo na czasy terroru, na wystawie w Warszawie Genialna artystka z Polesia, której podobizna trafiła na znaczki pocztowe, dla kolejnych pokoleń Ukraińców jest symbolem narodowym. Wiosną prace Mariji Prymaczenko będzie można oglądać w Warszawie.
Wakacyjny dom architektki. Zaglądamy do prawie stuletniego domu na Mazurach  Wakacyjny dom architektki. Zaglądamy do prawie stuletniego domu na Mazurach Ten dom służy do odpoczynku – mówi Agata Melerska, która przez dwa lata razem z mężem remontowała opuszczony, poniemiecki budynek na Mazurach. Projektantka oprowadza nas po wnętrzu.
Co zobaczymy w polskim pawilonie na Biennale Sztuki w Wenecji? Co zobaczymy w polskim pawilonie na Biennale Sztuki w Wenecji? Jak przepracować wojenne doświadczenie? Czy można wyłączyć reakcję ciała, spinającego się na odgłosy strzałów? Kuratorka Marta Czyż i artysta Yuriy Biley mówią o projekcie „Powtarzajcie za mną II”.
Edward Dwurnik: Robotnik sztuki w porsche Edward Dwurnik: Robotnik sztuki w porsche – Nie ma historii polskiej sztuki XX i XXI wieku bez Edwarda Dwurnika! A jednak przez lata był wielkim pominiętym – mówi Małgorzata Czyńska, autorka książki „Dwurnik. Robotnik sztuki”
Agata Ingarden: Galeria jako laboratorium Agata Ingarden: Galeria jako laboratorium Wizjonerstwo prac Agaty Ingarden, doceniane przez międzynarodową krytykę, plasuje ją wśród najciekawszych polskich artystów i artystek ostatnich lat.
Warszawskie Lupo otwiera program rezydencji. Pierwsi goście To Lukas Lewandowski i Dariusz Jasak Warszawskie Lupo otwiera program rezydencji. Pierwsi goście To Lukas Lewandowski i Dariusz Jasak Jedzenie nas inspiruje, ale idziemy też krok dalej – mówi Justyna Kosmala, otwierając program rezydencji gastronomicznych. Po sycylijskich śniadaniach Lukasa Lewandowskiego Lupo zaprasza na aperitivo z Dariuszem Jasakiem.
Podcast „Temat rzeka”, s. 4, odc. 1: Kolekcjonowanie sztuki Podcast „Temat rzeka”, s. 4, odc. 1: Kolekcjonowanie sztuki O polskich kolekcjonerach sztuki rozmawiam z Kamilą Bondar i Adamem Mazurem, autorami książki „Zbieram nową sztukę. Rozmowy z kolekcjoner(k)ami”.
 „Space is a place”: „Vogue Polska” zaprasza na panele dyskusyjne dla miłośników designu „Space is a place”: „Vogue Polska” zaprasza na panele dyskusyjne dla miłośników designu Warszawskiej wystawie designu Comune „Space is a place” towarzyszą trzy panele dyskusyjne z twórcami. Wydarzenie jest otwarte dla publiczności.
Podcast „Temat rzeka”, s. 3, odc. 7: Praca w kulturze Podcast „Temat rzeka”, s. 3, odc. 7: Praca w kulturze W momencie, gdy strajkują amerykańscy scenarzyści i aktorzy, Aleksandra Boćkowska w swojej książce „To wszystko nie robi się samo” rozmawia z ludźmi z zaplecza kultury.
 Andrzej Wróblewski: Ucieczka artysty w Tatry Andrzej Wróblewski: Ucieczka artysty w Tatry Epilepsja, na którą cierpiał Andrzej Wróblewski, wiąże się ze szczególnym rodzajem pamięci. Czasami mózg osób dotkniętych chorobą „zamraża” pewne obrazy – mówi Magdalena Ziółkowska, współkuratorka nowej wystawy prac artysty.
Marcin Kuberna: Grôpk to pochwała prostoty Marcin Kuberna: Grôpk to pochwała prostoty Marcin Kuberna pracę stylisty zamienił na tworzenie ceramiki. Od trzech lat prowadzi nagradzaną na świecie markę Grôpk.
Podcast „Temat rzeka”, s. 3, odc. 3: Chłopki. Opowieść o naszych prababkach Podcast „Temat rzeka”, s. 3, odc. 3: Chłopki. Opowieść o naszych prababkach Joanna Kuciel-Frydryszak w swojej książce „Chłopki” dokonuje rodzinnych egzorcyzmów. Wnikliwie bada realia życia kobiet na polskiej wsi sprzed stu laty i każe czytelnikowi wyciągać wnioski.
Jak odpoczywać? Spokojnie, tego można się nauczyć Jak odpoczywać? Spokojnie, tego można się nauczyć Telewizja nie jest taka zła, mindfulness tylko dla niektórych, ale najlepsze okazują się tradycyjne metody relaksowania się. Analizujemy porady Claudii Hammond, autorki książki „Sztuka odpoczynku”.
Warszawa: Miasto na gruzach Warszawa: Miasto na gruzach O odbudowie stolicy, ekologii i wyzwaniach stojących współcześnie przed architektami rozmawiamy z Adamem Przywarą, kuratorem wystawy „Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949” w Muzeum Warszawy.
Bruno Schulz: Nowa twarz klasyka Bruno Schulz: Nowa twarz klasyka Fetyszyzował stopy, miał masochistyczne skłonności, w dużym stopniu akceptował własną seksualność – mówi o Brunonie Schulzu Jan Owczarek, kurator wystawy w Muzeum Literatury w Warszawie.
Bartłomiej Flis: Czuły olbrzym Bartłomiej Flis: Czuły olbrzym 28-letni Bartłomiej Flis analizuje relację ze starszym bratem i demitologizuje męskość. Wystawę jego prac „Giganci” można oglądać w przestrzeni Clay Warsaw.
Nowy gmach MSN-u: Dom kultury promieniujący na miasto Nowy gmach MSN-u: Dom kultury promieniujący na miasto Z dyrektorką Muzeum Sztuki Nowoczesnej Joanną Mytkowską rozmawiamy o architekturze, ale też o ambicjach, planach i misji nowoczesnego muzeum, które przeorientuje mapę Warszawy.
Archiwa Jacka Poremby: Katarzyna Nosowska Archiwa Jacka Poremby: Katarzyna Nosowska – W tamtych czasach nie było briefów do zdjęć. Miałem po prostu sfotografować Kaśkę, tak jak uważam. Więc eksperymentowałem – wspomina Jacek Poremba. Poznajemy kulisy jego pracy z Katarzyną Nosowską.
Podcast „Temat Rzeka”, s. 2, odc. 5: Małżeństwo nieromantyczne Podcast „Temat Rzeka”, s. 2, odc. 5: Małżeństwo nieromantyczne Jeśli nie miłość to co? Alicja Urbanik-Kopeć, autorka książki „Matrymonium” bada małżeństwa naszych prababć i pradziadków.
 Warszawa w Budowie: Dlaczego wciąż kochamy samochody? Warszawa w Budowie: Dlaczego wciąż kochamy samochody? Bohaterem 14. edycji festiwalu, odbywającego się pod hasłem „Walka o ulice”, jest samochód – fetysz, romantyczny symbol wolności, kapitalistyczny totem.
Podcast „Temat rzeka”, s. 2, odc. 1: Hejt Podcast „Temat rzeka”, s. 2, odc. 1: Hejt Po „Hejcie polskim” Maja Staśko zebrała nienawistne komentarze i wiadomości, które dostawała w internecie. Pokazując perspektywę ofiary, pyta wprost: Jak długo będziemy akceptować ten proceder i kto za niego odpowiada?
Podcast „Temat rzeka”, odc. 7: Rozmowy o seksie Podcast „Temat rzeka”, odc. 7: Rozmowy o seksie Jeśli nie nauczymy się rozmawiać o seksie, nie nawiążemy zdrowej relacji z ciałem, zaniedbamy partnerów – twierdzi Alicja Długołęcka.
Podcast „Temat rzeka”, odc. 5: Rozwód Podcast „Temat rzeka”, odc. 5: Rozwód O książce „Projekt rozwód” rozmawiam z jej autorką, Izabelą Kosmalą-Świerczyńską.
Cykl „In Waiting” Tori Ferenc: Fotograficzny dziennik ciąży i rodzicielstwa Cykl „In Waiting” Tori Ferenc: Fotograficzny dziennik ciąży i rodzicielstwa Domowe sceny w ostrym świetle, choć sielskie, podszyte są niepokojem. W czasie ciąży i pierwszych miesięcy rodzicielstwa troska i czułość przeplatają się ze strachem i bezradnością.
Podcast „Temat rzeka”, odc. 1: Aborcja Podcast „Temat rzeka”, odc. 1: Aborcja Gościnią pierwszego odcinka podcastu Basi Czyżewskiej jest Katarzyna Wężyk, autorka książki „Aborcja jest”.
Podcast „Pola Godot o tarocie i wróżbach”, odc.2: Małe Arkana Podcast „Pola Godot o tarocie i wróżbach”, odc.2: Małe Arkana Jaką symbolikę niosą cztery rodziny, z których składa się talia 56 kart? Jaki porządek świata opisują? Czy w interpretacji warto sięgać po znaczenie liczb?
Aborcja: Już jestem mamą Aborcja: Już jestem mamą Oto historia 35-letniej matki i żony, która nie była gotowa na drugie dziecko. Razem z mężem zdecydowali się przerwać ciążę.
 Aborcja: Lekcja siostrzeństwa Aborcja: Lekcja siostrzeństwa Znalazłam przepisy na ziołowe napary poronne – mówi trzecia bohaterka naszego cyklu „Aborcja”.
 Odwaga w łóżku to czasem powiedzieć: „Nie mam orgazmu” Odwaga w łóżku to czasem powiedzieć: „Nie mam orgazmu” O komunikacji, granicach w łóżku, waniliowym i kinky seksie rozmawiamy z Basią Baran – psycholożką, seksuolożką, edukatorką związaną z SEXED.pl.
Warsaw Gallery Weekend: Zżyć się ze sztuką Warsaw Gallery Weekend: Zżyć się ze sztuką – Dobra galeria jest jak dobry concept store. Oferuje precyzyjnie wyselekcjonowane produkty i ręczy za ich jakość – mówi Łukasz Gorczyca, współtwórca Warsaw Gallery Weekendu
Czy powrót do eks to dobry pomysł? Rozmawiamy z neuropsycholożką Czy powrót do eks to dobry pomysł? Rozmawiamy z neuropsycholożką Obserwując odradzającą się miłość Jennifer Lopez i Bena Afflecka, razem z dr Olgą Kamińską zastanawiamy się nad powrotami w związkach.
Irmina Walczak: Matka nomadka Irmina Walczak: Matka nomadka Fotografka Irmina Walczak z rodziną przemierza kamperem południe Europy. Dokumentujący podróż w projekcie „Oaza”.
Mary Komasa o życiu z endometriozą Mary Komasa o życiu z endometriozą Wokalistka Mary Komasa opisuje swoje zmagania z endometriozą. Od pierwszych objawów przez diagnozę, operacje aż po kryzys psychiczny.
Początek końca ageizmu Początek końca ageizmu Styczeń 2021 roku, pokaz haute couture domu mody Fendi, na wybieg wchodzą Demi Moore, lat 58, Christy Turlington i Naomi Campbell. Czy dojrzałość jest sexy i naprawdę przedostała się już do mainstreamu?
Demi Moore: Sztuka przetrwania Demi Moore: Sztuka przetrwania Jedna z największych gwiazd Hollywood wydaje autobiografię „Intymnie: Moje wspomnienia” i rozprawia się z mitem hollywoodzkiego życia pełnego sukcesów.
Sylwia Spurek: Przemoc domowa wciąż jest tabu Sylwia Spurek: Przemoc domowa wciąż jest tabu Kiedy boimy się, przestajemy myśleć strategicznie, realizować cele. Nie stać nas na plany, próbujemy tylko przeczekać – mówi europosłanka.
Ukłon w stronę tradycji i poszukiwanie nowości przez czekoladową markę Ukłon w stronę tradycji i poszukiwanie nowości przez czekoladową markę E.Wedel odświeża przedwojenny logotyp i wprowadza nowe smaki czekolad.
 Zofia Krawiec: Szukam czegoś ponad codziennością Zofia Krawiec: Szukam czegoś ponad codziennością Przy okazji wystawy poświęconej magii jej kuratorka Zofia Krawiec stawia ważne pytania o związki między polowaniami na czarownice a internetowym hejtem. W BWA Warszawa do końca lipca.
W stresie nie odcinajmy emocji W stresie nie odcinajmy emocji W czasach pandemii przed lękiem nie mamy, gdzie się schronić, choćbyśmy obejrzeli tysiąc seriali. Lepiej nauczyć się odczytywać napięcia i próbować je rozładowywać. Jak to robić – tłumaczy Magdaleną Mazurkiewicz, psycholożka, badaczka w Prejudice Lab na Uniwersytecie SWPS oraz trenerka uważności i współczucia.
Nowe marki w Moliera 2 Nowe marki w Moliera 2 Aż pięć nowych, luksusowych marek wprowadzają w nadchodzącym sezonie butiki Moliera 2.
Premierowo na Vogue.pl: Kolekcja Ani Kuczyńskiej „Mia” Premierowo na Vogue.pl: Kolekcja Ani Kuczyńskiej „Mia” – Jest milion odcieni czerni – mówi Ania Kuczyńska.
Mary McCartney: Prostota uruchamia wyobraźnię Mary McCartney: Prostota uruchamia wyobraźnię Przy okazji swojej pierwszej wystawy w Polsce znana brytyjska fotografka opowiada o tym, jak ważne w jej pracy są zmysł przygody, bezpretensjonalne podejście do sprzętu i motto, które usłyszała od matki.
Hunter Schafer: Dumna z bycia trans Hunter Schafer: Dumna z bycia trans Transgenderowa aktywistka, modelka i aktorka po roli w serialu „Euforia” staje się jedną z najciekawszych influencerek.
Moda (bez) przyszłości Moda (bez) przyszłości O to, co będziemy nosić w dobie kryzysu klimatycznego, jak zmieni się przemysł odzieżowy i co ubranie opowie o nas samych, pytamy trendwatcherkę Agnieszkę Polkowską.
Rodzina, której nie ma Rodzina, której nie ma Anna Zamecka, reżyserka dokumentu „Komunia” z oscarowej shortlisty, nie osądza swoich bohaterów. Oskarżenie rzuca pod adresem niewydolnych instytucji.
Portrety epoki: zdjęcia polskiej sceny muzycznej lat 80. i 90. Portrety epoki: zdjęcia polskiej sceny muzycznej lat 80. i 90. Obok Brygady Kryzys, Kory czy Muńka Staszczyka można tu zobaczyć fotografie debiutującej Kasi Nosowskiej, Kayah, czy Agnieszki Chylińskiej.
Proszę czekać..